Wiosną i latem wygląda jak puszysta korona. Trudno oderwać od niego wzrok
Oto wytrzymały, efektowny i praktycznie bezobsługowy krzew, który urozmaici przestrzeń w przydomowym ogrodzie. Tamaryszek wiele do szczęścia i prawidłowego wzrostu nie potrzebuje. Ceni głównie słońce, lekką glebę i minimalną pielęgnację, a odwdzięcza się obfitym kwitnieniem, zdobiąc przestrzeń barwną, puszystą koroną.

Spis treści:
Tamaryszek - co to za roślina? Poznaj bliżej ten efektowny okaz
W zależności od odmiany i warunków, w jakich jest uprawiany, tamaryszek przyjmuje formę krzewu lub niewielkiego drzewka. Naturalnie rośnie w rejonach śródziemnomorskich, Azji Zachodniej oraz Afryce Północnej. Mimo że panujące tam warunki różnią się od polskiego klimatu, tamaryszek znakomicie radzi sobie w polskich ogrodach ze względu na niewielkie wymagania i zdolność adaptacji do trudnych warunków.

Jak wygląda tamaryszek? Trudno oderwać od niego wzrok
Krzewy osiągają zwykle dwa-cztery metry wysokości. Planując sadzenie, należy pamiętać, że korona tamaryszka jest rozłożysta, więc okaz ten potrzebuje przestrzeni. Bardzo dobrze sprawdzi się jako efektowny soliter w ogrodzie, przyciągający wzrok drobnymi, gęsto osadzonymi na pędach liśćmi w odcieniach zieleni oraz szarości (niektóre odmiany należą do roślin zimozielonych).
Ogrodnicy czekają jednak przede wszystkim na pojawienie się kłosowatych kwiatostanów, przyjmujących kolory od bieli, poprzez róż, czerwień, aż do fioletu. Tamaryszek najpiękniej wygląda wiosną i wczesnym latem, choć dokładny termin kwitnienia zależy od wybranej odmiany. W Polsce najbardziej zadomowiły się trzy z nich.
- W przypadku tamaryszka francuskiego szczyt kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec.
- Chcąc cieszyć się wcześniejszym kwitnieniem (w okresie od maja do czerwca), zaleca się sadzić w ogrodzie tamaryszek drobnokwiatowy.
- Od lipca do września kwitnie tamaryszek pięciopręcikowy, więc przypadnie do gustu ogrodnikom, którym zależy na tym, by ogród skąpany był w kwiatach aż do jesieni.
Zobacz również:
Niestraszne mu zanieczyszczenia i sól
Puszyste kwiatostany sprawiają, że tamaryszek robi wrażenie rośliny wyjątkowo delikatnej. To jednak tylko pozory i z pełnym przekonaniem można nazwać go ogrodowym twardzielem.
Wśród właściwości tamaryszka wymienić trzeba dużą odporność na zanieczyszczenia. Bujnie rozwija się nawet na terenach przemysłowych czy w pobliżu ruchliwych dróg, gdzie jest narażony na kontakt ze spalinami. Zimą nie zaszkodzi mu stosowanie preparatów rozpuszczających lód, w tym soli. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że tamaryszek drobnokwiatowy jest rośliną miododajną, przyciągającą do ogrodu pożyteczne owady zapylające. Co warto wiedzieć na temat uprawy tamaryszka?

Jeden z najprostszych w obsłudze krzewów ozdobnych
Tamaryszek zostanie polubiony przez ogrodników, którzy szukają rośliny dekoracyjnej, a zarazem odpornej na trudne warunki glebowe i suszę. Co więcej, krzew rzadko bywa atakowany przez szkodniki i choroby, więc nie przysporzy problemów w uprawie. Nie lubi jedynie przesadzania, dlatego należy właściwie wybrać stanowisko dla tamaryszka, w którym będzie rosnąć przez długie lata.
Najlepiej rozwija się w miejscach słonecznych, osłoniętych od silnych wiatrów. Tamaryszkowi służy lekka, dobrze przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta gleba. Ze względu na mocny i rozgałęziony system korzeniowy, bywa używany do stabilizacji terenu w naturalny sposób.
Toleruje pH podłoża od lekko kwaśnego do zasadowego. Głównym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie jest przycinanie tamaryszka zaraz po zakończeniu kwitnienia w celu usunięcia suchych kwiatów i pędów.