Aniołowie na polu. Objawienia i cuda świętego Izydora Oracza
Wokół patrona rolników świętego Izydora Oracza narosło wiele legend, które na stałe zmieszały się z historycznymi przekazami. Jakich wizji i cudów doświadczył ten mistyk, którego wspomnienie liturgiczne przypada na 15 maja?
Izydor Oracz żył w Hiszpanii. Wedle historyków urodził się około 1080 roku. Za życia słynął z pobożności i miłosierdzia. Jako że pochodził z bardzo religijnej, ale też ubogiej rodziny podjął pracę parobka na polach zamożnego sąsiada Juana de Vargas. To właśnie tam miały dziać się cuda i objawienia.
Zobacz również: 5 skutecznych sposobów uzdrawiania duchowego
Pobożny Izydor, udając się do pracy, zawsze zachodził wcześniej do kościołów, by modlić się do Matki Boskiej. Inni chłopi kierowani zawiścią donieśli więc jego pracodawcy o tym, że jego parobek nie wykonuje należycie swoich obowiązków, czas poświęcając modlitwie, a nie pracy w polu. Juan de Vargas udał się więc któregoś dnia na swoje włości, by sprawdzić prawdziwość donosów.
Zobaczył Izydora orzącego pole, a wraz z nim dwóch innych oraczy - aniołów w białych szatach, którzy pomagali mistykowi w rolnych obowiązkach. Widzenie rozpłynęło się w ułamku sekundy, a de Vargas, przekonany o tym, że właśnie był świadkiem cudu, podbiegł do Izydora, by pytać go o obecność aniołów.
"W obecności Boga, któremu służę, jak umiem najlepiej, uczciwie mówię, że nie wołałem do pomocy nikogo, ani też nikogo na tym polu nie widziałem. Pomocy prosiłem tylko u Boga, mojego Obrońcy" - odpowiedział mu skromny święty.
Zobacz również: Skit w Odrynkach. Najbardziej tajemniczy obiekt Podlasia
Świętymi kościoła Katolickiego stali się również najbliżsi Izydora Oracza - jego żona Maria Toribia i syn Illan. Gdy mały Illan wpadł do studni, jego rodzice zaczęli żarliwie się modlić o ratunek. I rzeczywiście zdarzył się cud - woda w studni uniosła się i pozwoliła dziecku na wyjście. W domu Marii i Izydora zdarzały się także cudowne rozmnożenia jedzenia, a kobieta umiała przekroczyć rwącą rzekę suchą nogą.
Izydor nawet po śmierci potrafił zaskoczyć lud Madrytu. Gdy w 1212 roku ekshumowano jego zwłoki, okazało się, że nie dotknął ich w ogóle rozkład.
Święty Izydor Oracz uznany jest za patrona Madrytu, rolników, osób ciężko pracujących, orędownikiem w czasie suszy, opiekunem zwierząt domowych i patronem osób opiekujących się zwierzętami. Został kanonizowany w 1622 roku przez papieża Grzegorza XV.
Zobacz również: Święta Faustyna. Co zobaczyła polska mistyczka?