10 powodów, dla których powinniśmy chronić pszczoły miodne

Około dziewięć lat temu pszczelarze zdali sobie sprawę, że populacja pszczół miodnych maleje w zastraszającym tempie, a w ostatnich 5 latach liczba kolonii spadła o około 30%. Naukowcy ciągle szukają przyczyny tego problemu, nadali mu nawet nazwę – zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej (ang. Honey bees Colony Collapse Disorder, w skrócie CCD). W międzyczasie grupa miłośników pszczół postanowiła pomóc pszczelarzom w rozwiązaniu tej zagadki mając świadomość tego, jak ważne są pszczoły. Poniżej prezentujemy 10 powodów, dla których każdy z nas powinien chronić pszczoły miodne.

pszczoły miodne
pszczoły miodne© Photogenica

Bez pszczół nie będzie jedzenia

zalety pszczół
© Photogenica

90% światowej dostawy jedzenia pochodzi ze 100 różnych gatunków roślin, z których 70% jest zapylana przez pszczoły. Jeśli wyginą pszczoły, źródło jedzenia zostanie ograniczone, wzrosną ceny żywności i będziemy musieli stawić czoła licznym problemom.

Pszczoły są kluczowe dla lokalnego rolnictwa

Osoby, które wspierają pszczelarzy wspierają jednocześnie lokalną gospodarkę. Kupując lokalny, surowy miód sprawiasz, że liczba pszczół oraz uli powiększa się. Zwróć się do władz lokalnych, aby w twojej miejscowości sadzono kwiaty, które są wykorzystywane przez pszczoły oraz aby unikano szkodliwych pestycydów.

Wszyscy uwielbiamy miód

wspieranie pszczelarzy
© Photogenica

Tylko pomyśl: czy znasz kogoś, kto nie lubi miodu? Miód można wykorzystać na wiele różnych sposobów – jako dodatek do herbaty, koktajli, jedzony bezpośrednio łyżką, rozsmarowany na kromce chleba, itp.

Chcesz zapobiegać przemytowi

Niestety większość miodu, który spotykamy w sklepach spożywczych, aptekach oraz restauracjach typu fast food jest mocno przetworzona i zawiera pewne niebezpieczne substancje (na przykład chloramfenikol lub ołów), które bardzo często są przemycane z Chin. Kupując miód wybieraj ten wytwarzany lokalnie.

Praca we własnym ogrodzie

praca w ogrodzie
© Photogenica

Nie musisz od razu stawiać w nim ula wystarczy, że posadzisz odpowiednie kwiaty i rośliny. Z pewnością pozytywnie wpłynie to na okoliczną populację pszczół.

Przyroda potrzebuje pszczół

Jeśli nie będzie interakcji pomiędzy roślinami i pszczołami miodnymi, nasz naturalny ekosystem przestanie istnieć. Pszczoły pomagają nie tylko we właściwym rozwoju upraw, ale są również kluczowe dla istnienia dzikich roślin, kwiatów i drzew.

Miód to naturalny lek

miód jako naturalny lek
© Photogenica

Miód jest składnikiem wielu naturalnych specyfików stosowanych na różne problemy zdrowotne. Przykładowo przyjmowanie miodu bezpośrednio lub w herbacie pomaga pozbyć się kaszlu.

Miód jest często stosowany w przypadku alergii, a nawet gorączki. Poczytaj więcej na temat korzyści, jakie ma Miód Manuka.

Chcesz wspierać nietypowe święta

Tak, istnieje dzień miodu. Od 6 lat 22 sierpnia to tzw. National Honey bees Awareness Day (narodowy dzień świadomości pszczół miodnych). Wiele lokalnych społeczności celebruje ten dzień. Sprawdź w Internecie gdzie odbędą się imprezy towarzyszące w twojej okolicy.

Chcesz działać w dobrej sprawie

wspieranie pszczół
© Photogenica

Osoby chcące wziąć udział w działaniach w dobrej sprawie z pewnością znajdą wiele lokalnych projektów związanych z ochroną pszczół. W USA należy do nich The NAAPC (National American Pollinator Protection Campaign – amerykańska narodowa kampania na rzecz ochrony owadów zapylających).

Uwielbiasz konie

Tak, nie pomyliliśmy się. Miód jest często używany w całkowicie naturalnym leczeniu infekcji atakujących kopyta koni.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas