Zespół trzaskającego biodra: Przyczyny, objawy i leczenie
Zespół trzaskającego biodra zwany też "biodrem tancerza" to powszechna dolegliwość, która dotyka nawet 20 proc. osób w całej populacji. Charakteryzuje się "przeskakiwaniem" elementów stawu biodrowego, czemu towarzyszy specyficzny odgłos opisywany przez pacjentów jako trzask. Początkowo choroba nie daje żadnych poważnych dolegliwości, jednak z czasem może pojawić się ból i dyskomfort podczas chodzenia. Przyczyną mogą być stany zapalne, urazy mechaniczne, ale też wady postawy czy przewlekłe choroby, np. reumatoidalne zapalenie stawów. Sprawdź, czym jest zespół trzaskającego biodra, jak się objawia i na czym polega leczenie.
Zespół trzaskającego biodra (inaczej biodro przeskakujące) to schorzenie polegające na dolegliwościach związanych z pracą stawu biodrowego. Przyczyną nie jest jednak sam staw, ale tkanki miękkie znajdujące się w pobliżu i nieprawidłowe rozłożenie mięśni. W efekcie dochodzi do "przeskakiwania” biodra podczas zginania czy prostowania nogi. W języku medycznym oznacza to przesuwanie napiętego pasma powięziowego nad występem kostnym krętarza kości udowej. Zjawisko to jest wyczuwalne dotykiem, a charakterystycznym objawem jest słyszalny wtedy trzask. Schorzenie nie ma jednak związku z przemieszczaniem się głowy kości udowej.
Bezpośrednią przyczyną zespołu trzaskającego biodra jest asymetria mięśni stawu biodrowego. Dochodzi do niej najczęściej na skutek wad postawy, urazów mechanicznych czy przewlekłych stanów zapalnych. Czynnikiem ryzyka jest także nadmierne obciążenie stawu biodrowego, np. na skutek nadwagi i otyłości czy nadwyrężenia w trakcie aktywności fizycznej. Do przyczyn zespołu trzaskającego biodra zalicza się również nieprawidłową budowę stawu, zabiegi i operacje chirurgiczne prowadzone w jego obrębie oraz przewlekłe choroby reumatyczne, np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).
Objawy zespołu trzaskającego biodra
Zespół trzaskającego biodra długo nie daje żadnych objawów. Początkowo pacjenci odczuwają jedynie lekki dyskomfort przy poruszaniu nogą, mylą go jednak z przemęczeniem czy nadwyrężeniem. Z czasem pojawia się jednak uciążliwy ból określany jako tępy. Charakterystyczne są też odgłosy przeskakiwania stawu, tzw. trzask. Są one bezbolesne, ale odczuwalne. Z czasem chory zaczyna mieć problemy z chodzeniem, a zwłaszcza pokonywaniem dłuższych dystansów, szybciej się też męczy.
Diagnostyka zespołu trzaskającego biodra wymaga konsultacji z ortopedą, który wykona badanie fizykalne. Konieczny jest również rentgen stawu, by wyeliminować możliwość zmian kostnych. Leczenie obejmuje przyjmowanie środków farmakologicznych (leki przeciwzapalne i sterydy) oraz rehabilitację. Terapia trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Zbawienny wpływ ma również fizykoterapia (pole magnetyczne, krioterapia, laseroterapia, jonofereza), która zmniejsza dolegliwości bólowe i niweluje stany zapalne tkanek miękkich w pobliżu stawu.
W zaawansowanych przypadkach niezbędne może być leczenie operacyjne z użyciem artroskopu. Zabieg polega na wykonaniu plastyki napiętego ścięgna i wyeliminowaniu tarcia pomiędzy elementami stawu.