Boże Narodzenie 2021 w rytmie slow: Kilka sposobów na spokojne święta

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, na który wielu czeka z utęsknieniem. Biesiadowanie, dzielenie się opłatkiem oraz obdarowywanie się prezentami to tylko nieliczne sposoby na to, aby spędzać miłe chwile w gronie najbliższych. Niestety, świąteczne przygotowania mogą przysłonić magię tego wyjątkowego święta, a z racji nadmiaru obowiązków, mogą one przynieść więcej przykrości niż radości. Jeśli nie chcemy, aby świętowanie skończyło się totalną katastrofą, warto zmienić swój tok myślenia oraz niektóre swoje przyzwyczajenia. Przedstawiamy kilka sposobów na spokojne święta.

Święta bez kłótni i zmęczenia? Wszystko zależy od ciebie!
Święta bez kłótni i zmęczenia? Wszystko zależy od ciebie!123RF/PICSEL

Harmonogram: Nie musisz się go trzymać!

Samodzielne przygotowanie wigilijnej wieczerzy to prawdziwe logistyczne wyzwanie. Nie dość, że trzeba zakupić prezenty, to także zaopatrzyć domową spiżarnię oraz przygotować dom lub mieszkanie. Często bierzemy na swoje barki tak dużo obowiązków, że przygotowanie harmonogramu prac jest niezbędne, aby wyrobić się z pracami. Choć wiele osób podejmuje wyzwanie i w sprawny sposób udaje im się wszystkie pozycje z listy odhaczyć, to niekiedy w Wigilię pozostaje nadal wiele pracy. O ile dawka adrenaliny działa na niektórych stymulująco i mobilizująco, to większość z nas ma wyrzuty sumienia przed widmem niedopełnienia zobowiązań. Czy naprawdę musimy trzymać się ustalonego harmonogramu i wykonać wszystko to, co zaplanowaliśmy?

Jeśli okazuje się, że czasu zostało zbyt mało, to nie ma sensu wpadać w panikę, tylko zrobić rzeczy niezbędne. Mycie okien, sprzątanie szafek w kuchni, czy porządkowanie szafy nie jest priorytetem. Lepiej skupić się na innych obowiązkach, w których mogą pomóc... domownicy! Nic tak bardziej nie łączy, jak wspólnie wykonywana praca. Najmłodsi mogą zająć się dekoracją domu, nieco starsi pomóc w kuchennych sprawunkach, a dorośli, którzy na co dzień trzymali się na uboczu, zaangażować się w szybkie sprzątanie. Może mniej aktywni domownicy docenią pracę, którą żmudnie wykonuje się na co dzień, a nie zawsze dostrzegali efekty lub - co gorsza - wyłącznie narzekali.

Wieczerza wigilijna: Nie szykuj na wyrost!

Polacy lubią hołdować tradycjom, a Święta Bożego Narodzenia obfitują w wiele takich symboli i wierzeń. Jedną z nich jest przygotowanie 12 dań na wieczerzę Wigilijną. Oczywiście, niektóre z nich są obowiązkowe i mało osób wyobraża sobie, aby na stole zabrakło barszczu z uszkami, wyśmienitych pierogów czy kilku ciast - z piernikiem czy makowcem na czele. Jednak czy przygotowanie wszystkich jest niezbędne do tego, aby święta się odbyły? Jeśli ktoś twierdzi, że tak, to jest w grubym błędzie. Dlatego warto zrobić przegląd spiżarni i wykorzystać tylko część produktów potrzebnych do przygotowania kolacji wigilijnej.

To podwójna korzyść, ponieważ wtedy unikniemy nie tylko niepotrzebnych nerwów, zmęczenia i płaczu nad żmudnym przygotowaniem, a także zapobiegniemy przejedzeniu i marnowaniu żywności. 

Jeśli kolejny rok z rzędu ulegamy pokusie przygotowania Wigilii dla większej ilości domowników, to warto w przyszłym roku poprosić o pomoc. Nie chodzi o to, aby wszyscy wcześniej gromadzili się w jednej kuchni i lepili np. uszka (chyba że nasz dom pomieści tylu pomocników), ale przyniesienie czegoś na wspólny stół. Na szczęście, łatwo w tej sytuacji oprzeć się wymówkom gości, zasłaniającymi się innymi obowiązkami: wszak niektóre potrawy wigilijne i świąteczne można przygotować wcześniej!

Ta sama zasada dotyczy Bożego Narodzenia - jeśli w ferworze obowiązków przygotowaliśmy nadmiar jedzenia, to warto sobie odpuścić przygotowywanie świątecznego obiadu i zaproponować domownikom, aby zjedli resztki pozostałe z wigilijnej wieczerzy. Wtedy będziemy mieć pewność, że nic się nie zmarnuje.

Tabu przy stole

Jeśli nie chcemy stracić świątecznego nastroju, to lepiej pewne tematy pomijać
Jeśli nie chcemy stracić świątecznego nastroju, to lepiej pewne tematy pomijać

Święta Bożego Narodzenia wymuszają rodzinne spotkania przy stole: oprócz konsumpcji wyśmienitych potraw to doskonałe pole do dyskusji. Niestety, bieżąca sytuacja sprawia, że niektóre tematy są chętnie podejmowane, ale nie zawsze są mile widziane. Dlaczego? W obliczu wymiany zdań często dochodzi do kłótni oraz sporów, co tylko może popsuć atmosferę i całe święta. Warto podjąć tematy neutralne, ale niedotyczące także sfery prywatnej gości i domowników. Pamiętajmy, że pytanie o wnuki, zmianę pracy, czy komentowanie sylwetki lub kariery zawodowej może tylko sprawić przykrość u interlokutorów. Najlepiej takie tematy jak najszybciej ukrócić albo od razu zmienić tor rozmowy: można zasugerować wspomnienia z lat młodości lub przypomnieć miłe chwile z tymi członkami rodziny, których przy stole już nie spotkamy.

Jeśli jednak nie mamy możliwości moderacji tematów, a spożywanie świątecznych potraw w ciszy wprawia wszystkich w niezręczność lub zakłopotanie, warto włączyć radio, w którym emitowane będą kolędy, lub zachęcić - ale to już po wieczerzy - do wspólnego śpiewania kilku kolęd.

Spędź z rodziną wspólny czas

Święta to nie tylko czas dla rodziny, ale również chwila dla siebie
Święta to nie tylko czas dla rodziny, ale również chwila dla siebie

Większość z nas tak dysponuje swoimi dniami urlopowymi, aby w święta wypocząć. Niektórym - tym najmłodszym jak i starszym - marzy się błogie lenistwo, co jest jak najbardziej wskazane. Niestety, nie zawsze mamy pomysł, jak ten czas spożytkować albo zaangażować wszystkich domowników. Najprostsze, co można zrobić, to wybrać się - o ile pogoda pozwoli - na świąteczny spacer. To nie tylko możliwość na zacieśnienie więzi i okazja do spędzenia miłych chwil, ale także możliwość poprawy swojej kondycji oraz spalenia choć niewielu kalorii, czy pobudzenia trawienia.

Oczywiście, możliwości spędzenia czasu jest od liku - wszystko zależy od naszej kreatywności. Jednak, kiedy jesteśmy zbyt zmęczeni na wymyślanie zabaw, może warto sięgnąć po grę planszową, którą być może jeden z domowników otrzymał pod choinkę? To także dobry moment na użycie prezentów, które angażują całą rodzinę. To tylko jedna z opcji, którą możemy wykonać z domownikami.

Czasami warto spojrzeć również na ofertę programów telewizyjnych, ponieważ często obfituje w znane i lubiane przez wszystkich kino familijne. Jak co roku, nie może również zabraknąć świątecznego klasyka! O czym mowa? Oczywiście, o filmie "Kevin sam w domu", który można obejrzeć już w Wigilię na Polsacie (emisja o 20.00) oraz platformie Polsat Go!

Zadbaj o siebie!

Boże Narodzenie to nie tylko czas do świętowania, ale także chwila na zadbanie o siebie zwłaszcza wtedy, gdy na swoje barki wzięliśmy zbyt dużo obowiązków. Kiedy dzieci rozejdą się do swoich pokoi, to warto zająć się sobą i zrobić to, na co ma się ochotę. Może być to lektura interesującej, ale odkładanej książki, obejrzenie filmu czy serialu na platformie streamingowej, rozmowa z partnerem przy kieliszku wina, czy wzięcie aromatycznej kąpieli. Scenariuszy na te dni może być wiele, jednak egoizm powinien być w takiej sytuacji pierwszorzędny.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas