Trądzik: Dokuczliwych krostek można się pozbyć
Choć okres dojrzewania dawno mamy już za sobą, zdarzają się nam problemy z cerą. Ma je 12 proc. kobiet!
Specjaliści przyznają, że wśród pacjentów zgłaszających się do nich z trądzikiem, zdarzają się osoby nawet pięćdziesięcioletnie. Stąd nazwa - trądzik pospolity (a nie np. młodzieńczy). Oto, co zwykle powoduje u nas złą kondycję skóry.
Przewlekły stres. Częste problemy to stale pobudzona kora nadnerczy. Produkuje ona intensywnie hormony stresu, które podrażniają gruczoły łojowe i zmuszają je do wytężonej pracy.
Zaburzenia hormonalne. Trądzik może być skutkiem zespołu policystycznych jajników. Przy tym schorzeniu mamy za dużo tzw. androgenów. A hormony te są ważnymi kontrolerami gruczołów łojowych. Im więcej tych substancji w organizmie, tym większe wydzielanie łoju. Trądzik może nam też dokuczać, gdy mamy za mało estrogenów (np. z powodu menopauzy). Są one "hamulcem" dla gruczołów łojowych. Gdy ich brakuje, kontrolę przejmują androgeny.
Leki i kosmetyki. Możemy dostać trądziku tzw. polekowego, gdy przyjmujemy: kortykosteroidy (np. przy alergii), preparaty z wit. B12 lub jodem oraz silne środki uspokajające (tzw. barbiturany). Winowajcą trądziku bywają też kosmetyki upiększające, które zatykają ujście gruczołów łojowych (np. puder).
Aby wyleczyć trądzik, najlepiej zgłosić się do lekarza dermatologa (ze skier. od lekarza POZ). Przy zespole policystycznych jajników wskazana jest też pomoc ginekologa.
Jeśli mamy same zaskórniki, najbardziej odpowiednie będą preparaty na skórę zawierające tzw. kwas retinowy. Mogą mieć postać kremu, żelu, roztworu lub emulsji. Zwykle stosuje się je raz dziennie przed snem, 20 min po umyciu i osuszeniu twarzy. Na początku skóra może być lekko podrażniona. Jest to normalne. Uwaga! Podczas terapii nie wolno się opalać.
Przy małych wykwitach zapalnych lekarz zaleca preparaty na skórę np. ze środkiem przeciwbakteryjnym (np. nadtlenkiem benzoilu) lub antybiotykiem (np. klindamycyną). Nanosi się je dwa razy dziennie, rano i wieczorem.
W razie dużych wykwitów zapalnych pomoże nam antybiotyk doustny (np. tetracyklina). Przyjmuje się go dwa razy dziennie, nawet przez sześć mies. Najcięższe zmiany skutecznie zwalczą kapsułki z tzw. izotretynoiną - stosowane raz lub dwa razy dziennie przy posiłku przez kilka miesięcy.
Przy trądziku o podłożu hormonalnym specjalista może zalecić nam doustne leki przeciwandrogenowe (z tzw. spinorolaktonem) lub antykoncepcyjne z estrogenami.
To efekt "współpracy" nadgorliwych gruczołów łojowych ze skórnymi bakteriami. Gruczoły łojowe w skórze pracują ze zdwojoną siłą. Łój przemieszcza się do góry. Razem ze złuszczonymi komórkami zatyka ujście mieszka włosowego. Tworzy się tzw. zaskórnik. W nagromadzonym łoju namnażają się bakterie. Rozwija się stan zapalny i bolesna grudka.
Pamiętajmy, że wszystko, co jemy i pijemy, trafia nie tylko do naszego żołądka, ale także do skóry. Co najlepiej wpływa na cerę? Świeże owoce i warzywa to bogactwo witamin, które dbają o to, by skóra była delikatna, gładka i czysta. Co jej na pewno nie służy? Wszystko, co słodkie, tłuste i pikantne (także słone) oraz sztuczne i zasobne w hormony (jak np. czasem drób) pobudza gruczoły łojowe do pracy.