13 nieznanych faktów na temat psów

Czy to prawda, że czworonogi nie rozróżniają kolorów? Dlaczego zawsze mają mokre nosy? Dlaczego tak długo szukają miejsca na poranną toaletę? I co naprawdę oznacza merdanie psiego ogona? Przeczytajcie!

O tym, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, nie trzeba nikogo przekonywać
O tym, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, nie trzeba nikogo przekonywać123RF/PICSEL

Dlaczego nosy psów są mokre?

Dzięki temu zwierzę jest w stanie, znacznie lepiej niż człowiek, rozpoznawać zapachy. Jak to możliwe? Psi nos nasączony jest specjalnym śluzem, który pochłania cząsteczki chemikaliów zawartych w różnych zapachach.

Gdy pies oblizuje swój nos (a robi to przecież bardzo często), smakuje zapachy, dzięki czemu łatwiej je interpretuje.

Co ciekawe, wilgoć na psim nosie to łzy, których ich organizm ewolucyjnie wytwarza znacznie więcej, niż organizm człowieka. Nadmiar łez spływa do nosa specjalnymi kanałami łzowo-nosowymi, czyniąc go wilgotnym.

Suchy nos u psa może oznaczać, że coś niedobrego dzieje się z jego zdrowiem, ponieważ chory organizm ma wyższą temperaturę i w naturalny sposób zużywa więcej płynów wewnątrzustrojowych.

Psi nos wysuszają też upały, klimatyzacja, wiatr i długi sen.

Nauka BEZ fikcji: Wyższość psów nad kotamiVideo Brothers
Niektóre rasy psów są świetnymi ratownikami
Niektóre rasy psów są świetnymi ratownikami123RF/PICSEL

Dlaczego machają ogonem?

Powszechne przekonanie głosi, że pies, który macha ogonem po prostu cieszy się na widok człowieka lub innego zwierzęcia. Okazuje się jednak, że psie maredanie to sprawa znacznie mocniej skomplikowana.

Machanie z ogonem opuszczonym oznacza radość połączoną ze strachem (tak witają się psy podporządkowane), z podniesionym - radość i dominację.

Merdanie bardziej w prawą stronę to zadowolenie, w lewą - strach i niepokój. Tego sygnału, jak donoszą badania, nie potrafi zwykle odczytać ludzkie oko, za to świetnie wyłapują je inne psy.

Merdanie ogonem może też mieć wiele innych przyczyn: zaciekawienie, niepokój, agresję, a nawet... pchły.

Psy rasy nowofunland to urodzeni ratownicy

Dlaczego? Ich sierść tworzy wodoodporny, nieprzemakalny płaszcz, który pozwala im lepiej radzić sobie w lodowatej wodzie. Ogon nowofunlanda działa jak ster, a łapy przypominają płetwy, dzięki czemu psy tej rasy są w stanie szybciej przemieszczać się w wodzie. Swoje robi też ogromna sprawność fizyczna i duża siła.

Właśnie z tego powodu psów tej rasy są często wykorzystywane do pomocy przez ratowników wodnych.

Znanych jest wiele przypadków, w których psy rasy nowofunland ratowały ludzkie życie. W roku 1919 jeden z nich, samodzielnie, uratował przed utonięciem 20 osób, za co został odznaczony specjalnym medalem.

Nauka BEZ fikcji: Wyższość psów nad kotamiVideo Brothers
Czy siła ucisku psiej szczęki faktycznie wynosi kilka ton?
Czy siła ucisku psiej szczęki faktycznie wynosi kilka ton?123RF/PICSEL

Psy mają poczucie czasu

Co zostało udowodnione naukowo. Pies dość sprawnie odróżnia, czy został w domu sam na godzinę czy na pięć godzin, dlatego jego radość, gdy wracasz do domu po całym dniu nieobecności jest często tak szalona.

Poczucie czasu oznacza też, że jeśli regularnie, o stałych porach, wyprowadzasz swojego czworonoga na spacer lub karmisz go codziennie o tej samej godzinie, pies szybko przyzwyczaja się do tego rytmu i wkrótce zaczyna się domagać jego przestrzegania.

Siła uścisku szczęki

Obiegowa opinia głosi, że siła uścisku psiej szczęki może wynosić nawet kilka ton, a rekordzistami miałyby być tu psy z tzw. niebezpiecznych ras, czyli pitbulle, rotweillery i amstaffy.

Okazuje się, że niekoniecznie jest to prawda. Brady Barr, prowadzący na antenie telewizji National Geografic program “Niebezpieczne spotkania" postanowił eksperymentalnie zmierzyć siłę, z jaką są w stanie gryźć psy różnych ras.

Rekordzistą okazał się kangal, czyli owczarek anatolijski z wynikiem 337 kg uścisku. Rotweiller uplasował się w połowie stawki z wynikiem 149 kg. SIła uścisku szczęki owczarka niemieckiego to 108 kg.

Dla porównania: wynik krokodyla (który jest najsilniejszywśród wszystkich stworzeń) to 1130 kg, hiena osiąga wynik 500 kg, lew - ok. 300 kg a człowiek średnio 50 kg.

Nauka BEZ fikcji: Wyższość psów nad kotamiVideo Brothers
Psy także śnią! Ich mózg działa tak, jak mózg człowieka
Psy także śnią! Ich mózg działa tak, jak mózg człowieka123RF/PICSEL

Psy czują zazdrość

Jeśli więc wydaje ci się, że twój pupil ma lekkiego focha po tym, jak bawiłeś się z psem sąsiadów, ten foch może być całkiem prawdziwy i uzasadniony.

Psy reagują zazdrością nie tylko na poświęcanie uwagi innym psom, ale także na wszelkie ślady ich zapachu na swoim terytorium czy na właścicielu.

Psy mają sny

Właściciele psów dobrze znają ten obrazek, gdy pogrążone we śnie zwierzę piszczy, poszczekuje, porusza się lub nerwowo przebiera łapami. Okazuje się, że psy śnią dokładnie w ten sam sposób, co ludzie.

Jak to możliwe? Psi mózg działa w kwestii snu dokładnie na takich samych zasadach, jak mózg ludzki: fazy snu wolnofalowego (gdy mózg pracuje najwolniej, a organizm najmocniej się regeneruje) występują naprzemiennie z fazami REM (wtedy aktywność mózgu jest najwyższa a ruchy gałek ocznych najszybsze).

Właśnie w fazie REM ludzie i zwierzęta doznają marzeń sennych.

Czy psy widzą kolory?

Powszechny pogląd głosi, że psy widzą świat w odcieniach szarości. Nie jest to prawda. Owszem, te zwierzęta nie rozróżniają tak wielu kolorów, jak ludzie, ale ich oczy reagują na wybrane barwy. Jakie? Przede wszystkim, odcienie niebieskiego i żółtego, a także szarości. Psy nie widzą zieleni, pomarańczowego (obie barwy ich oko traktuje jak żółć o różnym natężeniu).

Nie dostrzegają też fioletu, a raczej dostrzegają go, jako intensywny niebieski.

Psy nie widzą czerwieni, traktując ją jak kolor szary, brunatny.

Co ciekawe, większość zabawek i akcesoriów dla czworonogów jest właśnie w tym kolorze.

Nauka BEZ fikcji: Wyższość psów nad kotamiVideo Brothers
Psy mają świetny węch i umieją go wykorzystać
Psy mają świetny węch i umieją go wykorzystać123RF/PICSEL

Psy słyszą cztery razy więcej

Szczenięta zwykle rodzą się głuche, ale słuch rozwija się u nich bardzo szybko i intensywnie tak, że już w pierwszych tygodniach życia przewyższają ludzi pod względem jakości słuchu.

Psy słyszą nie tylko lepiej, ale także odbierają bodźce, które są zupełnie niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Czworonogi rejestrują dźwięki o częstotliwości 67 do 45 000 Hz, ludzie - 64 do 23 000 Hz.

Jeśli więc następnym razem wasz pies zacznie szczekać kilka sekund przed tym, gdy ktoś zadzwoni do drzwi, nie miejcie do niego o to pretensji. Po prostu - słyszy nadchodzącego gościa szybciej niż inni domownicy.

Warto też wiedzieć, że pies odbiera dźwięki nie tylko słuchem, ale także czuciem wibracji w całym organizmie. Właśnie dlatego zwierzęta tak mocno cierpią, gdy za oknem strzelają fajerwerki albo trwa burza. To dla nich prawdziwy horror!

Dlaczego śpią zwinięte w rogal?

To pierwotna, ukształtowana ewolucyjnie potrzeba psów.

Po pierwsze, pozwala ochronić najważniejsze organy wewnętrzne przed ewentualnym atakiem przeciwnika. Po drugie -  zachować ciepło i przyjemnie rozgrzać ciało podczas snu.

Dlaczego węszą przed toaletą?

Dla ludzi bywa to irytujące, dla psów - niezwykle ważne. Dlaczego pies tak długo szuka miejsca, w którym załatwi swoje toaletowe sprawy? Dlaczego węszy, sprawdza, zagląda tu i tam?

Według badań, których wyniki opublikowano w 2013 roku na łamach pisma “Frontiers in Zoology", naturalną potrzebą czworonogów jest... załatwienie się w określonym położeniu do pola magnetycznego ziemi.

Wielomiesięczne obserwacje 70 psów wykazały, że zwierzęta te zwykle wybierają defekację wzdłuż północno-południowej osi ziemi. Wiedzieliście o tym?

Nauka BEZ fikcji: Wyższość psów nad kotamiVideo Brothers
Warto poznać lepiej swojego pupila
Warto poznać lepiej swojego pupila123RF/PICSEL

Psy węszą ludzkie uczucia

Okazuje się, że ludzki organizm pod wpływem stresu, radości i wielu innych stanów delikatnie zmienia swój metabolizm, produkując pot o innym zapachu. Psy, dzięki mocno rozwiniętemu węchowi, odbierają te sygnały i są w stanie trafnie rozpoznawać ludzkie uczucia.

Udowodniono też, że psy opiekujące się chorymi na cukrzycę potrafią zareagować na spadek poziomu insuliny we krwi chorego. Na tej samej zasadzie, psy, jako pierwsze, umieją rozpoznać nowotworowe zmiany w organizmie człowieka.

Umysł psa przypomina umysł dwulatka

Dlaczego? Zarówno pies, jak i dwulatek rozumieją około 250 słów i gestów, więc ich pojmowanie świata jest na zbliżonym poziomie. Być może dlatego dzieci i psy tak dobrze się dogadują!

Nauka BEZ fikcji: Wyższość psów nad kotamiVideo Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas