Reklama

Reklama

W dobrej formie mimo zmian pogody

Deszcz, wahania temperatury i ciśnienia sprawiają, że czujesz się fatalnie? Wyjaśniamy, co robić, aby zapobiec przykrym objawom.

Ospałość, łamanie w kościach, bóle głowy - tak wiele z nas reaguje na coraz bardziej kapryśną aurę oraz gwałtowne zmiany atmosferyczne. Ale nie tylko one odpowiadają za złe samopoczucie. Wrażliwość na pogodę, czyli meteoropatię, pogarszają np. stres i palenie papierosów. Silniej odczuwają ją też mieszkańcy miast, pracujący w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jak uniknąć spadku formy? Oto sposoby.

Wyż: Ograniczamy sól i walczymy z rozdrażnieniem

Pierwsze 7-10 dni wyżu to sprzyjający okres dla organizmu - czujemy się wtedy wypoczęci i pełni energii. Jeśli jednak wyż i wysokie ciśnienie atmosferyczne utrzymują się zbyt długo, wpływają na nas niekorzystnie - zwłaszcza na osoby z nadciśnieniem, sercowców i alergików (wzrasta stężenie pyłków). Nawet jeśli nie mamy kłopotów ze zdrowiem, możemy czuć się podenerwowani. Postaraj się, by w twojej diecie znalazły się zielone warzywa, rośliny strączkowe, banany i ryby. Produkty te zawierają dużo witamin z grupy B, które korzystnie wpływają na układ nerwowy i zmniejszają uczucie rozdrażnienia, podenerwowania. Nie dosalaj potraw. Sól podnosi ciśnienie krwi i zatrzymuje wodę w organizmie. Jej dozwolona dzienna porcja to pół łyżeczki. Unikaj kawy i mocnej herbaty. Wypłukują z organizmu wiele cennych składników, które są niezbędne dla zachowania dobrego nastroju. Jeśli już nie możesz się obejść bez małej czarnej, popij ją szklanką wody - uzupełnisz brakujące składniki.

Reklama

Nasza rada: Jak najczęściej spędzaj aktywnie czas na świeżym powietrzu, niezależnie od pogody. Organizm będzie lepiej znosił zmiany atmosferyczne.

Niż: Sięgamy po energetyzujące koktajle i podnosimy ciśnienie

Niebo zasnute chmurami, lada chwila spadnie deszcz? Taka aura niestety nie zachęca do zbytniej aktywności. Typowa niżowa pogoda często bowiem wywołuje bóle głowy oraz problemy z koncentracją. Od razu po przebudzeniu weź chłodny prysznic i zrób parę skłonów przy otwartym oknie. Podniesiesz ciśnienie krwi i poprawisz krążenie. Dzięki temu łatwiej zwalczysz senność i uczucie zmęczenia. Zafunduj sobie bombę witaminową. Szklankę kefiru zmiksuj z bananem, kilkoma migdałami i cząstkami grejpfruta lub innych owoców cytrusowych. Wypij koktajl na śniadanie - zapewni ci energię na wiele godzin.

Nasza rada: Niżowa pogoda sprawia, że mamy wydłużony czas reakcji na bodźce. Jeśli jesteś kierowcą, bądź bardziej czujna, gdy prowadzisz auto!

Wiatr: Stosujemy kojące ziółka i wypoczywamy

Zwykle wieje przy gwałtownych zmianach pogody i ciśnienia. Silny wiatr może powodować uczucie ogólnego rozbicia, wzmagać nastrój depresyjny i niekorzystnie wpływać na układ krążenia. Jedz produkty mleczne, chude mięso i owoce. Pokarmy te dobrze wpływają na krążenie krwi. Unikaj natomiast przetworzonej żywności i alkoholu - nadmiernie pobudzają. Postaw na relaks. Gdy na dworze mocno wieje, postaraj się wysypiać i nie brać w tym czasie ambitnych zadań w pracy. Unikaj też wychodzenia z domu. Duże zmiany temperatur osłabiają organizm - łatwo może dopaść cię katar lub inna infekcja.

Nasza rada: Popijaj napar z dziurawca - łagodzi on objawy depresyjne. Możesz też kupić w aptece tabletki zawierające wyciąg z tej rośliny.

Burza: Bierzemy witaminy i ogrzewamy bolące stawy

B łyskawice, gęste chmury, a także wilgotny, chłodny wiatr - to pierwsze sygnały nadchodzącej burzy. Często mają one duży wpływ na procesy fizjologiczne zachodzące w naszym organizmie. Naukowcy udowodnili, że nawet dalekie wyładowania - w odległości ok. 40 km od miejsca, w którym akurat jesteś - są w stanie wywołać migrenę oraz inne przykre dolegliwości. Gdy dopadł cię ból głowy, wypij filiżankę mocnej kawy i weź paracetamol lub aspirynę. Kofeina rozszerza zwężone naczynia krwionośne w mózgu i zmniejsza ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Przyjmuj też preparaty wielowitaminowe, które pomogą zapobiec przykrym objawom i utrzymać dobrą formę. Wmasuj w bolące miejsca rozgrzewającą maść. Często tuż przed gwałtowną zmianą pogody odzywają się stare urazy: np. w miejscu dawnego złamania kości czy skręcenia stawu. Odczuwasz podobne dolegliwości? Kup w aptece rozgrzewający plaster lub krem albo weź gorącą kąpiel. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z lampy na podczerwień. Wypróbuj kojący napar z melisy. Działa uspokajająco, pomaga złagodzić lęk i niepokój, które często odczuwamy podczas burzy. Podobne działanie ma także rumianek.

Nasza rada: Bierz naprzemienne prysznice (z zimnej i ciepłej wody) - poprawisz krążenie i zapobiegniesz bólom głowy.Naj
Dowiedz się więcej na temat: burza | ból głowy | wiatr | Głowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje