Te oleje jadalne nie mają sobie równych. Sprawdź, które są najzdrowsze
Zdrowotne właściwości olejów uczyniły je jednymi z ważniejszych składników właściwie zbilansowanej diety. W codziennym funkcjonowaniu używa się ich głównie jako dodatku do przygotowywanych potraw. Ważną sprawą jest dobranie ich do potrzeb organizmu i własnych preferencji. Te oleje warto wybrać, by dostarczyć sobie najlepszych wartości odżywczych. Sprawdź, czy któryś masz już w domu!
Olej to tłuszcz otrzymywany z nasion roślin oleistych. Stanowią jedno z najbogatszych źródeł witaminy E, nazywanej powszechnie witaminą młodości. Włączenie ich do stałego jadłospisu zapewnia organizmowi potrzebną dawkę nienasyconych kwasów tłuszczowych. Te z kolei skutecznie chronią przed chorobami układu krwionośnego oraz obniżają ryzyko zachorowania na nowotwory.
Uważany za jeden z najzdrowszych olejów roślinnych, dostępnych na sklepowych półkach. Zawiera korzystną dla organizmu proporcję kwasów omega-3 oraz omega-6. To niezwykle wartościowy element zdrowej i zbilansowanej diety. Tłoczony na zimno oraz z dobrej jakości nasion lnu, olej lniany wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Wspiera trawienie, metabolizm i znacząco obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Dowiedziono, że ma korzystny wpływ na dzieci ze zdiagnozowanym ADHD, znacząco poprawiając ich koncentrację oraz wpływając na samokontrolę. Już jedna łyżka oleju lnianego dziennie usprawnia pamięć.
Olej lniany z powodzeniem wykorzystamy w kuchni - świetnie uzupełni wiele przygotowanych potraw. Należy jednak pamiętać, by spożywać go wyłącznie na zimno i surowo. Nie nadaje się bowiem do smażenia, gotowania i podgrzewania. Poddany obróbce termicznej utraci znaczną część swoich zdrowotnych właściwości.
Czytaj także: Jak wykorzystać olej porowy?
Jego skład to prawdziwa skarbnica zdrowych związków. Większość stanowią kwasy, m.in. linolowy, linolenowy, gadoleinowy czy steroinowy. Gotowy olej z orzechów laskowych zawiera aż 80% kwasów z grupy omega-9. Na liście wartościowych substancji znalazły się również: witaminy A, C, E, witaminy z grupy B, a także liczne aminokwasy i minerały - cynk, fosfor, kobalt, wapń, sód i żelazo.
Tradycyjnie stosuje się go do leczenia i zapobiegania chorobom układu sercowo-naczyniowego. Normalizuje ciśnienie, redukuje ryzyko rozwoju miażdżycy oraz stężenie złego cholesterolu we krwi. Regularnie przyjmowany wpływa na lepsze funkcjonowanie umysłu. Nierafinowany olej orzechowy pozyskuje się bez użycia ciepła. Najlepiej sprawdzi się stosowany na zimno. Źle znosi wysokie temperatury. Jeśli chcemy użyć go do gotowania, warto pamiętać, by nie przekroczyć temperatury 35-38 st. C.
W gronie najzdrowszych olejów nie mogło zabraknąć oliwy z oliwek. Znalazła szerokie zastosowanie w kulinariach i branży kosmetycznej. Zawiera duże ilości kwasu oleinowego, który obniża ryzyko zachorowania na astmę oraz pomaga przy alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa. Dzięki bogactwu witamin: A, E, D oraz K, pomaga leczyć miażdżycę i kamicę żółciową, a także nieżyty i zaparcia. Oczyszcza i reguluje procesy trawienia oraz zapobiega tworzeniu się i rozwojowi wolnych rodników.
Najzdrowszą i najbardziej wartościową oliwę, tzw. Extra Virgin, pozyskuje się z dojrzałych owoców w procesie pierwszego tłoczenia. Z powodzeniem można wykorzystywać ją zarówno na ciepło, jak i na zimno. Uważana za jeden z najlepszych olejów do zdrowego smażenia. Pomaga w redukcji uczucia głodu, co wspiera proces odchudzania.
Pozyskiwany z otrębów ryżowych, czyli łupinek otaczających ziarna ryżu. Charakteryzuje się delikatnym i słodkawym posmakiem migdałów. Olej ryżowy zawiera w sobie dużo składników prozdrowotnych, w tym: witaminę E, tokoferole, lecytynę oraz inozytol. Jeśli zastanawiamy się nad jego zakupem, warto wybrać nierafinowaną wersję.
Ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Stosuje się go głównie w kuchni, choć swoje miejsce znalazł też jako składnik licznych kosmetyków. Szczególnie poleca się go osobom chorującym na nadczynność tarczycy, ze względu na działanie obniżające poziom TSH. Prócz działania przeciwzapalnego, hamuje rozwój wolnych rodników, wspomaga odbudowę masy mięśniowej oraz jest sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem.
Główną zasadą w przechowywaniu olejów roślinnych jest zapewnienie im ochrony przed światłem. Zbyt długa ekspozycja na światło może doprowadzić do utraty cennych właściwości. Oleje tłoczone na zimno są najzdrowsze, ale także najmniej trwałe. Najlepiej trzymać je w ciemnych, szklanych butelkach. Nie są odporne na ciepło - optymalną temperaturą będzie ok. 7 st. C. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku oliwy, która przetrwa w temperaturze od 8 do 18 st. C. Z racji podatności na jełczenie, najlepiej zużywać je w przeciągu trzech miesięcy od otwarcia. Jeśli chcemy przedłużyć ich trwałość, warto trzymać je w lodówce.
Sprawdź również:
Kiszenie kapusty - sprawdzone sposoby. ABC początkującej gospodyni