Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem, dr Matthias Marquardt
Przemęczenie, emocjonalne wyczerpanie, obniżona samoocena. To tylko niektóre z objawów tzw. Burn Out Syndrome, czyli wypalenia zawodowego. W dzisiejszych czasach jest to zjawisko na tyle powszechne, że oficjalnie uznano je za chorobę. Jak zadbać o swoje zdrowie i poczucie komfortu? Jak czuć się dobrze w pracy i w życiu? Odpowiedź znajdziecie w najnowszej książce dr Matthiasa Marquardta "Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem". W księgarniach od 19 października.
Minęło pół wieku od odkrycia zjawiska zwanego wypaleniem zawodowym. Jednak syndrom ten zaczęto badać naukowo dopiero w latach 70., definiując go jako reakcję na nadmierny stres i przeciążenie różnymi bodźcami, zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Ich źródłem są m.in środki masowego przekazu, nieustanne porównywanie się do innych, brak czasu, dążenie do sukcesu i bogacenia się.
Wykryto ponad 130 symptomów tej choroby: od pozornie nieszkodliwych, jak zły humor czy rozdrażnienie, po depresję i próby samobójcze. Obecnie wyróżnia się trzy najważniejsze z tych objawów:
- emocjonalne wyczerpanie, polegające na uczuciu pustki i odpływu sił, wywołane nadmiernymi wymaganiami psychologicznymi i emocjonalnymi,
- depersonalizacja, czyli: poczucie bezosobowości, cyniczne patrzenie na innych ludzi, stopniowe obniżanie empatii wobec innych,
- obniżenie samooceny, to znaczy: poczucie znikomości własnych dokonań, marnowania czasu i wysiłku, tak w pracy zawodowej, jak i w sferze prywatnej.
Co z tym wszystkim zrobić? A zwłaszcza: jak reagować, kiedy zauważymy u siebie wymienione wyżej symptomy? Autor książki "Jak poradzić sobie z wyczerpaniem i wypaleniem" podaje prostą, a jednocześnie skuteczną strategię radzenia sobie z syndromem wypalenia, z którą jest w stanie poradzić sobie każdy z nas.
Dr Matthias Marquardt - lekarz internista i propagator sportu jako głównego czynnika zapobiegającego chorobom. Specjalizuje się w medycynie sportowej. Jest autorem licznych publikacji: jego wydany niedawno poradnik dotyczący joggingu stał się bestsellerem, a sam autor nazywany jest "papieżem biegania".