Zioła, których nie wolno stosować latem
Zioła od lat wykorzystywane są w medycynie naturalnej i stale cieszą się dużą popularnością. Ich liczne zdrowotne właściwości zbawiennie wpływają na nasz organizm – wzmacniają go, oczyszczają i łagodzą różne dolegliwości. Ważne jest jednak, by używać ich z rozsądkiem i zgodnie z zastosowaniem. W niektórych przypadkach mogą bowiem wręcz zaszkodzić naszemu zdrowiu. Dotyczy to na przykład ziół, które nie mogą być stosowane latem, gdyż zwiększają wrażliwość na słońce. Picie naparów lub nawet stosowanie kosmetyków z ich dodatkiem może wywołać silne reakcje alergiczne, a także oparzenia słoneczne. Jakich ziół powinno się unikać latem? Podpowiadamy.
Dziurawiec to popularna roślina lecznicza, która dodawana jest do wielu mieszanek ziołowych, tabletek czy kapsułek. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych oraz na naczynia krwionośne. Łagodzi dolegliwości trawienne, poprawia krążenie, a także usprawnia pracę wątroby i nerek. Dziurawiec zawiera hiperycynę – substancję, która podnosi poziom serotoniny w organizmie. Poprawia więc nastrój, działa uspokajało i antydepresyjnie, wpływa też na lepszą koncentrację i pamięć. Niestety hiperycyna pod wpływem promieni UV wykazuje działanie fotouczulające. Może więc prowadzić do oparzeń słonecznych lub pojawienia się brązowych plam na skórze. Najlepiej więc unikać stosowania dziurawca w lecie.
Arcydzięgiel
Chętnie stosowanym ziołem w celach leczniczych jest również arcydzięgiel. W postaci naparów wspomaga głównie funkcjonowanie układu pokarmowego, gdyż stymuluje wydzielanie soków żołądkowych i śliny. Pomaga przy braku apetytu, bólu brzucha lub wzdęciach. Łagodzi również bóle menstruacyjne. Na bazie arcydzięgla produkowana jest także maść, która działa przeciwbólowo i rozgrzewająco. Żadnego preparatu z arcydzięglem nie można stosować latem, gdyż pod wpływem promieni słonecznych skóra może ulec poparzeniu lub mogą pojawić się na niej przebarwienia. W roślinie znajdują się bowiem furanokumaryny o właściwościach fotouczulających i fototoksycznych.
Olej z bergamotki wykazuje działanie odkażające i przeciwgrzybicze. Wykorzystywany jest więc do produkcji środków dezynfekujących, dezodorantów i farmaceutyków. Ma też piękny, cytrusowy zapach, jest składnikiem wielu perfum i wód perfumowanych. Gdy postanowimy się opalać, należy sprawdzić, czy w składzie naszych kosmetyków nie ma oleju z bergamotki, gdyż jest on jedną z najsilniejszych substancji fototoksycznych. Na skórze mogą pojawić się trwałe przebarwienia i wysypka.
Rumianek
Najpopularniejsza roślina lecznicza, czyli rumianek, również nieodpowiednio stosowana może być niebezpieczna dla zdrowia. Ceniona za właściwości uspokajające, uśmierzające ból brzucha i przyspieszające gojenie się ran może też wywoływać alergię. W jej składzie znajdują się bowiem seskwiterpeny laktonowe, które mają właściwości uczulające. W okresie letnim najlepiej unikać więc preparatów z dodatkiem rumianku.
Do tej samej grupy roślin, co rumianek, należy nagietek. Napar z tej rośliny wspomaga leczenie wrzodów żołądka, a maść nagietkowa słynie z łagodzenia stanów zapalnych i chorób skóry. Nagietek działa też antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, pomaga zwalczać trądzik i zaskórniki, redukuje także rozstępy. Z tego względu jest składnikiem wielu kosmetyków i leków. Należy jednak uważać na takie preparaty latem, gdyż nagietek stosowany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie, wywołuje nadwrażliwość na słońce.
Skrzyp polny
Skrzyp polny również słynie z wielu korzystnych dla zdrowia właściwości. Oczyszcza organizm z toksyn, wspomaga przemianę materii i działa moczopędnie. Wzmacnia wątrobę i nerki, obniża ciśnienie krwi i zapobiega miażdżycy. Doskonale oddziałuje na włosy, skórę i paznokcie dzięki zawartości krzemu. Skrzyp w niektórych przypadkach może powodować nadwrażliwość na słońce, choć do tej pory nie udowodniono jego działania fotouczulającego. Warto jednak zrezygnować z jego przyjmowania w okresie letnim.