Syndrom Poirytowanego Mężczyzny, czyli faceci też mają PMS!
Panowie kochają żartować z kobiecego PMS-a, naszego nastroju w poszczególnych fazach cyklu i tego, do czego zdolna jest "kobieta przed okresem". Tymczasem męski nastrój także podlega wahaniom. Naukowcy zdiagnozowali "Syndrom Poirytowanego Mężczyzny", czyli męski odpowiednik kobiecego PMS.
Powszechne przekonanie głosi, że nastrój kobiet mocno uzależniony jest od wahań hormonalnych w cyklu miesięcznym. Mężczyźni okresu nie mają, mogłoby się wiec wydawać, że ich hormony są zawsze na tym samym poziomie. A skoro hormony, to i nastój.
Irritable Male Syndrome, czyli Syndrom Poirytowanego Mężczyzny objawia się wahaniami nastroju, drażliwością i smutkiem. Mylą się jednak ci, którzy sądzą, że IMS to męska wersja andropauzy. Syndrom Poirytowanego Mężczyzny może pojawić się w każdym wieku i jest związany z wahaniami poziomu testosteronu we krwi.
Cykl tych wahań nie jest tak regularny, jak w przypadku kobiet, wiadomo natychmiast, że o ile wysoki poziom testosteronu oznacza u mężczyzn wzrost agresji, to jego spadek - smutek. Wahania poziomu testosteronu są zaś odpowiedzialne za IMS.
Mężczyźni nie są jednak w stanie przewidzieć nadejścia objawów syndromu, ani w żaden sposób się na niego przygotować. Mogą za to reagować na bieżąco na swoje samopoczucie i "w tych dniach" dbać o odpoczynek, dobrą dietę i relaks.
Skąd wiemy o syndromie poirytowanego samca? Gerard Lincoln z Edynburga, obserwował w celach naukowych jelenie i barany. Zauważył, że zwierzęta mają zmienne nastroje i w długiej perspektywie widać okresy smutku i rozdrażnienia. Ponieważ obserwacja dotyczyła zwierząt płci męskiej, Lincoln szybko wywnioskował, że nastroje mają związek z poziomem testosteronu.
Inny naukowiec, dr Jed Diamond z Kalifornii po raz pierwszy opisał syndrom w odniesieniu do ludzi, nadając mu nazwę "syndromu poirytowanego mężczyzny" (przez niektórych nazywanego "syndromem poirytowanego samca").
Objawy syndromu w wielu miejscach naprawdę przypominają kobiecy zespół napięcia przedmiesiączkowego. Doświadczający IMS mężczyźni są nie tylko smutni i rozdrażnieni, ale czują się też słabo, dokuczają im bóle głowy i innych partii ciała oraz... mają zwiększony apetyt i zachcianki kulinarne.
Brzmi podejrzanie znajomo...