Reklama

Tysiące chorych niepotrzebnie umiera na raka

Tysiące chorych w Wielkiej Brytanii niepotrzebnie umiera na raka, ponieważ z lęku przed tą chorobą nie zgłasza lekarzom pierwszych jej objawów, gdy jeszcze może być ona uleczalna

Badania przeprowadzone przez Cancer Research UK na 2 tys. pacjentów ujawniły, że aż 40 proc. badanych przyznało, że w obawie przed wykryciem jakiejś choroby odłożyłoby badania diagnostyczne, gdyby zauważyli u siebie jakieś niepokojące objawy.

"Badania te pokazują, jak wiele jeszcze mamy do zrobienia, jeśli chodzi o wczesne wykrycia nowotworów złośliwych" - powiedział prof. Peter Johnson of Cancer Research UK. Dodał, że nie wystarczy edukować o tym, jakie są objawy raka. Trzeba też przekonać, że gorsze od strachu przed tą groźną chorobą jest zbyt późne jej wykrycie.

Reklama

"Wszyscy obawiamy się zachorowania na raka, ale nie ma lepszego sposobu na niego jak wczesne jego wykrycie. Poza tym nie każdy niepokojący objaw musi świadczyć o rozwoju raka" - podkreślił brytyjski onkolog.

Z analiz Cancer Research UK wynika, że gdyby w Wielkiej Brytanii udało się zwiększyć skuteczność leczenia raka do najwyższego poziomu, jaki uzyskuje się w Unii Europejskiej, można byłoby dodatkowo uratować 11,5 tys. chorych.


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: choroby | nowotór | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy