Reklama

Reklama

16 sposobów na długi weekend w Polsce

To, że Polacy lubią długie weekendy wiadomo nie od dziś. W tym roku biorąc jedynie kilka dni wolnych, możemy liczyć aż na osiem okazji do ich przedłużenia, a najbliższa z nich już na początku maja. Dokąd więc pojechać?

Przedstawiamy 16 alternatywnych sposobów na spędzenie fantastycznej majówki wg trivago.pl. Bo w końcu każdy zakątek Polski ma w sobie coś specjalnego!

 

1. Województwo dolnośląskie - Park Narodowy Gór Stołowych

Polskie Góry Stołowe są jednym z nielicznych przykładów tego typu gór w Europie, a ich pochodzenie jest podobne do pochodzenia słynnej Góry Stołowej będącej symbolem Kapsztadu (RPA). Wybierając się na wycieczkę w te okolice, podziwiać można fantastyczne formacje skalne tworzone na przestrzeni wieków oraz unikalne i objęte ochroną gatunki roślin i zwierząt. Bardziej aktywnym oferowane są wspinaczka górska czy trekking.

Reklama

2. Województwo kujawsko-pomorskie - Bory Tucholskie

To jeden z największych borów sosnowych na terenie Polski i jednocześnie jeden z 23 parków narodowych znajdujących się w naszym kraju. Na jego terenie odnajdziemy zarówno wydmy, jak i jeziora oraz trasy piesze i rowerowe. W parku dostępne są również fantastyczne punkty widokowe, z których rozpościera się widok na okolicę - głównie lasy i tamtejsze zbiorniki wodne.

  3. Województwo lubelskie - Kazimierz Dolny

Położony w środkowym biegu Wisły Kazimierz kusi przyjezdnych swoją historią, fantastyczną lokalizacją oraz sporą ilością wartych zobaczenia zabytków. To urokliwe miejsce z mnóstwem atrakcji odpowiednich do każdego typu turysty - zaczynając od przytulnych kawiarenek
w Rynku, przez wycieczkę promem po Wiśle aż po wyprawę po wąwozach. Kazimierz Dolny jest prawdziwą perłą polskiej turystyki.

  4. Województwo lubuskie - Lubuski Szlak Wina i Miodu

Województwo lubuskie słynie przede wszystkim z licznych zielonych lasów - w końcu jest to jedno z najbardziej zalesionych polskich regionów. Oprócz tego jednak, może się ono pochwalić pierwszorzędnej jakości miodami oraz wybornymi winami należącymi do najbardziej popularnych lokalnych wyrobów. Stąd właśnie pomysł na otworzenie Szlaku Wina i Miodu z aż 14 przystankami, podczas których można posmakować tych lokalnych przysmaków.

5. Województwo łódzkie - Zalew Sulejowski

Długi na 17 kilometrów Zalew Sulejowski jest największym zbiornikiem wodnym w województwie łódzkim i jednym z nielicznych miejsc w tej okolicy dostępnych dla żeglarzy czy windsurferów. Godzinę jazdy od zalewu znaleźć można również Bolimowski Park Krajobrazowy będący fantastycznym miejscem do wypadów na grzyby bądź zwykły spacer.

  6. Województwo małopolskie - Trekking w Tatrach Wysokich

Chcąc uciec z dala od cywilizacji i natłoku turystów, warto wybrać miejsce, do którego nie uda się każdy. I choć Tatry należą do jednych z najpopularniejszych kierunków Polaków, to wybierając się w najwyższą ich część, nie spotkamy wielu osób. Tatry Wysokie mogą się poszczycić wieloma - łatwiejszymi i trudniejszymi - szlakami wymagającymi jednak nieco więcej umiejętności technicznych niż zwykły spacer po górach.

  7. Województwo mazowieckie - Spływ kajakowy rzeką Rawką

Spływy kajakowe stają się ostatnimi czasy coraz popularniejszą aktywnością wśród rodzin z dziećmi. Nic w tym dziwnego - bliskość natury, sport i możliwość spędzenia czasu z najbliższymi sprawia, że ta forma rodzinnych wyjazdów zyskuje na popularności. Rawka
z racji tego, iż jest rzeką spokojną, cieszy się wyjątkową popularnością. Cały wpływ nie należy natomiast do najdłuższych i trwa około 4-5 dni.

8. Województwo opolskie - Jezioro Nyskie

Południowo-wschodni brzeg jeziora to głównie piaszczyste plaże oraz teren ośrodków wypoczynkowych, portów jachtowych oraz szkółek nauki windsurfingu czy żeglarstwa. Okolica jest więc w 100% przystosowana zarówno do plażowania, jak i aktywnego wypoczynku w wodzie.

  9. Województwo podkarpackie - Solina

Wiosną bieszczadzkie lasy przybierają charakterystyczną jasno-zieloną barwę, co czyni z nich niezwykle urokliwe miejsce. Solina wraz ze swoim jeziorem stanowi idealne dopełnienie dla tych cudownych widoków. W okolicy nie zabraknie z pewnością rozrywek zarówno dla aktywnych, jak i dla pragnących spokojnego wypoczynku, bowiem obok licznych tras trekkingowych i infrastruktur wodnej w samej Solinie, blisko jest również do znanego ze swoich uzdrowisk Polańczyka.

10. Województwo podlaskie - Białowieski Park Narodowy

Białowieski Park Narodowy rocznie odwiedzany jest przez tysiące turystów zafascynowanych unikalnością tego miejsca. Jedne z najrzadszych gatunków fauny i flory, największe wolno żyjące stado żubrów na świecie oraz liczne szlaki piesze i rowerowe coraz częściej kuszą odwiedzających nie tylko z Polski, ale i z innych krajów. Został on również wpisany na listę światowego dziedzictwa naturalnego UNESCO, co dodatkowo czyni go miejscem wartym odwiedzenia na przykład podczas majówkowych wojaży.

  11. Województwo pomorskie - Łeba

Co robić w Łebie kiedy sezon plażowy jeszcze się nie rozpoczął? Otóż robić można wiele gdyż zarówno sama Łeba, jak i jej okolice oferują sporo różnorodnych aktywności. Znajdujące się na zachodzie miasta jezioro Łebsko i na wschodzie jezioro Sarbsko dostarczają wrażeń miłośnikom wody, natomiast Słowiński Park Narodowy, słynny ze swoich ruchomych wydm, zadowoli entuzjastów długich spacerów i przyrody. Oprócz tego w okolicy znaleźć można również największy w Polsce park dinozaurów, który może okazać się fantastyczną atrakcją dla dzieci.

  12. Województwo śląskie - Uzdrowiska w Ustroniu

Malowniczo położony Ustroń będzie idealnym kierunkiem dla wszystkich lubiących turystykę górską - zarówno tę pieszą, jak i rowerową - oraz dla szukających regeneracji w lokalnych uzdrowiskach. Przy dobrzej pogodzie można również skorzystać z uroku naturalnych nadwiślańskich plaż, natomiast w przypadku niepogody otworem stoją liczne kryte baseny solankowe. Lokalną atrakcją wartą uwagi jest również kolejka linowa na Czantorię, z której rozpościera się bajeczny widok na okoliczne wzgórza i doliny.

  13. Województwo świętokrzyskie - Świętokrzyski Park Narodowy i Łysogóry

Jedno z najmniejszych polskich województw może się pochwalić niepowtarzalnym pasmem Gór Świętokrzyskich - Łysogórami. Charakterystyczną ich cechą są tzn. gołoborza, czyli rumowiska skalne znajdujące się w górnych partiach gór. Ich wschodnia część wchodzi w skład Świętokrzyskiego Parku Narodowego, zachodnia natomiast, mniej zalesiona, jest już dużo niższa i nieco mniej atrakcyjna. Przez pasmo Łysogór przebiega również kilka głównych szlaków turystycznych Gór Świętokrzyskich. Wszystko to wraz z bogactwem krajobrazu tworzy całość wartą odwiedzenia.

  14.Województwo warmińsko-mazurskie - Jezioro Niegocin

Niegocin to trzecie co do wielkości polskie jezioro i jednocześnie jedno z najbardziej popularnych wśród żeglarzy. W sezonie duża powierzchnia umożliwia organizowanie regat, a jego spokojne wody są przyjazne dla rodzin z dziećmi. Do dyspozycji przyjezdnych pozostają liczne atrakcje wodne takie jak kajaki, rowerki czy statki wycieczkowe oraz rozległe kąpieliska.

  15. Województwo wielkopolskie - Pojezierze Wielkopolskie

Region ponad tysiąca jezior, spośród których największym jest jezioro Gopło, znane z legendy o Królu Popielu zjedzonym przez myszy. Chociaż nie z każdym z jezior wiąże się legenda, to praktycznie z każdego blisko jest do innego wartego uwagi miejsca - jest to więc wspaniała okazja aby połączyć odpoczynek ze zwiedzaniem okolicznych zamków i pałaców. Poza wspominanym Gopłem, warto odwiedzić na przykład jezioro Bnińskie skąd blisko jest do zamku w Kórniku, bądź jezioro Świniarskie, niedaleko którego znajduje się pierwsza stolica Polski - Gniezno.

  16. Województwo zachodniopomorskie - Wyspa Wolin


Wolin to cudowna wyspa pełna niespodzianek. To tutaj mieści się bajeczne Jezioro Turkusowe otoczone przez gęste zielone bukowe lasy, i to tutaj wiele osób decyduje się spędzić kilka dni wolnego. Nic w tym dziwnego - turystów urzeka połączenie znajdujących się nad samym brzegiem wzniesień i bezkresnego morza, a łagodny klimat zachęca do długich spacerów po plaży.

 


INTERIA.PL/Informacja prasowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje