Reklama

Szałwia lekarska i jej działanie. Co trzeba o niej wiedzieć?

Powiedzieć o szałwii, że jest tylko surowcem do przygotowania naparu to tak, jakby nic nie powiedzieć. Salvia officinalis, bo tak brzmi jej fachowa nazwa, to cenny surowiec lekarski, który znajduje mnóstwo zastosowań medycznych. Może poprawić kondycję skóry, zwalczyć wirusy i bakterie atakujące jamę ustną, a także pomoże na wstydliwe, kobiece problemy. Dlaczego warto mieć w domu szałwię lekarską? Warto poznać jej działanie i - jeśli za nią nie przepadaliśmy dotychczas - spojrzeć na nią przychylnym okiem.

Co trzeba wiedzieć o szałwii lekarskiej?

Większości osób nie trzeba szałwii lekarskiej przedstawiać, bo w wielu ogrodach dumnie prezentuje się na rabacie. Osiąga dość pokaźne rozmiary: krzaczaste łodygi często liczą sobie przeszło 70 cm wysokości i pokryte są dość gęsto drobnymi, owłosionymi listkami o specyficznym, ale przyjemnym zapachu. Szałwia lekarska to nie tylko surowiec leczniczy, ale także gatunek ozdobny, ponieważ spomiędzy łodyg pojawiają się drobne, zebrane w grupach, różowo-fioletowe kwiaty. Oczywiście, warto również dodać, że liście szałwii, zebrane przed kwitnieniem, to także doskonały dodatek do kulinarnych popisów. Wzbogacą smak mięs, ryb, sałatek, a także deserów.

Reklama

Szałwia lekarska: Co zawiera?

Śmiało można powiedzieć, że szałwia obfituje w wiele cennych dla zdrowia substancji. Wystarczy przyjrzeć się jej bogatemu składowi: znaleźć w niej można olejki lotne, do których zalicza się tujon, cyneol, kamfora oraz pinen. Oczywiście, lista dobroczynnych składników zawartych w szałwii jest o wiele dłuższa. Warto tu wymienić m.in. flawonoidy i garbniki (które są naturalnymi antyoksydantami), a także fitoestrogeny. Wśród wszystkich cennych substancji nie mogło zabraknąć witamin. Przede wszystkim B1, PP, witaminy A oraz C. Potencjał zdrowotny szałwii lekarskiej nie został - rzecz jasna - odkryty przez współczesną fitoterapię. Z dobrodziejstwa rośliny korzystali starożytni Grecy i Rzymianie, a także Arabowie oraz mieszkańcy średniowiecznej Europy.

Szałwia lekarska na dolegliwości kobiece

Wszystkie wymienione składniki korzystnie działają na organizm i przydatne są w leczeniu wielu dolegliwości. Okazuje się, że - oprócz znanych przez babcine porady zastosowań - szałwia świetnie wesprze kobiety we wstydliwych dolegliwościach, takich jak bardzo obfite miesiączki, a także towarzyszący im ból. Jej działanie docenią również panie w okresie przekwitania, gdyż aromatyczny napar może łagodzić rozdrażnienie, upławy czy męczące napady gorąca. Działaniem zioła powinny zainteresować się panie karmiące piersią zwłaszcza wtedy, gdy mają problem z przedłużającą się laktacją oraz w wyniku nadprodukcji pokarmu czy też zapalenia piersi.

Szałwia lekarska a jama ustna

Problemy z jamą ustną towarzyszą nam dość często, ponieważ są wynikiem toczących się stanów zapalnych, ataków bakterii i wirusów czy też drobnych skaleczeń. Już nasze babcie miały sprawdzoną receptę na takie dolegliwości, płucząc gardło i jamę ustną naparem z szałwii. Wystarczy zaparzyć zioło pod przykryciem, a gdy wystygnie skorzystać z jego dobrodziejstwa kilka razy dziennie. W ten sposób łatwiej pozbyć się aft czy pleśniawek, a także bólu gardła czy zapalenia migdałków. Szałwia lekarska ma również działanie antybakteryjne, dlatego płukanka może pomóc przy innym problemie, jakim jest nieprzyjemny zapach z ust.

Szałwia lekarska do inhalacji

Zimą i jesienią łatwiej nabawić się przeziębienia czy grypy, które atakują cały układ oddechowy. I na tę niedogodność szałwia może przyjść z pomocą - wystarczy napar stosować do inhalacji! Olejki eteryczne pomogą udrożnić zatkany nos, złagodzić zapalenie zatok, a także pomóc na męczący kaszel suchy oraz opróżnić płuca ze znajdującej się w nich wydzieliny. To także jeden ze sposobów, by złagodzić nieprzyjemne objawy zapalenia oskrzeli. Oczywiście, napar można również pić, ponieważ obecność witaminy C pomoże wzmocnić odporność i skrócić czas rekonwalescencji.

Szałwia a piękna skóra

Jeśli kondycja naszej skóry pozostawia wiele do życzenia, a wypryski tworzą się nieustannie, to szałwia może zdziałać wiele. Przede wszystkim stosowanie jej zewnętrznie pomoże doskonale skórę oczyścić, ograniczyć ilość wytwarzanego sebum oraz zniwelować bakterie, które sprzyjają powstawaniu pryszczy. Szałwia i jej dezynfekujące działanie przydatne są w przypadku ran, które trudno się goją. Jej stosowanie może nie tylko przyspieszyć regenerację skóry, ale także zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia blizn. Z działania szałwii lekarskiej ucieszą się również wszyscy ci, którzy borykają się z nadmierną potliwością stóp. Wystarczy moczyć je w naparze, aby nie tylko poczuć ulgę, ale także zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia grzybicy.

Zobacz także:

Napoje o niskim i wysokim indeksie glikemicznym. Jak wypadają te ulubione?

Najlepsze koktajle owocowe i warzywne. Pomogą schudnąć

Pij go, żeby oczyścić żyły. Niebywałe właściwości octu jabłkowego

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szałwia lekarska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy