Reklama

Tęczowy kocyk. Pomoc dla hiperwcześniaków

​"Tęczowy Kocyk" to wzruszająca inicjatywa, której celem jest pomoc rodzicom hiperwcześniaków, czyli dzieci urodzonych między 12., a 24 tygodniem ciąży. Tysiące wolontariuszy szyje kocyki, rożki, czapeczki i inne miniaturowe ubranka, w które można otulić przedwcześnie urodzone dzieci.

Maluszki z wadami letalnymi nie mają niestety szans na przeżycie, ale jak mówią inicjatorzy akcji, dzięki ich działaniom rodzice mogą spojrzeć na nie, jak na dzieci, a nie "niepotrzebne nikomu odpady medyczne".

Ponura statystyka

Dzieci z wadami letalnymi zazwyczaj umierają jeszcze przed narodzinami. Lekarze mówią wprost, że nawet jeśli maleństwa przyjdą na świat, to istnieje niewielka szansa, że przeżyją. Wady letalne mogą być rozpoznany podczas nieinwazyjnych badań prenatalnych już w pierwszym trymestrze, czyli między 10., a 14. tygodniem ciąży.

Rodzaje wad letalnych

Istnieje wiele rodzajów wad letalnych. Prowadzić mogą na przykład do rozszczepu kręgosłupa czy bezmózgowia. Najczęściej spotyka się wady układu nerwowego, kostnego czy krwionośnego. Mimo zaawansowania współczesnej medycyny, są one wyrokiem śmierci dla dzieci.

Reklama

Pomóc rodzicom

Jak czytamy na stronie inicjatywy, grupa "Tęczowy Kocyk" skupia się na tworzeniu małych rzeczy, w które można będzie otulić te niewielkie istotki, a na które, ze względu na ich rozmiar, nie można kupić ubrania w sklepie.

Inicjatorzy i uczestnicy akcji uważają, że tworząc maleńkie kocyki i czapki pomagają wnieść odrobinę ciepła do surowych szpitalnych warunków i pomóc rodzicom w niezwykle trudnych chwilach. Do akcji może dołączyć każdy, kto chce poświęcić swój czas i umiejętności krawieckie 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy