Reklama

Zespół bezdechu sennego: Dlaczego jest niebezpieczny?

Zespół bezdechu sennego jest schorzeniem, które często bywa bagatelizowane. Wynika to z faktu, że wiele osób jest nieświadomych istnienia choroby albo ignoruje występujące objawy. Okazuje się, że nawet niektórzy lekarze lekceważą tę groźną dolegliwość. Nieleczona choroba sprawia, że trudniej jest codziennie funkcjonować, a w ekstremalnych przypadkach konsekwencje mogą prowadzić do wielu schorzeń układu krążenia. Jak poradzić sobie z bezdechem sennym? Dlaczego jest wyjątkowo niebezpieczny? Sprawdźmy.

Czym jest bezdech senny?

Bezdech senny, znany też jako obturacyjny bezdech senny, jest schorzeniem charakteryzującym się nieprawidłowym oddychaniem podczas snu. Polega na tym, że we śnie wielokrotnie dochodzi do zatrzymania cyklu pobierania powietrza do płuc bądź jest on w znacznym stopniu ograniczony. Skutkuje to niedotlenieniem organizmu, nagłym wybudzeniem się i nerwowym łapaniem oddechu. Często dzieje się tak, że osoba cierpiąca na bezdech senny nie jest świadoma swojej choroby i odkłada wizytę u specjalisty. Niestety, nie każdy lekarz zleca dokładne badania i wdraża leczenie, które mogłoby trwale zażegnać problem.

Reklama

Jak objawia się bezdech senny?

Bezdech senny jest niekiedy trudny do zdiagnozowania. Jednak najbardziej charakterystyczną oznaką jest głośne chrapanie, które słyszą domownicy. Poza tym występują inne objawy, takie jak wiercenie się w łóżku podczas snu, częste zmiany pozycji oraz gwałtowne wybudzanie się. Dochodzić mogą do tego lęki przed zaśnięciem, obfite pocenie się, nocne parcie na pęcherz oraz przyspieszone tętno i oddech. Rano odczuwa się ból głowy i zmęczenie, suchość w ustach, a w ciągu dnia pojawia się rozdrażnienie oraz problemy z pamięcią i koncentracją.

Przyczyny bezdechu sennego

Niekiedy przyjmuje się, że chrapanie bezpośrednio przyczynia się do powstania bezdechu sennego, a tak naprawdę jest to objaw istniejącej już choroby. Geneza problemu bywa bardziej skomplikowana, niż się pozornie wydaje. Schorzenie może być konsekwencją występowania polipów bądź guzów w układzie oddechowym albo wad rozwojowych, które ujawniają się wraz z wiekiem. Niekiedy bezdech senny jest spowodowany krzywą przegroda nosową albo nieprawidłowościami w działaniu mięśni odpowiadających za oddychanie. Oczywiście bezdech senny może być wywołany również niezdrowym stylem życia - nadużywaniem alkoholu, paleniem papierosów oraz spożywaniem posiłków bezpośrednio przed snem.

Czym grozi bezdech senny?

Bezdech senny z pozoru wydaje się błahą dolegliwością, która nie ma wpływu na zdrowie i życie zmagającej się z nim osoby. Trzeba jednak wiedzieć, że cykliczne i trwałe niedotlenienia organizmu są bardzo niebezpieczne. Oprócz chronicznego zmęczenia i problemów z koncentracją mogą powodować schorzenia układu neurologicznego bądź krążeniowego. Bezdech senny może doprowadzić do wystąpienia nadciśnienia tętniczego krwi, udaru mózgu albo zawału serca. U osób borykających się z tym schorzeniem istnieje też większe prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy typu 2., a u mężczyzn problemów z potencją.

Leczenie bezdechu sennego

Obecnie nie istnieją farmakologiczne środki zwalczające bezdech senny. Aby wdrożyć odpowiedni sposób leczenia, najpierw trzeba znaleźć przyczynę choroby. Czasem wystarczy wyeliminować niektóre szkodliwe nawyki oraz zrzucić zbędne kilogramy. Niekiedy wymagany jest zabieg chirurgiczny, który przywróci drożność układu oddechowego. Jeśli bezdech senny jest wywołany nieprawidłowym działaniem mięśni albo budową anatomiczną, można stosować specjalne protezy, które niwelują problem, albo maski, przez które – za pomocą specjalistycznego urządzenia – wtłacza się pod odpowiednim ciśnieniem powietrze.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama