Reklama

Zaskakujące produkty obniżą cholesterol

Do tej pory myślałaś, że czosnek dobry jest na przeziębienie, a siemię lniane – na wrzody. Przekonaj się, że nie tylko!

Powszechnie uważa się, że przy podwyższonym poziomie tzw. złego cholesterolu (LDL) należy wystrzegać się wysokokalorycznych i wysokotłuszczowych produktów. Tymczasem niektóre z nich, wbrew pozorom, skutecznie cholesterol obniżają!

Dlaczego? Szczegółowo wyjaśniamy to poniżej. Podpowiadamy też, jakie kojarzone z innymi dietetycznymi zaletami produkty sprawdzą się w terapii antycholesterolowej. Będziesz nimi zaskoczona, ale wypróbować warto!

1. Fasolka i cała reszta

Cenisz rośliny strączkowe, bo są źródłem białka. Ale czy wiesz, że zawierają też bardzo dużo błonnika? Błonnik działa jak szczoteczka, która wymiata z organizmu tłuszcze i zmniejsza przyswajanie cholesterolu.

Reklama

Według badań, u osób, które przez 3 miesiące zjadały pół filiżanki gotowanej fasoli dziennie, poziom cholesterolu znacznie się obniżył. Wypróbuj pyszną pastę do pieczywa: fasolkę z puszki zmiksuj z oliwą, czosnkiem i ulubionymi ziołami.

2. Dynia przez cały rok



Wiesz, że jest beztłuszczowa i niskokaloryczna, ale pamiętasz o niej tylko w sezonie. Szkoda, bo... olej zawarty w jej pestkach hamuje odkładanie się złogów cholesterolu.

Jedz pieczywo z pestkami, posypuj nimi dania (sałatki i makarony). Włącz do diety olej z pestek dyni.

3. Olej rzepakowy

Traktujesz go po macoszemu? Błąd! To jeden z najzdrowszych olejów! Ma korzystny skład kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3 (10 razy więcej niż oliwa z oliwek!). Są one nieocenione w walce z LDL.

Zawiera fitosterole – związki, które wspomagają utrzymanie cholesterolu we krwi na prawidłowym poziomie. 

4. Awokado nie tylko na deser


Ma złą opinię, bo jest kaloryczne i tłuste, ale... jest bogate w cenne kwasy tłuszczowe. Zdaniem specjalistów, poziom złego cholesterolu spadnie już po tygodniu stosowania diety bogatej w awokado.

Zrób sałatkę z gruszki, kiwi i awokado. Dodaj sok z cytryny i 2 łyżeczki naturalnego jogurtu.

5. Ryby morskie


Nie unikaj ich dlatego, że są tłuste. Jedz ryby 3 razy w tygodniu z pożytkiem dla zdrowia. Zawierają kwasy tłuszczowe omega-3. Najwięcej jest ich w: halibucie, łososiu, śledziu, dorszu, makreli, sardynkach.

Pomysł na przekąskę: kawałek łososia posmaruj białym serkiem o niskiej zawartości tłuszczu.

6. Filiżanka zielonej herbaty


Pomaga w odchudzaniu, ale także w pozbyciu się złego cholesterolu. Zdrowotne właściwości zielonej herbaty wynikają z obecności w niej związków antyoksydacyjnych. Redukują one wchłanianie cholesterolu w jelitach.

Spadek cholesterolu nastąpi już po 3 tygodniach picia zielonej herbaty (wystarczy filiżanka dziennie).

7. Garść orzechów


Wystrzegasz się ich, bo zawierają dużo kalorii? To fakt, ale za to mają wiele zdrowotnych zalet. Dietetycy dowiedli, że regularne spożywanie małej porcji orzechów znacznie obniża poziom LDL, bez efektu przybierania na wadze.

Zadbaj zatem o to, by codziennie zjeść garstkę orzechów: laskowych, włoskich, makadamia, brazylijskich.

Miej je pod ręką jako zdrową przekąskę. Sięgnij po nią, zamiast po coś tłustego lub słodkiego, gdy dopadnie cię głód. Pamiętaj: orzechy nie mogą być solone ani w czekoladzie!

8. Natka


To nie tylko zielenina do dekoracji potraw, ale również cenne warzywo świetnie zbijające cholesterol! Zawiera witaminę C, która wymywa nadmiar cholesterolu z tętnic. Pasuje do wielu dań i zup. Dodawaj ją do jogurtowych dipów albo jedz samą, posypaną szczyptą soli.

9. Siemię lniane

Ten produkt dla wrzodowców zadba też o twój układ krążenia. nCodzienne jedzenie 2 łyżek siemienia lnianego spowoduje znaczny spadek cholesterolu. nZmielone nasiona dodawaj do jogurtu, płatków śniadaniowych czy chleba wypiekanego w domu.

10. Czosnek na dodatek

Uważany niemal za lek na odporność zawiera allicynę, która udrażnia naczynia. Zjadaj 1–2 ząbki dziennie. Posiekany dodawaj do sosu winegret lub jedz z kromką razowca. Pokrojony w płatki sprawdzi się w sosach do makaronów.

Naj
Dowiedz się więcej na temat: cholesterol | produkty | siemię lniane | spadek | zadbaj | dietetycy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy