Co oznacza pozycja, w której zasypiasz?

Podczas gdy jedni z nas preferują pozycję embrionalną, inni zasypiają wyłącznie na plecach lub na brzuchu. Choć mogłoby się wydawać, że świadczy to jedynie o naszych indywidualnych upodobaniach, naukowcy twierdzą, że z ułożenia ciała można wiele wyczytać.

Brytyjscy uczeni zajmują się wpływem pozycji, w jakiej śpimy, na życie zawodowe
Brytyjscy uczeni zajmują się wpływem pozycji, w jakiej śpimy, na życie zawodowe123RF/PICSEL

Brytyjscy uczeni przekonują, że pozycja, w jakiej śpimy, zdradza nasze predyspozycje do osiągania zawodowych sukcesów.

Specjaliści zajmujący się mową ciała są zdania, że to, w jaki sposób się poruszamy, mówimy, a nawet śpimy, zdradza o nas więcej, niż moglibyśmy przypuszczać. Ze świata nauki napływają doniesienia, które potwierdzają tę tezę.

Jak wynika z najnowszego badania brytyjskich uczonych przeprowadzonych na zlecenie Onbuy.com, pozycja, w której zasypiamy, ujawnia, czy mamy predyspozycje do osiągnięcia zawodowego sukcesu.

Okazało się bowiem, że istnieje korelacja między ułożeniem ciała w czasie nocnego spoczynku a wysokością zarobków.

W badaniu wzięło udział 5 tys. osób piastujących wysokie stanowiska. Uczeni przestudiowali ich preferencje związane z pozycją, w jakiej zwykle śpią. Rezultaty eksperymentu pokazały, że 29 proc. osób o najwyższej pensji, a więc zarabiających więcej niż 54,9 tys. funtów rocznie, zasypia na plecach, z rękoma ułożonymi luźno wzdłuż ciała. Z kolei niespełna 30 proc. uczestników o najniższych zarobkach preferowało pozycję embrionalną, czyli spanie na boku z podwiniętymi kończynami.

Halitofobia to strach przed cuchnącym oddechem. Choremu wciąż towarzyszy obawa, że z jego ust wydobywa się nieświeży oddech - co jakiś czas chucha więc na dłoń, sprawdzając jego zapach. Według lekarzy, fobia ta jest efektem wywieranej na współczesnego człowieka presji posiadania przez cały dzień świeżego oddechu. Winne są również reklamy past, płynów oraz gum do żucia - badania wykazały bowiem, że jeszcze 20 lat halitofobia nie istniała.
Mikofobia to chorobliwa niechęć, a nawet strach przed grzybami. Cierpiący na nią czuje obrzydzenie na samą myśl o zjedzeniu grzybów, jest również przekonany, że wszystkie są trujące i zagrażają jego zdrowiu.
Falakrofiobia to lęk przed łysieniem i utratą włosów. Wbrew pozorom dotyka tak samo często kobiety jak ich mężczyzn. Cierpiący na nią czuje paniczny strach przed utratą włosów, nawet jeśli jest szczęśliwym posiadaczem bujnej czupryny.
Disposofobia to strach przed wyrzucaniem śmieci. Wiąże się on również z potrzebą gromadzenia rzeczy, nawet jeśli są to przedmioty bezużyteczne, a czasem nawet niebezpieczne! Chory panicznie boi się utraty swoich "skarbów", a każda próba odebrania mu ich wiąże się z wybuchem agresji.
+9

Badanie wykazało również, że najlepiej zarabiający śpią każdej nocy średnio 6 godzin i 58 minut, a więc o 22 minuty dłużej niż pracownicy otrzymujący niższe wynagrodzenie.

Autorzy eksperymentu dostrzegli zarazem, iż ludzie należący do grupy z najwyższymi dochodami wstawali o pół godziny wcześniej od pozostałych uczestników - ich budzik dzwonił w okolicy 6:42.

- Słaba jakość snu wiąże się ze zmniejszoną wydajnością w ciągu dnia, także w życiu zawodowym. Podczas snu ważne jest, by czuć komfort, dlatego wybierz pozycję, która ci odpowiada - komentuje ekspertka z dziedziny snu Christabel Majendie.

Ludzie, którzy dobrze zarabiają, śpią dłużej
Ludzie, którzy dobrze zarabiają, śpią dłużej123RF/PICSEL

Wcześniejsze badania dowiodły, że pozycja, w jakiej śpimy zdradza nasze cechy charakteru.

Badacze ze Sleep Assessment and Advisory Service w 2015 roku donosili, że osoby preferujące pozycję embrionalną są bardziej wrażliwe oraz wykazują tendencję do nadmiernego zamartwiania się.

Spanie na plecach z rękoma wzdłuż ciała to natomiast pozycja chętnie wybierana przez ludzi znajdujących się na kierowniczych stanowiskach. Cechują ich upór, niezależność i konsekwentne dążenie do celu.

Pozycja, w której zasypiamy, może powiedzieć też co nieco o charakterze
Pozycja, w której zasypiamy, może powiedzieć też co nieco o charakterze123RF/PICSEL
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas