Unikaj niezdrowych połączeń
Przyjmując leki, zwróć uwagę na to, co jesz i pijesz, aby uniknąć niepożądanych efektów ubocznych.
Jeżeli w trakcie leczenia nie wykluczysz z jadłospisu niektórych produktów, przepisana dawka może okazać się nietrafiona. Nie zadziała, a nawet wywoła niebezpieczne dolegliwości.
Zarówno te pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinne, zwiększają wchłanianie pewnych związków. Przez to ich stężenie we krwi rośnie i może powodować problemy jak przy przedawkowaniu.
Tak się dzieje w przypadku teofiliny wchodzącej w skład medykamentów rozszerzających oskrzela przepisywanych astmatykom i osobom cierpiącym na POChP.
W interakcję z tłuszczami wchodzą również beta-blokery stosowane przy nadciśnieniu, arytmii i chorobie niedokrwiennej serca. Z tłuszczami nie wolno przyjmować też antydepresantów i farmaceutyków na pasożyty.
Nasza rada: Jeżeli leczysz się na którąś z wymienionych chorób, nie przyjmuj leku w trakcie ani krótko po tłustym posiłku.
Dietetycy zalecają go, bo doskonale reguluje pracę jelit, zapobiega otyłości i miażdżycy. Jednak obniża wchłanianie np. aspiryny, antydepresantów oraz medykamentów na niedoczynność tarczycy. Co gorsza, podobnie jest w przypadku farmaceutyków nasercowych - przy diecie bogatej w błonnik mogą w ogóle nie wywierać działania terapeutycznego.
Nasza rada: Jeśli mimo przyjęcia tabletki przeciwbólowej dolegliwości nie przechodzą, zastanów się, czy nie zagryzłaś jej kanapką lub owsianką, co zakłóciło przyswajanie substancji czynnej.
Nabiał zawiera dużo wapnia, który w połączeniu z lekami z tej grupy tworzy związki nierozpuszczalne w wodzie - są one gorzej wchłaniane przez organizm. Antybiotyki najczęściej stosowane przy zakażeniach układu oddechowego i dróg moczowych spożywane w towarzystwie mleka i serów mogą działać nawet dwa razy gorzej.
Nasza rada: Nie musisz całkowicie rezygnować z nabiału podczas kuracji - zachowaj po prostu zawsze odstęp dwóch godzin.
Leki te źle znoszą towarzystwo związku chemicznego o nazwie tyramina. Znajduje się ona w serach dojrzewających oraz w niektórych owocach, jak banany i figi. W połączeniu z pewnymi farmaceutykami na depresję mogą powodować bóle głowy, nudności, wymioty oraz wzrost ciśnienia tętniczego i kołatanie serca.
Nasza rada: Antydepresanty nie lubią także śledzi, sosu sojowego i czekolady. Nie poprawiaj sobie nastroju słodkimi przysmakami, bo może to wywołać nieprzyjemne objawy.
Napoje energetyzujące i cola
Powinnaś je wykluczyć podczas kuracji lekami na wrzody, kaszel, przeciwgorączkowymi i antybiotykami.
Alkohol
Jest całkowicie zakazany. Nawet jego niewielka ilość zaburza działanie leków nasercowych, nasennych, przeciwalergicznych, antydepresantów. Uwaga - w połączeniu z aspiryną lub ibuprofenem może uszkodzić błonę śluzową żołądka, a z paracetamolem spowodować poważny uszczerbek wątroby.
Kawa i herbata
Nie nadają się do popijania specyfików na nadciśnienie i preparatów żelaza stosowanych przy niedokrwistości.
Bez względu na to, jakie konkretnie lekarstwa właśnie przyjmujesz, najbezpieczniej dla ciebie będzie popijać je letnią wodą z małą zawartością soli mineralnych, czyli np. przegotowaną w czajniku.
Zobacz również: