Aniołowie na polu. Objawienia i cuda świętego Izydora Oracza

Wokół patrona rolników świętego Izydora Oracza narosło wiele legend, które na stałe zmieszały się z historycznymi przekazami. Jakich wizji i cudów doświadczył ten mistyk, którego wspomnienie liturgiczne przypada na 15 maja?

Kult świętego Izydora Oracza jest znany na całym świecie
Kult świętego Izydora Oracza jest znany na całym świecieWikimedia

Izydor Oracz żył w Hiszpanii. Wedle historyków urodził się około 1080 roku. Za życia słynął z pobożności i miłosierdzia. Jako że pochodził z bardzo religijnej, ale też ubogiej rodziny podjął pracę parobka na polach zamożnego sąsiada Juana de Vargas. To właśnie tam miały dziać się cuda i objawienia.

Anielska pomoc

Pobożny Izydor, udając się do pracy, zawsze zachodził wcześniej do kościołów, by modlić się do Matki Boskiej. Inni chłopi kierowani zawiścią donieśli więc jego pracodawcy o tym, że jego parobek nie wykonuje należycie swoich obowiązków, czas poświęcając modlitwie, a nie pracy w polu. Juan de Vargas udał się więc któregoś dnia na swoje włości, by sprawdzić prawdziwość donosów.

Zobaczył Izydora orzącego pole, a wraz z nim dwóch innych oraczy - aniołów w białych szatach, którzy pomagali mistykowi w rolnych obowiązkach. Widzenie rozpłynęło się w ułamku sekundy, a de Vargas, przekonany o tym, że właśnie był świadkiem cudu, podbiegł do Izydora, by pytać go o obecność aniołów.

"W obecności Boga, któremu służę, jak umiem najlepiej, uczciwie mówię, że nie wołałem do pomocy nikogo, ani też nikogo na tym polu nie widziałem. Pomocy prosiłem tylko u Boga, mojego Obrońcy" - odpowiedział mu skromny święty.

Święta rodzina

Świętymi kościoła Katolickiego stali się również najbliżsi Izydora Oracza - jego żona Maria Toribia i syn Illan. Gdy mały Illan wpadł do studni, jego rodzice zaczęli żarliwie się modlić o ratunek. I rzeczywiście zdarzył się cud - woda w studni uniosła się i pozwoliła dziecku na wyjście. W domu Marii i Izydora zdarzały się także cudowne rozmnożenia jedzenia, a kobieta umiała przekroczyć rwącą rzekę suchą nogą.

Izydor nawet po śmierci potrafił zaskoczyć lud Madrytu. Gdy w 1212 roku ekshumowano jego zwłoki, okazało się, że nie dotknął ich w ogóle rozkład.

Święty Izydor Oracz uznany jest za patrona Madrytu, rolników, osób ciężko pracujących, orędownikiem w czasie suszy, opiekunem zwierząt domowych i patronem osób opiekujących się zwierzętami. Został kanonizowany w 1622 roku przez papieża Grzegorza XV.

"Na zdrowie": Ogórek na swoją popularność zapracował samInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas