Reklama

Zalety kaszy gryczanej

W przeciwieństwie do ogólnej opinii gryka nie zalicza się do zbóż. Spokrewniona jest ze szczawiem i rabarbarem. Stanowi doskonały zamiennik ziaren zawierających gluten, takich jak pszenica. Gryka kwitnąc, słodko pachnie, co przyciąga pszczoły. W ten sposób powstaje także ciemny, aromatyczny miód gryczany. Kasza gryczana jest pożywna, energetyczna i dostępna przez cały rok. Stanowi doskonałą alternatywę dla ryżu czy ziemniaków.

Kasza gryczana jest bogata w białka, minerały i przeciwutleniacze. Stanowi również źródło węglowodanów. Kasza z gryki zawiera dużo błonnika i skrobi, co jest ważne dla zdrowia jelita grubego. Posiada także niski indeks glikemiczny, dlatego nie powoduje niezdrowych skoków poziomu cukru we krwi.

Jak wynika z badań kasza gryczana może obniżać poziom cholesterolu we krwi, hamować tworzenie się kamieni żółciowych, zmniejszać ryzyko raka okrężnicy. Ziarna gryki zawierają o wiele więcej minerałów niż popularne zboża, takie jak ryż czy pszenica. W kaszy gryczanej znajdziemy ponadto mangan, miedź, magnez, żelazo i fosfor. Zawarte w produkcie minerały doskonale się wchłaniają. Kasza jest również bogata w mnóstwo przeciwutleniaczy.

Reklama

Regularne spożywanie kaszy gryczanej poprawi stan zdrowia na wielu poziomach:

- wyreguluje poziom cukru we krwi

- zredukuje wysokie ciśnienie krwi

- zmniejszy ryzyko wystąpienia raka okrężnicy czy raka piersi

- poprawi trawienie

- wpłynie na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego

- poprawi zdrowie kości Uwaga:

Ludzie, którzy są uczuleni na lateks lub ryż, mogą mieć alergię na grykę.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy