3 doświadczenia wizualne, które korzystnie wpływają na zdrowie
Oczy mają większy wpływ na nasze zdrowie niż mogłoby się wydawać. Nie mówię tu tylko o regularnej kontroli ich stanu u okulisty, stosowaniu okularów przeciwsłonecznych czy spożywaniu odpowiednich pokarmów dobrych dla ich zdrowia (chociaż to oczywiście godne pochwały postępowanie). Mówię o pozytywnych zmianach w naszym umyśle i o hormonach, które powodują, że dobrze się czujemy, a które uwalniane są, kiedy patrzymy na coś, co jest dla nas bardzo estetyczne. Możemy to nazwać udowodnionym naukowo „cukierkiem dla oczu”. Wcześniej pisałam o tym, w jaki sposób muzyka może pomóc nam lepiej się poczuć, a teraz czas na odkrycie korzyści zdrowotnych, jakie daje nam otwarcie oczu na co najmniej trzy różnego rodzaju doświadczenia wizualne.
Oglądanie dzieł sztuki aktywuje nasz układ nagrody w mózgu
Kiedy ostatnio byłaś w muzeum albo w galerii? Według badań przeprowadzonych w Emory University School of Medicine, uczestnicy, którzy oglądali obrazy znanych artystów takich jak Van Gogh, Picasso, Monet i innych inspirujących malarzy, mieli silniejsze odpowiedzi z części mózgu odpowiedzialnej za nagrodę (ciało prążkowane mózgu) w porównaniu z osobami, które po prostu oglądały zdjęcia podobnych przedmiotów.
Mózgi wszystkich uczestników były skanowane pod względem działania systemu nagrody podczas oglądania obrazów czy zdjęć. Oprócz zaobserwowania odpowiedzi ciała prążkowanego mózgu, badacze wykryli, że dzieła sztuki pobudzały ciało migdałowate (związane z emocjami), korę oczodołową– czołową (związaną z przyjemnością płynącą z poczucia estetyki, podejmowaniem ryzyka i kontrolą impulsów), a nawet podwzgórze (związane z temperaturą ciała i apetytem).
Oglądanie ryb w akwarium może poprawić ciśnienie krwi i pracę serca
Okazuje się, że życie podwodne może być tak samo uspokajające i łagodzące jak wyjście do parku lub lasu z mnóstwem zieleni. Przy udziale the National Marine Aquarium, badacze z Plymouth University i the University of Exeter wykazali, że stan psychiczny i fizyczny człowieka doświadczały pozytywnych zmian po spędzeniu czasu na oglądaniu pływających w akwarium ryb. Zmiany te obejmowały zmniejszenie ciśnienia krwi i zwolnienie pracy serca.
Naukowcy poddali również badaniu nastroje badanych osób i odkryli, że większa liczba ryb w akwarium nie tylko poprawiała nastroje, ale również pomagała w dłuższej koncentracji. Badanie to jako pierwsze w swoim rodzaju wykazało, że obserwacja życia podwodnego może być równie dobra dla nas jak spędzanie czasu na łonie natury.
Patrzenie w oczu psu pomaga uwolnić „hormon miłości” w was obojgu
Jeśli kiedykolwiek patrzyłaś z miłością w oczy swojego psiaka i zastanawiałaś się, czy kocha cię tak samo jak ty jego (ją), ucieszy cię wiadomość, że nauka bliska jest odpowiedzi na to pytanie i brzmi ono: tak. Badanie, które wzięło pod uwagę więzi pomiędzy psami i ich właścicielami, wykazało, że oboje doświadczają oni napływu oksytocyny – tego samego hormonu więzi, który uwalniany jest u świeżo upieczonych matek i ich dzieci – w momencie, gdy patrzą sobie w oczy.
Interesujące jest, iż taki sam eksperyment został przeprowadzony w odniesieniu do wilków zamiast psów i nie wykazało ono wzrostu poziomu oksytocyny – nawet u wilków, które wychowywane były wśród ludzi. Fakt ten sugeruje, iż zarówno ludzie, jak i psy rozwinęli pomiędzy sobą wyjątkowe więzy międzyrasowe, które są unikalne i dotyczą tylko ich.
Oczywiście nie trzeba mówić, że patrzenie na wszystko, co piękne, jest prawdopodobnie dobre dla naszego zdrowia. Czy dotyczy to dzieci, otaczającego nasz dom ogrodu, zachodu słońca, ulubionego koloru czy czegokolwiek innego. Jesteśmy bardzo wizualnymi stworzeniami, które mogą być tak głęboko poruszone pięknem, że czujemy się wchłonięci przez nie, kiedy na nie patrzymy.