Zapalenie oskrzeli - objawy i leczenie
Zapalenie oskrzeli to infekcja wywołana najczęściej przez wirusy, rzadziej przez bakterie. Przenoszą się one drogą kropelkową. Możemy się nimi zarazić, gdy ktoś kichnie w autobusie, uściśniemy jego dłoń, dotkniemy zakażonego przedmiotu (rinowirusy mogą przetrwać do 3 godzin)! Atakują najczęściej osoby o małej odporności, z nadwagą, mało aktywne, palące papierosy. Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli? Jakie powinno się podjąć leczenie?
Zapalenie oskrzeli na tle wirusowym może rozwinąć się szybko (w ciągu 1-2 dni). Uporczywy, napadowy kaszel, niekiedy gorączka, utrzymują się długo, nawet trzy tygodnie.
Pierwsze objawy infekcji to nasilony kaszel, gorączka, bóle mięśni i świszczący oddech. Kaszel początkowo jest suchy, z czasem zmienia się na mokry. Chory odkrztusza żółtawą lub zielonkawą wydzielinę. Ma też trudności z przełykaniem, bo boli go gardło.
Gdy lekarz zdiagnozuje zapalenie oskrzeli, przepisuje leki przeciwzapalne, rozrzedzające wydzielinę, poprawiające drożność nosa i przeciwkaszlowe, a także rozszerzające oskrzela (gdy ktoś ma duszności) i przeciwwirusowe.
Nawet jeśli początkowo infekcja została wywołana przez wirusy, może pojawić się nadkażenie bakteryjne. Wydzielina zbierająca się w górnych drogach oddechowych to bowiem pożywka dla bakterii. Konieczne jest wówczas przyjmowanie antybiotyku.
W trakcie leczenia należy pozostać w łóżku i dobrze się wygrzać. Pomocne jest leżenie na boku i oklepywanie pleców, co ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Trzeba to robić od dołu pleców w kierunku głowy, ręką ułożoną w daszek.
Należy pić dużo płynów i nawilżać drogi oddechowe przez inhalacje. Do diety warto włączyć kaszę jaglaną, która wysusza nadmiar wydzieliny produkowanej przez błonę śluzową oskrzeli.
W czasie choroby należy unikać kontaktu z zimnym powietrzem, które podrażnia układ oddechowy i pamiętać o absolutnym zakazie palenia papierosów. Substancje znajdujące się w dymie tytoniowym unieruchamiają bowiem rzęski, które umożliwiają wydalanie wydzieliny.
Chory może odczuwać uporczywe dolegliwości przez kilka dni i wydaje mu się, że wraca do formy. Niestety, dobre samopoczucie nie zawsze świadczy o pełnym wyleczeniu i nie powinno być traktowane jako impuls do powrotu do codziennych zajęć.
Chorobę trzeba wyleżeć i zregenerować siły. Infekcji tej nie wolno lekceważyć, gdyż zaniedbane ostre zapalenie oskrzeli często staje się przyczyną zapalenia płuc. Choroba ta może skończyć nawet pobytem w szpitalu. Na to powikłanie szczególnie narażone są osoby z przewlekłymi schorzeniami, starsze oraz małe dzieci.
Gdy stany zapalne oskrzeli występują bardzo często, są ostre i zlekceważone przez chorego, czasami przeradzają się w stan przewlekły. Infekcja ta uszkadza wtedy nabłonek migawkowy dróg oddechowych odpowiedzialny za ich naturalne oczyszczanie.
Uszkodzenia nabłonka nasilają również alergie, dym (także u biernych palaczy), a także zanieczyszczenia środowiskowe. Może być wtedy konieczne specjalistyczne badanie pojemności płuc (spirometryczne).
Przewlekłe zapalenie oskrzeli objawia się kaszlem i napadami duszności, które trwają kilka miesięcy w ciągu roku. Ostry kaszel pojawia się wiosną i jest szczególnie dokuczliwy rano. Trzeba wtedy systematycznie stosować preparaty rozszerzające oskrzela i wziewne sterydy.