Bieszczady w PRL-u

"Bieszczady w PRL-u" to zbiór barwnych reportaży pełnych anegdot i archiwalnych zdjęć, odsłaniających nieznaną dotąd część historii regionu południowo-wschodniej Polski.

Okładka książki
Okładka książkimateriały prasowe

Książka zbiera autentyczne opowieści świadków czterdziestu lat panowania władzy ludowej w regionie. Wydawnictwo wiernie, a zarazem we wciągający sposób przedstawia kluczowe zdarzenia okresu PRL-u opierając się na dokumentach i wywiadach z ludźmi, którzy pamiętają tamte czasy. Przedstawia również ważne, a niepowszechnie znane postaci, które zapisały się w historii rejonu.

W jakiej znanej bieszczadzkiej miejscowości stał pomnik Stalina? Jak rządził Bieszczadami pułkownik Doskoczyński? W jaki sposób dygnitarze polowali na niedźwiedzie w górach? Dlaczego wsie zmieniały swoje nazwy i jakie przemiany historyczne można prześledzić w tym procesie? W książce znalazły się też historie o zimie stulecia, łowcach węży, wiecach przyjaźni i strajkach. Można się także dowiedzieć skąd się wzięły tajemnicze mogiły, jak radzono sobie z plagą wilków, przeczytać o ośrodkach rządowych i wysiedleniach mieszkańców Soliny przed budową zapory.

Autor Krzysztof Potaczała jest znawcą tematyki Bieszczad, wcześniej wydał książkę opisującą  perypetie subkultury punk w Ustrzykach Górnych w trudnych latach socjalizmu. Otrzymał za nią nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

"Bieszczady w PRL-u" to 21 barwnych opowieści  splecionych losami nietuzinkowych postaci, spisanych żywym językiem, pozwalających całkowicie zanurzyć się w realiach tamtych czasów. Świetna lektura dla każdego, kto lubi "historie z tamtych lat", ciekawią go bieszczadzkie dzieje oraz docenia sztukę reportażu.

"Bieszczady w PRL-u"

Krzysztof Potaczała

Wydawnictwo Bosz

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas