Reklama

Tysiącznik: Pięknie dekoruje ogród, świetnie działa na trawienie i serce

Tysiącznik pospolity zwany w Polsce także centurią pospolitą nie tylko pięknie dekoruje ogrody, ale wykazuje też nietuzinkowe właściwości lecznicze. Sporządzane na jego bazie odwary, napary i nalewki zwiększają wydzielanie soków żołądkowych czy jelitowych i tym samym usprawniają procesy trawienne oraz łagodzą dolegliwości układu pokarmowego. Ponadto bardzo dobroczynnie wpływają na nasze serce, obniżają ciśnienie i wzmacniają naczynia krwionośne. Sprawdźmy, w jakich jeszcze celach możemy wykorzystać zdrowotne zdolności tysiącznika.

Tysiącznik pospolity: Co nieco o roślinie

Tysiącznik pospolity naturalnie porasta leśne polany, łąki i zarośla; uprawiany jest też w celach dekoracyjnych i leczniczych. Można go spotkać na kilku kontynentach, między innymi w Europie południowej oraz środkowej, Ameryce Południowej oraz w Azji. W Polsce objęty jest częściową ochroną. Surowcem leczniczym są łodygi oraz liście tysiącznika, które zbiera się od lipca do września i suszy w zacienionych i przewiewnych miejscach.

Tysiącznik pospolity: Co zawiera?

Tysiącznik pospolity zyskał uznanie i szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, dzięki bogactwu zawartych w nim składników. Stanowi bogate źródło alkaloidów, flawonoidów, substancji żywicowych, cukrów, soli mineralnych, glikozydów oraz kumaryn.

Reklama

Tysiącznik pospolity a trawienie i wątroba

Tysiącznik pospolity pobudza wydzielanie śliny, enzymów trzustkowych oraz soków żołądkowych czy jelitowych i tym samym usprawnia procesy trawienne oraz pomaga pozbyć się rozmaitych dolegliwości układu pokarmowego, takich jak wzdęcia, zgaga, nieżyty żołądka, brak apetytu czy niestrawność. Ponadto tysiącznik pospolity bardzo dobroczynnie wpływa na naszą wątrobę, usprawnia jej pracę i stymuluje przepływ żółci w drogach żółciowych. Terapie na bazie ziela zalecane są także rekonwalescentom przy chorobach wyniszczających organizm oraz po skomplikowanych operacjach.

Tysiącznik pospolity a serce i naczynia krwionośne

Tysiącznik pospolity uelastycznia i wzmacnia naczynia krwionośne, wspomaga też pracę naszego serca, reguluje ciśnienie i zapobiega groźnym chorobom, takim jak miażdżyca czy choroba wieńcowa. Ziele wykazuje też właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne czy dezynfekujące i może być także wykorzystywane zewnętrznie, zwłaszcza przy chorobach skóry (np. przy egzemie bądź owrzodzeniach). Przyspiesza też gojenie się ran i podrażnień.

Tysiącznik pospolity: Przeciwwskazania

Preparatów na bazie tysiącznika pospolitego nie powinny stosować kobiety w ciąży, matki karmiące, osoby zmagające się z wrzodami żołądka i dwunastnicy oraz dzieci poniżej dwunastego roku życia.

Wszyscy ci, którzy mogą po niego śmiało sięgać, powinni przestrzegać zasad kuracji. Przedawkowanie pociąga za sobą ryzyko pojawienia się nudności, wymiotów, bólu głowy.

Jak przygotować odwar z tysiącznika?

Potrzebne składniki:

1 łyżka suszonego ziela tysiącznika

szklanka letniej wody

Sposób przygotowania:

Ziele tysiącznika zalej letnią wodą, doprowadź do wrzenia i gotuj przez dwie minuty. Zdejmij naczynie z kuchenki, przykryj i odstaw na dziesięć minut. Przecedź. Przy problemach trawiennych pij po 1/3 szklanki odwaru dziennie, tuż po posiłkach. Z kolei przy nadciśnieniu i schorzeniach serca pij dwa razy dziennie po 1/2 szklanki odwaru, najlepiej pół godziny przed posiłkiem. Kuracja powinna trwać maksymalnie siedem dni. Nie możesz powtarzać jej częściej niż raz na dwa miesiące.

Jak przygotować nalewkę z tysiącznika?

Potrzebne składniki:

1/2 szklanki suchego ziela tysiącznika

2 szklanki alkoholu 40 proc.

Sposób przygotowania:

Ziele tysiącznika wsyp do słoja i zalej alkoholem. Wymieszaj, zakręć słój i odstaw w ciepłe, jasne miejsce. Co drugi dzień lekko potrząsaj naczyniem. Po czternastu dniach przecedź nalewkę, przelej do ciemnej butelki i zakręć. Przechowuj w ciemnej szafce nie dłużej niż rok. Przy problemach trawiennych pij 1 łyżeczkę nalewki dwa raz dziennie przez cztery-pięć dni. Przy nadciśnieniu i słabym sercu pij 1,5 łyżeczki nalewki trzy razy dziennie przez dziesięć dni. Kurację możesz powtarzać nie częściej niż raz na dwa miesiące.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy