Reklama

Reklama

​Tajemnica czkawki rozwiązana?

Pytanie o przyczynę czkawki pojawia się w świecie nauki co jakiś czas. Najnowsze badanie, które dotyczyło aktywności mózgu u noworodków, sugeruje, że odruch czkawki pełni istotną rolę w okresie wczesnego rozwoju organizmu, pomagając regulować oddychanie.

Od wypijania duszkiem szklanki wody, poprzez wstrzymywanie oddechu, aż po przestraszenie cierpiącego na tę irytującą dolegliwość nieszczęśnika - istnieje niezliczona ilość domowych sposobów na powstrzymanie czkawki. Pojawiający się z zaskoczenia skurcz przepony i towarzyszący mu charakterystyczny odgłos, od dawna budzą zainteresowanie uczonych, którzy próbują wyjaśnić, skąd czkawka się bierze i czemu służy. Choć dotychczas pojawiały się pewne hipotezy na ten temat, najnowsze badanie sugeruje, że funkcja ta jest wprost niezbędna dla rozwoju ludzkiego organizmu.

Reklama

Czkawka to nic innego, jak nagły i mimowolny skurcz przepony i mięśni międzyżebrowych. Gdy podczas wdechu występuje zamknięcie jednej z chrząstek krtani zwanej głośnią, powietrze wciągane jest do płuc w przerywany sposób, czego efektem jest typowy dla czkawki dźwięk połączony z drgnięciem całego ciała. Wydawać by się mogło, że uprzykrzająca życie czkawka nie może niczemu konkretnemu służyć. Brytyjscy uczeni dowiedli tymczasem, że odgrywa ona istotną rolę we wczesnej fazie rozwoju ludzkiego organizmu.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University College London wykazało, że czkawka wysyła falę sygnałów mózgowych, które pomagają noworodkom nauczyć się regulować funkcje oddechowe. "Przyczyny występowania czkawki nie są do końca jasne, ale podejrzewamy, że mają one związek z uwarunkowaniami ewolucyjnymi - szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że bardzo często występuje ona u płodów i noworodków" - wyjaśnia w komunikacie prasowym Kimberley Whitehead, główna autorka badania.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje