Walczymy z bólem haluksów: Co pomoże wyeliminować trudny problem stóp?
Dyskomfort, ból przy chodzeniu oraz bieganiu, problemy w poruszaniu się. Haluksy potrafią sprawiać kobietom wiele problemów. Jak je wyeliminować? Oprócz zabiegu korygującego, możesz stosować szereg sposobów, aby zminimalizować ból. Podpowiadamy co zrobić, aby skutecznie walczyć z koślawym paluchem.
Charakterystycznie wykrzywiony duży palec oraz narośl w jego okolicach nazywane są haluksem. Ten zespół zniekształceń stopy predysponowany jest nie tylko genetyką, ale i płcią. Dużo częściej pojawia się u kobiet i może być dla nich źródłem sporego bólu.
Ulgę mogą przynieść między innymi masaże, a także kąpiele stóp. Pomocne okazują się być także sprzęty wspomagające utrzymanie właściwej pozycji palucha: ortezy czy taśmy do kinesiotapingu. Jeżeli w twojej rodzinie występowały przypadki haluksów, warto udać się na konsultację medyczną, aby wykwalifikowany personel ocenił prawdopodobieństwo powstania takie deformacji. Co zrobić, gdy koślawy paluch już się pojawił? Podpowiadamy.
Sposoby na haluksy
Podstawowym działaniem, które przyniesie ulgę osobom z koślawym paluchem, jest przede wszystkim zmiana obuwia. Zrezygnuj z butów na wysokim obcasie, a także z modeli o wąskim przodzie. Dolegliwości bólowe powinny ulec zmniejszeniu w szerokim i płaskim obuwiu.
Jeżeli musisz nosić wyższe buty, bo np. wymaga tego dress code w pracy, zdecyduj się na naprawdę niewielki obcas. Ulgę przyniosą także odpowiednio dobrane wkładki do butów. Nie znajdziesz ich jednak w zwykłym sklepie. Chodzi o specjalistyczny sprzęt, stworzony na zamówienie specjalnie pod kątem twojej wady i budowy anatomicznej.
Warto także korzystać z gadżetów, które pomogą utrzymać duży palec we właściwej pozycji. Do spania możesz używać ortezy, która pomoże utrzymać paluch z dala od strony przyśrodkowej. Skorzystaj także z pomocy fizjoterapeuty, który naklei w prawidłowy sposób taśmy kinesio. Te elastyczne plastry pozwolą zachować właściwą pozycję przez całą dobę, umożliwiają także bezbolesne poruszanie się czy uprawianie sportu. Pamiętaj jednak, aby nie stosować kinesiotapingu samodzielnie!
Domowe leczenie koślawego palucha
Ulgę w dolegliwościach bólowych mogą także przynieść kąpiele (np. w soli Epsom) czy masaże (zamiast wykonywać je samodzielnie, udaj się do fizjoterapeuty). Wiele źródeł podpowiada, że możliwe jest leczenie naturalne przy pomocy liści laurowych, kuracji jodowej czy masażu olejkiem lawendowym. Warto jednak pamiętać, żeby skonsultować się z lekarzem POZ lub ortopedą zanim zaczniesz stosować leczenie naturalne. Konsultacja jest także niezbędna w przypadku utrzymywania się bólu przez długi czas oraz gdy dyskomfort spowodowany zniekształceniem utrudnia poruszanie się.
Haluksy: leczenie operacyjne
W przypadku, gdy masaże, kąpiele oraz stosowanie sprzętu korygującego nie pomaga, dolegliwości bólowe mogą ulegać nasileniu, a koślawość pogłębieniu. W takim wypadku należy niezwłocznie udać się na wizytę u ortopedy. Ten może zalecić wykonanie operacji.
Mało kto wie, że istnieje wiele metod wykonania zabiegu korygującego koślawy paluch. Wybiera je chirurg na podstawie oceny jak bardzo zaawansowane jest schorzenie. W przypadku niewielkich zmian zabieg obejmuje tylko usunięcie główki kości nasadowej oraz ingerencję w korekcję ścięgien.
Bardziej zaawansowana koślawość to konieczność wykonania zabiegu zwanego osteotomią, która polega na wycięciu części kości i zespoleniu pozostałości śrubami. Najważniejszą zaletą metod Scarf, Chevron i Akin jest brak konieczności noszenia gipsu przez pacjentkę. Po wykonaniu zabiegu konieczna jest rehabilitacja, która znacząco przyspieszy powrót do sprawności.
Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!
***Zobacz także***