W dobrej formie mimo zmian pogody
Deszcz, wahania temperatury i ciśnienia sprawiają, że czujesz się fatalnie? Wyjaśniamy, co robić, aby zapobiec przykrym objawom.
Ospałość, łamanie w kościach, bóle głowy - tak wiele z nas reaguje na coraz bardziej kapryśną aurę oraz gwałtowne zmiany atmosferyczne. Ale nie tylko one odpowiadają za złe samopoczucie. Wrażliwość na pogodę, czyli meteoropatię, pogarszają np. stres i palenie papierosów. Silniej odczuwają ją też mieszkańcy miast, pracujący w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jak uniknąć spadku formy? Oto sposoby.
Pierwsze 7-10 dni wyżu to sprzyjający okres dla organizmu - czujemy się wtedy wypoczęci i pełni energii. Jeśli jednak wyż i wysokie ciśnienie atmosferyczne utrzymują się zbyt długo, wpływają na nas niekorzystnie - zwłaszcza na osoby z nadciśnieniem, sercowców i alergików (wzrasta stężenie pyłków). Nawet jeśli nie mamy kłopotów ze zdrowiem, możemy czuć się podenerwowani. Postaraj się, by w twojej diecie znalazły się zielone warzywa, rośliny strączkowe, banany i ryby. Produkty te zawierają dużo witamin z grupy B, które korzystnie wpływają na układ nerwowy i zmniejszają uczucie rozdrażnienia, podenerwowania. Nie dosalaj potraw. Sól podnosi ciśnienie krwi i zatrzymuje wodę w organizmie. Jej dozwolona dzienna porcja to pół łyżeczki. Unikaj kawy i mocnej herbaty. Wypłukują z organizmu wiele cennych składników, które są niezbędne dla zachowania dobrego nastroju. Jeśli już nie możesz się obejść bez małej czarnej, popij ją szklanką wody - uzupełnisz brakujące składniki.
Nasza rada: Jak najczęściej spędzaj aktywnie czas na świeżym powietrzu, niezależnie od pogody. Organizm będzie lepiej znosił zmiany atmosferyczne.
Niebo zasnute chmurami, lada chwila spadnie deszcz? Taka aura niestety nie zachęca do zbytniej aktywności. Typowa niżowa pogoda często bowiem wywołuje bóle głowy oraz problemy z koncentracją. Od razu po przebudzeniu weź chłodny prysznic i zrób parę skłonów przy otwartym oknie. Podniesiesz ciśnienie krwi i poprawisz krążenie. Dzięki temu łatwiej zwalczysz senność i uczucie zmęczenia. Zafunduj sobie bombę witaminową. Szklankę kefiru zmiksuj z bananem, kilkoma migdałami i cząstkami grejpfruta lub innych owoców cytrusowych. Wypij koktajl na śniadanie - zapewni ci energię na wiele godzin.
Nasza rada: Niżowa pogoda sprawia, że mamy wydłużony czas reakcji na bodźce. Jeśli jesteś kierowcą, bądź bardziej czujna, gdy prowadzisz auto!
Zwykle wieje przy gwałtownych zmianach pogody i ciśnienia. Silny wiatr może powodować uczucie ogólnego rozbicia, wzmagać nastrój depresyjny i niekorzystnie wpływać na układ krążenia. Jedz produkty mleczne, chude mięso i owoce. Pokarmy te dobrze wpływają na krążenie krwi. Unikaj natomiast przetworzonej żywności i alkoholu - nadmiernie pobudzają. Postaw na relaks. Gdy na dworze mocno wieje, postaraj się wysypiać i nie brać w tym czasie ambitnych zadań w pracy. Unikaj też wychodzenia z domu. Duże zmiany temperatur osłabiają organizm - łatwo może dopaść cię katar lub inna infekcja.
Nasza rada: Popijaj napar z dziurawca - łagodzi on objawy depresyjne. Możesz też kupić w aptece tabletki zawierające wyciąg z tej rośliny.
B łyskawice, gęste chmury, a także wilgotny, chłodny wiatr - to pierwsze sygnały nadchodzącej burzy. Często mają one duży wpływ na procesy fizjologiczne zachodzące w naszym organizmie. Naukowcy udowodnili, że nawet dalekie wyładowania - w odległości ok. 40 km od miejsca, w którym akurat jesteś - są w stanie wywołać migrenę oraz inne przykre dolegliwości. Gdy dopadł cię ból głowy, wypij filiżankę mocnej kawy i weź paracetamol lub aspirynę. Kofeina rozszerza zwężone naczynia krwionośne w mózgu i zmniejsza ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Przyjmuj też preparaty wielowitaminowe, które pomogą zapobiec przykrym objawom i utrzymać dobrą formę. Wmasuj w bolące miejsca rozgrzewającą maść. Często tuż przed gwałtowną zmianą pogody odzywają się stare urazy: np. w miejscu dawnego złamania kości czy skręcenia stawu. Odczuwasz podobne dolegliwości? Kup w aptece rozgrzewający plaster lub krem albo weź gorącą kąpiel. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z lampy na podczerwień. Wypróbuj kojący napar z melisy. Działa uspokajająco, pomaga złagodzić lęk i niepokój, które często odczuwamy podczas burzy. Podobne działanie ma także rumianek.
Nasza rada: Bierz naprzemienne prysznice (z zimnej i ciepłej wody) - poprawisz krążenie i zapobiegniesz bólom głowy.