Zioła w walce z przeziębieniem
Na progu jesieni trzeba dbać o odporność i nie przeziębiać się. Gdyby jednak coś nas dopadło, warto mieć pod ręka naturalne antidotum na infekcje – zioła, one mogą być pomocne w znoszeniu oznak przeziębienia. Dobrze zabezpieczyć domowe apteczki i spiżarki w rośliny działające zarówno przeciwgorączkowo i napotnie, jak i wykrztuśne.
Powszechna dostępność leków bez recepty sprawia, że ich nadużywamy. Wiele osób bez zastanowienia zażywa leki przeciwbólowe, powszechnie reklamowane jako skuteczne w znoszeniu oznak przeziębienia.
Trzeba wyraźnie podkreślić, że zażywane okazjonalnie nie będą niebezpieczne, jednak ich nadużywanie niesie wiele negatywnych konsekwencji. Zdecydowanie lepiej zwrócić się w stronę natury i poszperać w ziołowych recepturach naszych babek. Medycyna ludowa chętnie korzystała z ziołolecznictwa. Rośliny pomagały leczyć wiele codziennych, jak i poważnych dolegliwości.
Dwa kierunki działania
Zioła pomocne w leczeniu przeziębień i infekcji górnych dróg oddechowych warto podzielić na dwie zasadnicze kategorie:
- zioła przeciwgorączkowe i napotne,
- zioła wykrztuśne.
Zioła przeciwgorączkowe i napotne
W tej grupie na uwagę zasługują szczególnie:
- suszone maliny,
- kwiatostany czarnego bzu,
- kwiaty lipy,
- bratki.
Zioła o działaniu wykrztuśnym
Wśród roślin o działaniu wykrztuśnym wymienić trzeba:
- koper włoski,
- suszone liście podbiału,
- anyż,
- cebulę.
Napary o działaniu leczniczym
Z większości suszonych ziół bez kłopotu przygotujemy napar - herbatkę o działaniu leczniczym. Każde zioło ma co najmniej kilka wskazań zdrowotnych, dlatego również w ich przypadku wskazany jest umiar w stosowaniu. Zioła możemy pić solo, jak i w zestawach.
Poniżej kilka przykładów mieszanek ziołowych wskazanych w leczeniu przeziębień. Mieszanki ziołowe, które łagodzą objawy i skracają czas infekcji:
1. Odmierzamy po łyżce suszu poszczególnych ziół: kwiatów czarnego bzu, bratków, lipy - mieszamy je i zalewamy wrzątkiem (pół litra wody). Odstawiamy na kwadrans (pod przykryciem).
Po przecedzeniu dodajemy dwie łyżki soku malinowego i pijemy filiżankę co dwie godziny.
2. 50 gramów suszonych malin zalewamy litem wrzątku i odstawiamy pod przykryciem na około 15-20 minut. Jeśli trzeba do smaku można doprawić odrobina miodu i popijać w stanach podgorączkowych.
3. Odmierzamy po łyżce suszu trzech ziół: bratków, malin i rumianku - po wymieszaniu zalewamy wrzątkiem (pól litra) i gotujemy jeszcze 5-10 minut. Po przecedzeniu pijemy po filiżance co dwie godziny.
Pamiętajmy, że przy przeziębieniu kluczowe jest nawadnianie organizmu, by komórki miały siłę na zwalczanie infekcji. Pijmy jak najwięcej naparów ziołowych. Oprócz opisanych mieszanek dobrze pić herbatki z lipy, rumianku, kopru włoskiego i imbiru.
Z cebuli z kolei najlepiej przygotować syrop, który łagodzi kaszel i ułatwia oddychanie w różnego pochodzenia infekcjach górnych dróg oddechowych.
Ewa Koza, mamsmak.com
***
Hania ma 17 miesięcy i SMA1 - rdzeniowy zanik mięśni. Innowacyjna terapia genowa kosztuje ponad 9 milionów złotych. Środki potrzebne są jak najszybciej, bo warunkiem przystąpienia do leczenia jest rozpoczęcie go przed ukończeniem drugiego roku życia. Niestety, w prowadzonej od sześciu miesięcy zbiórce, nadal brakuje ponad czterech milionów złotych.
JEŚLI MOŻESZ, WESPRZYJ ZBIÓRKĘ: www.siepomaga.pl/haneczka
Przeczytaj historię Hani: Bez terapii genowej Hania nie ma szans. Pomóż dokończyć zbiórkę