Syrop z liści laurowych: Na kaszel i inne objawy przeziębienia
Liść laurowy od lat stosowany jest w kuchni, jako przyprawa do wielu dań. Ma również drugie zastosowanie, a mianowicie pomaga w zmniejszeniu dolegliwości związanych z przeziębieniem oraz kaszlem. Poniżej opisujemy prozdrowotne działanie tej przyprawy oraz podajemy przepis na domowy syrop z liści laurowych.
Liście laurowe pochodzą z krzewu zwanego wawrzynem szlachetnym. W naszym kraju wawrzyn może rosnąć jedynie w warunkach domowych lub szklarniowych, gdyż jest to roślina ciepłolubna. W naturze występuje na piaszczystych terenach, które są dość wilgotne. Laur można spotkać m.in. w krajach południowej Azji oraz w obszarze basenu Morza Śródziemnego. Suszone liście laurowe są powszechnie stosowane w kuchni jako przyprawa, praktycznie w każdym zakątku świata. Oprócz tego liście drzewka laurowego mają właściwości prozdrowotne, np. w zwalczaniu dokuczliwych objawów przeziębienia oraz infekcji bakteryjnych.
Wiele osób podczas kuracji stosuje wywar czy syrop z liści laurowych. To naturalne lekarstwo, które wykorzystywane jest w medycynie alternatywnej. Wawrzyn ma właściwości detoksykujące, oczyszczające oraz napotne, co jest bardzo ważne podczas leczenia przeziębienia i różnego rodzaju infekcji. Dodatkowo zaleca się jego spożywanie w przypadku chorób układu oddechowego, takich jak zapalenie oskrzeli czy gardła. Przede wszystkim napar czy syrop z liści wawrzynu pomaga otworzyć drogi oddechowe, dzięki czemu służy jako środek wykrztuśny. Właśnie dlatego jest bardzo dobry na kaszel, który bywa bardzo uporczywy w przebiegu choroby.
Polecamy: Siemię lniane do picia: Na co pomaga? Jak stosować?
Syrop z liści laurowych pomoże przede wszystkim w zwalczeniu suchego oraz uporczywego kaszlu. Możesz go zrobić samodzielnie w kilka minut. Składniki, które będą ci potrzebne to:
- 1 szklanka wody (250 ml),
- 6 liści laurowych,
- 6 łyżek brązowego cukru (90 g),
- Sok z 1 cytryny organicznej.
Sposób przygotowania:
- Do większego naczynia wlej dwie szklanki wody i dodaj liście laurowe. Następnie całość gotuj przez kwadrans.
- Po upływie czasu, gdy liście będą już ugotowane, odcedź wodę i ostudź mieszankę.
- Zawartość naczynia przelej do średniej wielkości miski i dodaj do mieszaniny sok z organicznej cytryny oraz sześć łyżek brązowego cukru.
- Na samym końcu dokładnie połącz i wymieszaj ze sobą wszystkie składniki. Syrop przelej do butelki i odstaw w chłodne miejsce. Syrop pij dwa-trzy razy dziennie. W szczególności podczas nasilenia się objawów męczących napadów kaszlu. Dużo zdrowia!
Zobacz też:
Jak wzmocnić organizm w zimie?
Najczęstsze guzy jamy brzusznej u dzieci