Albumy polskich plakacistów

Tomaszewski, Fangor i Wasilewski to nazwiska najwybitniejszych twórców Polskiej Szkoły Plakatu. Wybrane, najbardziej znane i cenione dzieła artystów zostały zebrane w serii polsko-angielskich podręcznych albumów. „Plakaty/Posters” Wydawnictwa BOSZ właśnie ukazały się na rynku.

Okładki albumów
Okładki albumówmateriały prasowe

Henryk Tomaszewski, Wojciech Fangor oraz Mieczysław Wasilewski należą do wąskiego grona polskich twórców rozpoznawalnych na całym świecie. Synteza kreski, wysoki poziom emocjonalności czy wieloznaczność sugestii to cechy charakteryzujące prace tych wybitnych plakacistów. Seria albumów wydanych przez Wydawnictwo BOSZ przedstawia blisko 150 najbardziej znanych i powszechnie cenionych plakatów.

"Tomaszewski. Plakaty/Posters". Każde z dzieł Tomaszewskiego ma swój unikatowy i indywidualny charakter, artysta praktykował "niekończący się kolaż rzeczywistości". "Wprowadził do polskiego plakatu emocjonalną typografię" - tak mówiła o nim autorka wstępu do książki, Dorota Folga-Januszewska. Na potwierdzenie tej tezy w albumie znalazły się różnorodne prace artysty. Między innymi: plakat z filmu Luchino Viscontiego z 1954 roku - "Najpiękniejsza", afisz dla Teatru Dramatycznego w Warszawie z zapowiedzią spektaklu "Król Edyp" Sofoklesa czy plakat zapowiadający wystawę jego własnych dzieł w 1991 roku - "Love".

"Fangor. Plakaty/Posters". Album przedstawia dzieła fascynującego malarza, Wojciecha Fangora. Artysta poprzez swoje plakaty chciał wyrazić nowy język wizualny, którego podstawy miały stanowić "konstrukcyjny" sposób zapisywania metafor i zawadiackie podejście do tematu. Wśród wyróżnionych prac w albumie możemy znaleźć: socrealistyczny afisz propagujący akcję społeczną "Pozdrawiamy kobiety pracujące dla pokoju i rozkwitu ojczyzny" czy plakaty kultowych filmów: "Nędznicy" oraz "Miłość po południu", oba z 1959 roku.

"Wasilewski. Plakaty/Posters". Mieczysław Wasilewski w środowisku artystów został uznany za mistrza mistrzów w swojej dziedzinie. Według Doroty Folgi-Januszewskiej uprawiał plakatopisanie własnym alfabetem. Dzieła grafika przepełnione są emocjami, dramatem, a często także erotyzmem. Aby podkreślić wyjątkowość autora w albumie znalazły się prace, które wskazują na to, iż na jednym obrazie potrafił przedstawić wachlarz emocji. Są to m.in.: plakat do filmu "Anioł uwodzi diabła" z 1989 roku, afisz upamiętniający 50-lecie powstania w getcie warszawskim (1943-1993) czy plakat zapowiadający spotkanie "Metamorfozy polskiego plakatu" z 1991 roku.

Seria trzech albumów przedstawia bogactwo i różnorodność kwestii, jakie w swoim imponującym dorobku podejmowali artyści począwszy od lat 40-tych XX wieku. Dzieła zostały opatrzone komentarzami Doroty Folgi-Januszewskiej. Dzięki ponad 150 plakatom zamieszczonym w albumach możemy rozpoznawać charakterystyczne cechy każdego z wybitnych artystów.

Henryk Tomaszewski - grafik, rysownik, twórca plakatów, ilustracji. Uznawany za jednego z twórców Polskiej Szkoły Plakatu. Mentor, który wychował kolejne dwa pokolenia artystów. Zmarł 11 września 2005 roku w Warszawie. Podkreślał, że "przez całe życie starał się odnaleźć znaki, które byłyby zrozumiałe dla wszystkich".

Wojciech Fangor - polski malarz, grafik, plakacista i rzeźbiarz. Współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu. Jeden z ostatnich "wielkich mistrzów" XX wieku. Zmarł 25 października 2015 roku w Warszawie. Jako jedyny polski artysta w historii miał indywidualną wystawę w nowojorskim Guggenheim Museum.

Mieczysław Wasilewski - grafik, plakacista, ilustrator, projektant. Współautor Polskiej Szkoły Plakatu. Mistrz lapidarnego znaku graficznego. Jego rysunki często w powiększonej skali stają się później plakatami. Był uczniem wybitnego plakacisty Henryka Tomaszewskiego.

Wydawnictwo BOSZ

Opracowanie i wybór plakatów: Dorota Folga-Januszewska

Projekt graficzny: Błażej Ostoja Lniski

Redakcja: Anna Chudzik, Edyta Podolska-Frej

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas