Bank krwi pępowinowej w Krakowie

Drugi w kraju, a pierwszy w południowej Polsce bank krwi pępowinowej uruchomiono w Krakowie. Jest to jednocześnie pierwsza typu instytucja medyczna, która posiada europejski certyfikat jakości. Zdaniem lekarzy krew pępowinowa to cudowny lek przyszłości.

fot./ Tomek Piekarski
fot./ Tomek PiekarskiMWMedia

W tej krwi występuje największe stężenie komórek macierzystych, które mogą być początkiem wielu tkanek. - Komórki macierzyste to takie komórki, które jeszcze nie sprofilowały swojego bytu. Teoretycznie mogą rozwinąć się w każdą tkankę w organizmie. U dzieci w wieku płodowym jest najwięcej tych komórek. Te komórki wykorzystuje się bardzo szeroko w przypadku przeszczepów szpiku, dlatego że komórki macierzyste w sposób naturalny, po wstrzyknięciu do organizmu już dorosłego człowieka, zamieniają się w komórki szpiku - powiedział RMF doktor Andrzej Michalski.

Krew magazynuje się w ciekłym azocie. Może być przechowywana nawet kilkadziesiąt lat. Do czasu pełnoletności dziecka dysponują nią rodzice. Zdaniem wielu naukowców, za kilkanaście lat z komórek macierzystych będzie można wyhodować organy człowieka.

Jak dowiedzieliśmy się w banku przy ulicy Ujastek, za pobranie, przygotowanie krwi i jej zamrożenie trzeba zapłacić 2950 zł (rodzące w placówce przy ul. Ujastek - 2500). Za każdy następny rok przechowywania płacimy 395 zł.

RMF
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas