5 rzeczy, które musisz wiedzieć o muzyce techno

Od niemal czterech dekad święci triumfy w klubach muzycznych całego świata. Dała podwaliny wielu innym gatunkom muzycznych, bez których dzisiaj trudno wyobrazić sobie dobre imprezy i letnie festiwale muzyczne. Mimo to wydaje się, że większość z nas niewiele o niej wie…

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o muzyce techno
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o muzyce technomateriały prasowe

Muzyka techno, bo o niej mowa, przebiła się do szerszej świadomości na początku lat 90. Udało jej się zdominować inne gatunki elektroniki - na tyle, że dziś terminem "techno" wiele osób określa całe, obszerne spektrum muzyki elektronicznej. Co warto wiedzieć o techno? Oto 5 techno faktów, którymi błyśniesz w rozmowie z melomanami.

1. Detroit - kolebka techno

Czy wiesz, kto jako pierwszy grał w klubach muzykę techno? To DJ’e z amerykańskiego Detroit w stanie Michigan. Tam, na fali fascynacji elektronicznymi dźwiękami i eksperymentami w muzyce tanecznej lat 70., zaczęto bawić się elektroniką. W roku 1980 r. Juan Atkins, wraz z Richardem "3070" Davisem oraz Johnem "Jon 5" Houselym założyli formację Cybotron, którą dziś uważa się za pierwszy w dziejach zespół reprezentujący scenę techno.

2. Cechy charakterystyczne techno

Niewprawne ucho zapewne nie wychwyci różnicy między poszczególnymi gatunkami muzyki elektronicznej, ale istnieją proste kryteria, by dany kawałek zaliczyć do konkretnego nurtu. W przypadku techno można mówić o trzech najważniejszych wyznacznikach: metrum cztery czwarte, stosunkowo szybkie tempo 120-140 uderzeń na minutę oraz regularny, jednostajny rytm. Do tego dochodzi sposób realizacji utworu - dźwięki są tu niemal wyłącznie syntetyczne, rezygnuje się z tradycyjnego instrumentarium, a także (najczęściej) z partii wokalnych.

3. Skąd nazwa techno?

Określenie "techno" w odniesieniu do tego gatunku pojawiło się dopiero w roku 1988. U jego źródeł leży jednak kawałek "Techno City" wydany przez wspomnianego już Juana Atkinsa kilka lat wcześniej, w 1984 r. Nietrudno się domyślić, że tytułowe "miasto techno" to oczywiście Detroit.

4. Festiwale, festiwale...

Choć techno jest przede wszystkim gatunkiem muzyki przeznaczonym do grania w klubach muzycznych, od początku swojego istnienia dobrze brzmiało też w otwartych przestrzeniach. Festiwale techno przyciągają od lat rekordową publiczność, a wiele z nich zyskało już miano kultowych. Jednym z pierwszych i najbardziej znanych był berliński Love Parade Festival, po raz pierwszy zorganizowany w roku 1989. W roku 2010 podczas festiwalu doszło do tragicznego w skutkach wybuchu paniki - zginęło wówczas 21 osób, a 510 zostało rannych. Po tych wydarzeniach zdecydowano się nie organizować kolejnych edycji Love Parade.

5. Zza oceanu do Europy

Co ciekawe, techno nigdy nie zdobyło popularności na wielką skalę tam, gdzie się narodziło - w Stanach Zjednoczonych. To w Europie - a w szczególności w Niemczech i w Wielkiej Brytanii - podbiło serca szerszej publiczności i stało się kultowym zjawiskiem lat 90. ubiegłego wieku.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas