Zespół suchego oka: Objawy, przyczyny, zalecana dieta
Często towarzyszy ci uczucie dotkliwego pieczenia oczu, twoje spojówki są przekrwione, a ostrość widzenia pogarsza się z dnia na dzień? To mogą być oznaki tak zwanego zespołu suchego oka, czyli przewlekłego stanu zapalnego, któremu towarzyszy upośledzona produkcja łez. Najczęściej wywołany jest on przez choroby autoimmunologiczne, zaburzenia hormonalne, stosowanie niektórych leków, między innymi na depresję, alergię czy nadciśnienie oraz menopauzę. Ale nie tylko. Do dysfunkcji oka mogą się także przyczynić czynniki zewnętrzne, czyli niesprzyjające warunki atmosferyczne, przebywanie w suchych i klimatyzowanych pomieszczeniach, czy nadmierna ilość godzin spędzanych przed komputerem. Objawów nie wolno lekceważyć. Nieleczenie zespołu suchego oka może prowadzić do owrzodzenia rogówki, które z wiekiem powoduje utratę wzroku.
- niewystarczająca ilość łez często bywa skutkiem ubocznym starzenia się lub zażywania niektórych leków, stosowanych
przy takich dolegliwościach jak: nadciśnienie, alergia czy depresja
- zespół Sjögrena, czyli choroba autoimmunologiczna charakteryzująca się suchością oczu oraz upośledzeniem m.in. gruczołów łzowych oraz ślinianek. Jej przyczyny nie są do końca znane. Przypuszcza się, że może mieć podłoże genetyczne, immunologiczne lub infekcyjne.
- uszkodzenie filmu łzowego
- kobiety znacznie częściej doświadczają zespołu suchości oka niż mężczyźni. Jest to spowodowane wahaniami hormonów wywołanymi ciążą, doustnym stosowaniem środków antykoncepcyjnych oraz menopauzą.
- częste używanie soczewek kontaktowych. Osoby, które je stosują, powinny regularnie je zdejmować, aby gałki oczne mogły odpocząć, a łzy się nawilżyć.
- dość częstą przyczyną zespołu suchego oka są alergie, w trakcie których dochodzi do zapalenia spojówek i zaburzenia produkcji naturalnych łez.
- silnym wiatrem,
- suchym powietrzem w pomieszczeniu, w którym przebywamy
- klimatyzacją
- zanieczyszczeniami
- pracą przed komputerem
- wpatrywaniem się w ekran telewizora
Typowe objawy zespołu suchego oka:
- uczucie pieczenia lub kłucia oczu
- silny dyskomfort lub ból
- przekrwienie spojówek
- zamglone widzenie
Pamiętaj, że objawy suchego oka są dużo bardziej uciążliwe, jeśli przebywamy w ogrzewanym pomieszczeniu, ponieważ wysoka temperatura dodatkowo wysusza powietrze. Osoby, które zmagają się z tą dolegliwością, mogą znacznie krócej pracować przy komputerze lub prowadzić samochód.
Poza wizytą u lekarza i zaopatrzeniem się w sztuczne łzy warto wprowadzić do swojej diety produkty, które mają dobroczynny wpływa na nasze oczy i pomogą im lepiej funkcjonować. Co powinno znaleźć się na twojej liście zakupów?
Ryby i orzechy
Przeprowadzone badania dowodzą, że najlepszą ochronę naszym oczom zapewniają kwasy omega-3. Znajdziemy je w rybach, na przykład w tuńczyku czy w łososiu, jak i w orzechach.
Olej lniany
Bogaty w liczne właściwości zdrowotne olej lniany warto nie tylko włączyć do swojej diety, ale także stosować zewnętrznie. Niewielka ilość naniesiona w okolice oczu przyniesie ulgę i złagodzi uporczywe pieczenie. Pamiętaj jednak, aby przy aplikacji zachować szczególną ostrożność i nie pozwolić, aby olej dostał się do oczu.
Koper włoski
Suszony koper włoski to idealna propozycja dla osób chcących zadbać o swoje oczy. Jak go wykorzystać? Zalej go wodą i zagotuj. W ciepłym naparze zamocz kawałek bawełnianej ściereczki, a następnie zrób z niej kompres i połóż go na powieki. Po kilku minutach z pewnością odczujesz ulgę.
Herbata rumiankowa
Wacik nasączony w rumiankowej herbacie potrafi zdziałać cuda! Wystarczy, że położysz go na oczy i po 15-20 minutach zdejmiesz. Jeśli będziesz powtarzać zabieg co najmniej trzy lub cztery razy dziennie, z pewnością pozbędziesz się podrażnienia i suchości oczu.
Czerwona papryka
Bogata w witaminę A czerwona papryka wyjątkowo dobroczynnie wpływa na kondycję oczu. Dlatego warto włączyć ją do swojej diety i stosować jako dodatek do sałatek i kanapek.