Reklama

Zupa czosnkowa rozgrzeje zimą. Jak ją przygotować?

Zupa czosnkowa może nie jest tak popularna w Polsce jak w Czechach, skąd pochodzi, ale idealnie nadaje się w chłodne dni i wieczory, których zimą nie brakuje. Tradycyjna receptura tego dania nie jest skomplikowana, a składniki nie są wyszukane. Choć prostota zupy czosnkowej zadziwia, to smak z całą pewnością nie rozczarowuje. Jak przygotować zupę czosnkową? Przekonajmy się.

Zupa czosnkowa: Co trzeba o niej wiedzieć?

Zupa czosnkowa to, obok knedlików i smażonego sera, jedna ze sztandarowych zup naszych południowych sąsiadów. Ze względu na swój główny składnik, to doskonały sposób na rozgrzanie organizmu, kiedy zimą dajemy upust szaleństwa na stoku albo po spacerze byliśmy wysmagani podmuchami wiatru czy niekorzystnego działania mrozu. Zupa czosnkowa może być albo klarowna, gdzie widać wszystkie składniki dokładnie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją zmiksować na gładki krem, co z całą pewnością pomoże niejadkom zasmakować tego przepysznego dania. Z czego składa się zupa czosnkowa? Oprócz - rzecz jasna czosnku - z warzywnego wywaru, przypraw oraz grzanek.

Reklama

Niektórzy znawcy czeskiej kuchni urozmaicają zupę czosnkową. W szczególnie srogie zimy w jej recepturze można zauważyć tarty ser, który pod wpływem ciepła ciągnie się i zagęszcza zupę albo dodatek rozmąconego jajka, które dodane przez sito, ścina się i przypomina makaron.

Jak przygotować zupę czosnkową?

Aby przygotować zupę czosnkową potrzebne będą następujące składniki:

- duża główka czosnku
- sześć ziemniaków 
- litr bulionu (lub wody)
- bagietka lub bułka
- przyprawy (sól, pieprz, liść laurowy).

Zupa czosnkowa: Sposób przygotowania

Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę, czosnek również obrać, następnie albo go posiekać, albo przecisnąć przez praskę. Do garnka z grubym dnem nalać odrobinę oleju, dodać ziemniaki i smażyć przez pięć minut, nie zapominając o mieszaniu. Później dodać czosnek do ziemniaków i chwilę mieszać - nie wolno jednak podsmażać go zbyt długo, aby się nie spalił. Później zawartość garnka zalać wodą lub bulionem z dodatkiem liścia laurowego i gotować przez pół godziny. 

W międzyczasie z bagietki lub bułki zrobić grzanki: wystarczy pieczywo pokroić na kromki i podprażyć delikatnie na suchej patelni. 

Na koniec gotowania zupę czosnkową wystarczy doprawić solą i pieprzem. Sycące danie można podawać - jak każe oryginał - tylko z grzankami, ale także z serem lub jajkiem.


Polecamy także:

Co jeść po 50. roku życia, aby cieszyć się wspaniałym zdrowiem?

Imbirowe szoty działają cuda. Zamiast kawy, na odporność i przeziębienie

Zdrowy początek dnia: Pomysły na śniadanie fit

Co zrobić, żeby placki ziemniaczane nie nasiąkły tłuszczem?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zupa czosnkowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy