Reklama

Wstydliwe badania: Rozwiewamy wątpliwości

Te cztery badania krępują nas i wzbudzają najwięcej obaw, bo dotyczą stref intymnych. Warto jednak pokonać uprzedzenia i je zrobić.

Kolonoskopia: Ocena jelita

Strach przed kolonoskopią jest tak silny, że trudno ci się zdecydować na to badanie. Nie tylko boisz się bólu w trakcie zabiegu, ale także krępującej sytuacji, związanej z badanym miejscem.

Można wykupić znieczulenie: Jeśli bardzo obawiasz się bólu, zdecyduj się na znieczulenie ogólne (trzeba dopłacić ok. 200-400 zł). Przed zabiegiem lekarz poda ci dożylnie lek znieczulający i przeciwbólowy. Poprosi także, byś ułożyła się na lewym boku. Wprowadzi przez odbyt cienką rurkę zakończoną endoskopem. Nic nie będziesz czuła, a obudzisz się krótko po zabiegu.

Reklama

Nie musisz się również wstydzić, bo nie będziesz naga od pasa w dół - dostaniesz specjalne, jednorazowe majteczki.

Mammografia: Prześwietlenie piersi

Badanie stresuje cię zapewne nie dlatego, że będziesz musiała rozebrać się od pasa w górę, ale głównie z powodu lęku przed bólem. Wywołuje go spłaszczenie piersi przez płytę uciskową urządzenia.

Pomoże lek przeciwbólowy: Badanie nie powinno być bolesne, ale możesz odczuwać dyskomfort w momencie ściskania piersi płytami. Dlatego wybierz termin tuż po miesiączce, kiedy nie są jeszcze obrzmiałe. Jeśli jesteś bardzo wrażliwa na ból, uprzedź o tym osobę obsługującą mammograf. Powinna wówczas zwiększać ucisk stopniowo, wtedy jest mniej bolesny. Możesz też wcześniej wziąć lek przeciwbólowy.

Badanie wykonuje się na stojąco. Na specjalnej płycie układasz najpierw pierś, a radiolog dociska do niej drugą płytę. Potem w ten sam sposób prześwietla się drugą pierś. Po zrobieniu zdjęcia, płyty ustawiane są w pozycji pionowej i znów prześwietla się każdą pierś z osobna.

Per rectum: Na prostatę

U panów po 45-50 r. życia badanie per rectum, czyli przez odbyt, przeprowadza się profilaktycznie, by zbadać prostatę. Lekarz sprawdza, czy gruczoł krokowy powiększa się, czy nie ma na nim zgrubień lub guzków. Ale badanie per rectum jest też konieczne (w przypadku mężczyzn i kobiet), by zdiagnozować hemoroidy. Będzie ono mniej krępujące, jeśli uświadomisz sobie (i partnerowi), że jest jedną z możliwości oceny stanu zdrowia, równie ważną jak np. badanie brzucha.

Tylko kilka minut: Lekarz bada cię palcem w rękawiczce pokrytej specjalnym żelem, który zmniejsza nieprzyjemne uczucie. Badanie nie jest bolesne. Można wykonać je na stojąco w pozycji pochylonej do przodu, opierając się o krzesło.

USG przezpochwowe: Kontrola macicy i jajników

Nawet jeśli byłaś już u ginekologa wiele razy, każda kolejna wizyta cię krępuje i trochę stresuje.

Szybko i bez bólu: Spróbuj sobie wytłumaczyć, że chociaż badanie dotyczy stref intymnych, to jednak rozbierasz się przed lekarzem, który po prostu wykonuje swój zawód. USG transwaginalne nie jest bardziej krępujące ani bolesne niż tradycyjne badanie ginekologiczne. Trzeba rozebrać się od pasa w dół i położyć na leżance. Lekarz wprowadza do pochwy specjalną głowicę emitującą ultradźwięki, na którą wcześniej zakłada pokrytą żelem prezerwatywę. Dzięki temu jesteś chroniona przed zakażeniem.

Na monitorze widoczny jest obraz narządu rodnego. Można dokładnie przyjrzeć się macicy i jajnikom. Badanie trwa tylko kilka minut i nie jest bolesne. Możesz zgłosić się na nie nawet podczas krwawienia - nie przekładaj więc terminu wizyty u lekarza z tego powodu.

Anna Gumowska



Świat kobiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy