Reklama

Tłuszczaki: Przyczyny, objawy, leczenie

Tłuszczaki są guzami, które powstają w różnych miejscach na ciele. Mogą mieć rozmaitą wielkość i kształt, ale ich obecność nie sprawia bólu. Zbudowane są z komórek tłuszczowych otoczonych tkanką łączną. Są łatwo wyczuwalne i można je delikatnie przesuwać palcami. Nie powinniśmy ich bagatelizować, każdorazowo powinien obejrzeć je lekarz. Jakie są przyczyny powstawania tłuszczaków? Czy są one niebezpieczne dla naszego zdrowia? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Czym jest tłuszczak?

Tłuszczak jest guzem zbudowanym z komórek tłuszczowych, który otoczony jest torebką łącznotkankową, co sprawia, że jest on bezbolesny. Nie jest on groźny dla zdrowia, nie wykazuje działań przerzutowych. Najczęściej można go zlokalizować bezpośrednio pod skórą. Przyjmuje najczęściej okrągły lub podłużny kształt. Łatwo go wyczuć, ponieważ jest miękki i łatwo go przesuwać palcami. Najczęściej rośnie sam, jednak czasem zdarzają się skupiska kilku guzków. Mogą osiągać różną wielkość, najczęściej spotyka się takie, które wynoszą od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Czy znajdując go na swoim ciele powinniśmy mieć powody do niepokoju? Okazuje się, że nie zawsze – choć określa się je jako nowotwory, guzy te nie są złośliwe. Jeśli powstają w pobliżu organów wewnętrznych, to mogą zaburzać ich pracę.

Reklama

Gdzie najczęściej powstają tłuszczaki?

Tłuszczaki mogą pojawić się w różnych miejscach na ciele. Najczęściej znajdujemy je na szyi, ramionach, plecach, brzuchu albo na udach. Są łatwo wykrywalne, ponieważ tworzą się tuż pod skórą. Jeśli przyciśnie się je delikatnie palcami, nie sprawiają bólu. Mogą odkształcić się pod wpływem ucisku, ale szybko wracają do swojego pierwotnego kształtu. Nie odznaczają się na skórze, dlatego na pierwszy rzut oka, są praktycznie niewidoczne. Co zrobić w wypadku, kiedy wyczujemy na swoim ciele tłuszczaka? Lepiej nie wpadać w panikę, ponieważ nie sprawiają nam większego kłopotu. Zawsze lepiej ich obecność skonsultować z lekarzem, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Przyczyny powstawania tłuszczaków

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego tłuszczaki pojawiają się na ciele człowieka. Przede wszystkim wiąże się je z tendencjami genetycznymi oraz czynnikami wynikającymi z naszej wagi. Szacuje się, że bardziej narażeni na ich powstawanie są osoby cierpiące na otyłość. W grupie ryzyka znajdują się osoby w średnim wieku, między 40. a 60. rokiem życia. Jednak nie ma w tym większej zależności, bo na ich powstanie podatne są również osoby młodsze. Niektórzy specjaliści twierdzą, że tłuszczaki częściej pojawiają się w miejscach na ciele, gdzie w przeszłości doszło do jakiegoś urazu.

Czy tłuszczaki mogą stanowić zagrożenie dla życia?

Tłuszczaki nie są groźnymi dla życia guzami. Te, które wyczuliśmy pod skórą, nie są w żaden sposób niebezpieczne i nie wpływają na codzienne funkcjonowanie organizmu. Czasami mogą być dla nas problematyczne, jeśli powstaną w miejscu, w którym mogą przeszkadzać i wywoływać nacisk na mięśnie (np. w pachwinie albo pod kolanem). Zdarza się, że osiągając pokaźne rozmiary, stwarzają problem natury estetycznej. Jednak okazuje się, że tłuszczaki pojawiają się również na narządach wewnętrznych. Gdzie najczęściej? Spotyka się je w okolicach serca, nerek, wątroby i w obrębie jelit. W takim wypadku mogą prowadzić do zaburzeń działania danego organu albo wywoływać szereg dolegliwości, takich jak nadciśnienie czy żółtaczka oraz doprowadzać do bólu.

Usuwanie tłuszczaków

O decyzji usunięcia tłuszczaków decyduje lekarz specjalista, który wyda odpowiednie skierowanie na zabieg chirurgiczny. Jeśli guz jest mały i nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, rzadko podejmowane są kroki zmierzające do jego usunięcia. W takiej sytuacji przeważnie obserwuje się uważnie tłuszczaka i w wypadku niepokojących zmian usuwa się go chirurgicznie. Sam zabieg nie jest skomplikowany i przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Często lekarz zostawia decyzję pacjentowi i daje możliwość wyboru, czy zabieg ma się odbyć. Warto się zastanowić, ponieważ im mniejszy guz, tym blizna będzie mniej widoczna.

Metody usuwania tłuszczaków

Metod usuwania tłuszczaków jest kilka, jednak to lekarz najczęściej dobiera odpowiedni sposób jego pozbycia się. Przede wszystkim stosuje się tradycyjną metodę chirurgiczną, która polega na nacięciu skóry i wyciągnięciu guza. Na szczęście, zszyta rana szybko się goi. Inną metodą jest liposukcja. Przez małe nacięcie tłuszcz jest wysysany z ciała. Sprawdza się najlepiej wtedy, gdy występuje obok siebie kilka pojedynczych guzków. W przypadku większych tłuszczaków stosuje się zastrzyki sterydowe, które zmniejszają jego wielkość, ale całkowicie go nie niwelują. Niezależnie od zastosowanej metody i od sukcesu przeprowadzonego zabiegu, tłuszczaki mogą pojawić się po pewnym czasie z powrotem i nie zawsze w tym samym miejscu. Warto pamiętać, że każdy tłuszczak powinien być poddany badaniom histopatologicznym.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy