Reklama

Reklama

Co siódmy Polak przeważnie dostaje nudne prezenty na święta

Co siódmy Polak (14%) przyznaje, że na Boże Narodzenie zawsze lub często otrzymuje nudne, nieciekawe prezenty – wynika z badania zrealizowanego przez TNS Polska na zlecenie marki farb Beckers. Pod choinką zdecydowanie królują jednak podarunki bezpieczne. Aż 60% badanych zadeklarowało, że przy okazji świąt za każdym razem lub zazwyczaj dostaje upominki praktyczne, 59% – w bezpiecznych kolorach, a 54% - w uniwersalnym wzornictwie, mogącym odpowiadać wielu osobom. Bardziej oryginalne prezenty są już znacznie rzadsze. Przykładowo upominki w zdecydowanych barwach zawsze lub często trafiają tylko do 28% Polaków, nietypowe, o których sami by nie pomyśleli do 26%, a ekstrawaganckie, które pozwalają wyróżnić się z tłumu zaledwie do 20%.

- Oryginalnych prezentów nie znajdujemy za często pod choinką, ale trudno się dziwić, skoro sami takimi nie obdarowujemy innych. Jak pokazuje badanie dla marki farb Beckers, niemal ¾ Polaków przyznaje, że nietypowe czy ekstrawaganckie upominki kupuje sporadycznie albo nawet wcale. Nie mamy też przekonania do wyjątkowych wzorów i bardziej zdecydowanych zestawień kolorystycznych. Dokładnie trzech na czterech badanych jeśli w ogóle sięga po tego typu prezent, to zdarza się to rzadko. Zapewne z obawy, że nie trafimy z upominkiem, zazwyczaj przy wyborze kierujemy się jego przydatnością - robi tak aż 70% badanych. Równolegle ponad połowa Polaków wybiera bezpieczne barwy jak biele, beże, szarości czy pastele - 58% i uniwersalne wzornictwo - 57% - mówi Aneta Stopa, brand manager marki Beckers.  

Reklama

Młodzi odważniejsi

Okazuje się, że młodsi respondenci częściej decydują się na zakup mniej zachowawczych podarunków. W tym kontekście szczególnie wyróżniają się 20-29 latkowie. Spośród wszystkich grup wiekowych to w tej grupie jest największy odsetek osób, które wybierają prezenty wymagające trochę więcej odwagi. Na upominek w zdecydowanej kolorystyce jak mocna czerwień, instensywna zieleń, błękit czy żółcienie zawsze lub często postawi 40% respondentów w tej grupie, na oryginalne bądź ekstrawaganckie pomysły - 38%, a na niecodzienne zestawienia barw czy wzorów - 33%. Starsi ankietowani z kolei bardziej skłaniają się w kierunku upominków bezpiecznych.  

A co tak właścwie Polacy chcieliby dostać na Gwiazdkę?

Na najbliższe święta Bożego Narodzenia badani życzyliby sobie przede wszystkim prezentów praktycznych - deklaruje tak aż 64%. Co szósty respondent pod choinką chciałby znaleźć coś nietypowego, o czym sam by nie pomyślał (18%) albo coś we wzorze, który mógłby odpowiadać wielu osobom (18%). Na kolejnym miejscu są upominki w bezpiecznych kolorach (17%), a dalej o wyjątkowym wzornictwie (11%). Jest jednak wielu respondentów, którzy liczą na coś, co dodałoby życiu jeszcze więcej barw - na prezent, który pozwoli się wyróżnić (9%), na upominek w zdecydowanych odcieniach (9%) albo w niecodziennych kompozycjach kolorystycznych (7%).  Szczególnie dotyczy to kobiet. Podczas gdy mężczyźni częściej chcieliby prezentu przydatnego (67% panów wobec 62% pań), to kobiety w większym stopniu pragną czegoś bardziej nieszablonowego.

Co piąta Polka (21%) chciałaby znaleźć pod choinką coś oryginalnego, na co sama by nie wpadła, co ósma (13%) zaś pragnęłaby czegoś w wyjątkowych wzorach. Wśród panów te odsetki są znacznie mniejsze - odpowiednio 15% i 8%. Jednocześnie 11% kobiet życzyłoby sobie podarunku w zdecydowanych kolorach, a 10% czegoś ekstrawaganckiego, co pozwoliłoby im się wyróżnić. W grupie mężczyzn udział ten wynosi kolejno 6% i 8%.  

Badanie na rzecz marki Beckers zostało przeprowadzone przez TNS Polska metodą omnibus na reprezentatywnej próbie 1057 Polaków w wieku 15 lat i więcej w dniach 14-19 października 2016 r.

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje