Reklama

Reklama

Życie ze stomią

Przyczyny utworzenia sztucznego ujścia jelita mogą być różne. Często są to zabiegi operacyjne wykonywane u chorych na nowotwory. To wysoka cena, jaką pacjent musi zapłacić za wyleczenie. Niestety Ministerstwo Zdrowia planuje ograniczyć dopłaty do potrzebnego sprzętu medycznego.

Po zjedzeniu pokarmu i strawieniu go organizm musi wydalić pewne substancje, które są już niepotrzebne, a nawet szkodliwe. Częściowo odbywa się to poprzez jelito, które składa się z dwóch części: jelita cienkiego i grubego. Spożyty pokarm trafia poprzez żołądek i dwunastnicę najpierw do jelita cienkiego, które charakteryzuje się niewielką średnicą, natomiast jest bardzo długie, ma 4 do 6 metrów.Jelito grube ma większą średnicę niż jelito cienkie, ale jest krótsze - ma około 1,5 metra. Zakończone jest odbytem zaopatrzonym w mięśnie zwieracza.

Reklama

Trawienie i wchłanianie pokarmu do krwioobiegu odbywa się w jelicie cienkim. W jelicie grubym następuje głównie wchłanianie wody. Zbędne dla organizmu substancje wydalane są w postaci stolca. Niektóre z niepotrzebnych organizmowi substancji eliminowane są z organizmu poprzez nerki, które pełnią rolę filtru. W postaci moczu przechodzą z nerek przez moczowody do pęcherza moczowego. Tam mocz jest magazynowany dopóty, dopóki nie zostanie wydalony na zewnątrz przez cewkę moczową.

Co to jest stomia?

Różne powody, na przykład choroba nowotworowa, powikłania pooperacyjne, wady wrodzone, kamica nerkowa, a także urazy powypadkowe mogą prowadzić do konieczności usunięcia jelita lub części układu moczowego. W konsekwencji dotychczasowe ujścia treści jelitowej (lub moczu) nie mogą być już używane. Obrazowo można to wyjaśnić w ten sposób: została przerwana droga od spożycia do wydalenia.

Podczas zabiegu operacyjnego chirurg wytwarza nowe ujście w nowym miejscu. Takie nowe ujście nazywane jest stomią lub przetoką. Słowo "stomia" pochodzi z języka greckiego i oznacza "usta" lub "otwór". Tak więc w znaczeniu chirurgicznym chodzi o operacyjne wytworzenie ujścia jelita lub dróg moczowych na powłokach brzusznych.

Rodzaje stomii

Kolostomię wykonuje się wtedy, gdy zachodzi konieczność usunięcia części jelita grubego. Wówczas pozostała część jelita zostaje połączona z przednią ścianą jamy brzusznej. Stolec powstały w wyniku procesów trawienia wydalany jest nie jak dotychczas drogą naturalną (przez odbyt), lecz przez stomię (kolostomię).

Ileostomia jest to stomia wykonana na poziomie końcowego odcinka jelita cienkiego poprzez wyprowadzenie tego odcinka jelita na powierzchnię ściany brzucha. W tym przypadku objętość treści jelitowej jest większa niż normalnie i wydalana jest w postaci płynnej.

Urostomia to operacja polegająca na połączeniu obu moczowodów ze ścianą brzucha. W ten sposób eliminuje się z organizmu mocz.

Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | sprzęt | Ministerstwo Zdrowia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje