Co negatywne wiadomości robią z naszym myśleniem, Ronja von Wurmb-Seibel
Decydują o tym, jak się czujemy, gdy budzimy się rano i o czym myślimy, kładąc się wieczorem do łóżka. Wpływają na to, na kogo głosujemy, na co wydajemy pieniądze oraz jak wychowujemy nasze dzieci. Wiadomości kształtują nasz obraz świata. Ostatnimi czasy dominują te złe, przytłaczające, budzące niepokój. Jak przestać się nimi zadręczać? Książka "Co negatywne wiadomości robią z naszym myśleniem i jak możemy się od tego uwolnić" dziennikarki Ronji von Wurmb-Seibel odpowiada na to pytanie. W księgarniach już od 18 stycznia!
To, że nawał złych wiadomości może nie tylko zepsuć człowiekowi humor, lecz także porządnie go zdołować, powodując zaburzenia psychiczne, wiemy od dawna. Równie bezsprzeczne jest to, że nieustannie zwiększają się sposoby dostarczania tych wiadomości: rano w radio, wieczorem w telewizji, a w międzyczasie jako powiadomienie na smartfonie. Natłok trwa, głowa pęka.
Przybywa także źródeł tych złych wieści. Zmiany klimatu prowadzące do nieuchronnej katastrofy, pandemia, wojna w Ukrainie... Do tego dochodzą "zwyczajne" już od lat doniesienia o pożarach, powodziach, wypadkach, kataklizmach, zamachach terrorystycznych. Ilość jest przytłaczająca.
Jak bronić się przed gąszczem negatywnych bodźców i fake newsów? Na to pytanie stara się odpowiedzieć niemiecka dziennikarka, reporterka wojenna w Afganistanie, wielokrotnie nagradzana za swoje teksty i filmy Ronja von Wurmb-Seibel. W swojej książce skupia się na tym czego nauczyła się w kwestii zagrożenia, jakie niesie ze sobą nadmiar złych wiadomości oraz jak sobie z tym zjawiskiem poradzić.
Książka zawiera wypracowane przez Ronję von Wurmb-Seiberl metody na zminimalizowanie przykrych skutków natłoku informacji. Uczy jak dzielić informacje na “trujące" i “zdrowsze" i pokazuje, jak odrzucać te pierwsze, a konsumować te drugie. Jej porady są łatwe do naśladowania i przede wszystkim - skuteczne. Odetchnij z ulgą. Mamy dobre rozwiązanie.
Ronja von Wurmb-Seibel to wielokrotnie nagradzana niemiecka dziennikarka, autorka i filmowczyni. Przez prawie dwa lata pracowała jako reporterka w Kabulu, a przed pobytem w Afganistanie była redaktorką polityczną w tygodniku Die ZEIT. "Co negatywne wiadomości..." to jej druga książka, po "Kabulu ze wszystkich miejsc" (niem. "Ausgerechnet Kabul"). Wraz z Niklasem Schenkiem nakręciła film dokumentalny "True warriors".
Wydawnictwo MUZA SA