Wrzody: Jak zapobiec bólom żołądka
Dzięki nim można zapobiec bólom żołądka oraz je złagodzić. Szczególnie teraz, jesienią, kiedy choroba wrzodowa się nasila
W 80 proc. przyczyną wrzodów żołądka i dwunastnicy jest bakteria Helicobacter pylori. Zwykle wystarczy kuracja dwoma antybiotykami dobranymi przez lekarza. Trwa 7-14 dni. Leki niszczą bakterię i terapia kończy się sukcesem. Ale gdy dolegliwości się utrzymują, przestrzegaj kilku zasad.
Jeśli jedna kuracja lekami nie pomoże, powinnaś ją powtórzyć. Poproś lekarza, aby oprócz antybiotyków dał ci preparaty hamujące wydzielanie kwasu. Zażywaj też leki osłaniające śluzówkę i przyspieszające gojenie się wrzodów.
Wyeliminuj potrawy i produkty, które podrażniają błonę śluzową żołądka i nasilają wydzielanie kwasu solnego. Ogranicz pieczywo żytnie i razowe, naleśniki, zapiekanki, zupy na wywarach z kości.
A także pasztety, grube kasze, smażone mięsa, kiełbasy, ciężkie sosy, żółte sery, smalec, margarynę w kostkach, śmietanę. Zrezygnuj z warzyw kapustnych, rzodkiewek, roślin strączkowych, octu, musztardy, chrzanu, marynat, kremów, tłustych ciast (np. francuskich).
Nie pij mocnej kawy, herbaty, napojów gazowanych, soków oraz mleka. l Nie jedz twardej marmolady, czekolady i twardych cukierków. Zamiast margaryny i smalcu używaj świeżego masła, oliwy z oliwek i oleju roślinnego.
Jedz inaczej. Spożywaj mniejsze ilości, ale za to częściej i nie wychodź z domu bez śniadania. Nie objadaj się wieczorem. Żołądek musi odpocząć, więc ostatni posiłek zjedz najpóźniej o godzinie 19.
Unikaj gorących i pikantnych potraw i napojów. Używaj ziół, które ułatwiają trawienie: imbiru, majeranku, melisy, mięty, tymianku, lubczyku.
Nie dopuszczaj do zaparć. Pamiętaj, że trawienie pokarmów trwa 12–24 godzin. W ciągu dnia pij więc dużo wody niegazowanej, która ułatwia pozbywanie się toksycznych odpadów. Stosuj także środki wspomagające pracę układu pokarmowego.
Zrezygnuj z używek, a szczególnie z palenia papierosów, które podrażniają błonę śluzową. Unikaj piwa, zwłaszcza jasnego, bo zawiera słód, który wzmaga wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Ogranicz inne, mocne alkohole, gdyż uszkadzają śluzówkę.
Regularnie odwiedzaj dentystę, bo chore zęby to siedlisko groźnych bakterii.
Usuwaj kamień i stosuj pasty zapobiegające odkładaniu się osadu na zębach, bo przyspiesza to powstawanie próchnicy. Uzupełniaj braki w uzębieniu, gdyż nierozdrobniony pokarm zalega w żołądku. Gnije i uszkadza jego ścianki. Duże kawałki ranią śluzówkę, sprzyjając powstawaniu nadżerek.
Unikaj stresu, gdyż zwiększa wydzielanie kwasu solnego. Nie duś w sobie gniewu, złości i żalu. O problemach rozmawiaj z bliskimi i z przyjaciółmi. Nerwy rozładowuj podczas aktywności fizycznej, która poprawia też perystaltykę jelit.
Nie stosuj preparatów, które zwiększają ukrwienie błony śluzowej żołądka i jelit. Kiedy więc jesteś chora, nie przyjmuj np. kwasu acetylosalicylowego (aspiryny), bo może wywołać bóle i krwawienia. Zamiast tego sięgnij po leki, które ci nie szkodzą (np. apap, paracetamol), żel przeciwbólowy, rozgrzewającą maść lub napar z lipy, miód, syrop z cebuli.
Nie noś ciasnych ubrań, które uciskają brzuch, powodują wzdęcia i stany zapalne przewodu pokarmowego. Unikaj więc bielizny modelującej, ciasnych rajstop, spódnic. Nie zapinaj też zbyt mocno paska przy spodniach.
Bólom zapobiegaj domowymi sposobami. Pij zieloną herbatę, bo zawiera polifenole powstrzymujące rozwój choroby. A także sok z ziemniaka (szklankę dziennie przed posiłkiem) i z białej kapusty (litr dziennie przez 3-6 tygodni).
Kons.: dr Grzegorz Borstern, specjalista chorób wewn.