Reklama

Reklama

Wirus HPV groźny dla gardła

Czytałem, że przyczyną raka gardła może być wirus HPV, ten sam, który u kobiet powoduje raka szyjki macicy. Jak to możliwe? Czy można go jakoś wykryć, np. w próbce śliny? - pyta 44-letni Maciej z Poznania.

Rzeczywiście, badania przeprowadzone w ciągu ostatnich kilkunastu lat dowodzą, że wirus HPV jest odpowiedzialny za część nowotworów głowy i szyi (w tym gardła).

Do przeniesienia go dochodzi głównie przez bezpośredni kontakt z błoną śluzową okolic intymnych lub skórą w ich okolicy. Uważa się, że inną przyczyną zakażenia wirusem może być używanie np. wspólnych przedmiotów higieny osobistej, ręczników.

Nie wszyscy nosiciele wirusa zapadają na raka. Dowiedziono, że sprzyja temu obecność czynników współrakotwórczych (tzw. kokarcynogenów) – obniżona odporność komórkowa, niedobór substancji odżywczych (np. witaminy A), niehigieniczny tryb życia (np. palenie papierosów).

Reklama

Na razie nie wykonuje się badań na obecność wirusa w błonach śluzowych gardła, choć niewątpliwie z czasem pojawi się taka możliwość.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: wirus hpv | HPV | groźny wirus | rak gardła | gardło | nowotwór

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy