Uporczywy trądzik, egzema, żylaki? Pomoże jedna roślina!
Aby uporać się z dokuczliwymi dolegliwościami skórnymi, zwróćmy się w kierunku natury. Rośliny okazują się bowiem często najskuteczniejszym lekarstwem. Jeśli borykamy się z trądzikiem, egzemą lub cierpimy na żylaki, warto zapoznać się z właściwościami oczaru wirginijskiego.
Oczar wirginijski to krzew o charakterystycznych, brunatnych lub ciemnozielonych liściach i żółtych kwiatach. Naturalnie występuje na terenie Ameryki Północnej, a w ogrodach uprawia się go w wielu innych miejscach na świecie, m.in. w Polsce.
Prozdrowotne właściwości tej rośliny wykorzystywane są od dawna w medycynie oraz kosmetyce. Bywa on skutecznym remedium na bóle stawów, krtani i gardła. Można śmiało uwzględnić go również w pielęgnacji - jest bowiem znanym naturalnym antidotum na problemy skórne.
Jego dobroczynny wpływ na skórę wynika z obecności garbników - substancji o działaniu przeciwzapalnym, ściągającym i antybakteryjnym.
- Oczar wirginijski dogłębnie oczyszcza skórę z toksyn i martwych komórek. Stosowanie produktów zawierających wyciąg z tej rośliny jest skutecznym sposobem na pozbycie się trądziku. Hamuje ona bowiem nadmierną produkcję sebum, zwęża pory oraz usuwa szkodliwe drobnoustroje wywołujące stan zapalny, którego rezultatem jest powstawanie niedoskonałości. Jest przy tym łagodny dla skóry, nie powodując podrażnień - wyjaśnia dermatolożka Rachel Nazarian.
Ekspertka dodaje, że oczar wirginijski hamuje również namnażanie się wolnych rodników, a co za tym idzie, działa na skórę odmładzająco. Jego ściągające właściwości powodują, że skutecznie radzi sobie z opuchlizną, również tą pod oczami. Po nieprzespanej nocy najlepiej jest zatem użyć właśnie wyciągu z oczaru. Wystarczy nasączonym nim wacikiem pocierać przez chwilę skórę pod oczami. Opuchlizna i nieestetyczne sińce powinny zniknąć w ciągu kilku minut.
Oczar wirginijski zawiera również taniny, saponiny, flawonoidy i kwas galusowy. Składniki te skutecznie uszczelniają naczynia włosowate, mają też działanie antyseptyczne i odkażające. To dlatego oczar wirginijski stosowany jest do leczenia owrzodzeń, żylaków, hemoroidów, egzemy i oparzeń.
Jak wykazało badanie uczonych z Tajlandii, którego rezultaty opublikowano w czasopiśmie medycznym "The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology", miejscowe stosowanie ekstraktu z oczaru wirginijskiego wyraźnie zmniejsza stan zapalny i działa kojąco na skórę. Znajdziemy go w wielu dostępnych powszechnie produktach, takich jak oczyszczające toniki i hydrolaty.
Zobacz również: