Czy sąsiad może przyciąć gałęzie z naszego drzewa? Prawo mówi jasno

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

Rozrastające się drzewa i krzewy owocowe, rosnące blisko granicy działek są częstym powodem sąsiedzkich sporów. Niekiedy zdarza się, że sąsiedzi bez naszej zgody postanawiają przyciąć gałęzie z naszego drzewa. Czy jednak mają do tego prawo?

Czy sąsiad może usunąć gałęzie z naszego drzewa?
Czy sąsiad może usunąć gałęzie z naszego drzewa?123RF/PICSEL

Rośliny na granicy działek. Gałęzie drzew często stają się powodem konfliktów sąsiedzkich

Wysokie, rozrastające się drzewa, które przechodzą przez płot na posesję sąsiada, mogą być uciążliwym problemem. Często doprowadzają one do konfliktów, które niepotrzebnie niszczą nasze relacje z sąsiadami.

Niestety niekiedy trudno jest zachować dobre relacje, gdy sąsiad bez naszej zgody postanawia obciąć gałęzie z naszego drzewa. Jednakże musimy pamiętać, że w sytuacjach, gdy drzewa ograniczają dostęp do światła słonecznego lub stanowią zagrożenie, nasi sąsiedzi mają racjonalny powód do takiego zachowania.

Nie zmienia to jednak faktu, że taki konflikt należy rozwiązać w sposób pokojowy, poprzez rozmowę i negocjacje.

Czy sąsiad może obciąż gałęzie z naszego drzewa? Oto co na ten temat mówi prawo

Polskie ustawodawstwo daje właścicielowi posesji prawo do decydowania o roślinności w obrębie jego działki. Oznacza to, że w świetle prawa można samodzielnie usunąć gałęzie lub korzenie wchodzące na prywatną działkę, ale z pewnymi zastrzeżeniami.

Osoba, usuwając gałęzie drzewa, nie ma prawa wejść na naszą posesję bez naszej zgody w celu wycięcia drzewa lub jego fragmentów. Taki czyn jest karalny.

Zgodnie z artykułem 150 Kodeksu Cywilnego, właściciel gruntu może samodzielnie obciąć gałęzie, korzenie lub owocujące rośliny, które przechodzą z sąsiedniego gruntu na jego własność. Ważny jest jednak pewien szczegół. Przed podjęciem takiego kroku należy wyznaczyć właścicielowi działki, na której rośnie dana roślina odpowiedni termin na usunięcie problematycznych gałęzi. Jeśli nie podejmiemy działań w wyznaczonym czasie, nas sąsiad ma prawo do samodzielnego ich usunięcia.

W sytuacji, gdy nasze rośliny przechodzą przez płot, sąsiad ma prawo usunąć ich części ze swojej działki
W sytuacji, gdy nasze rośliny przechodzą przez płot, sąsiad ma prawo usunąć ich części ze swojej działki 123RF/PICSEL

Czy sąsiad może żądać wycięcia drzewa? Tylko w pewnym wypadku

Jeśli jednak podcięcie gałęzi czy usunięcie korzeni nie rozwiąże problemu, a drzewo dalej zagraża bezpieczeństwu, sąsiad może sięgnąć po pomoc prawną. Zgodnie z artykułem 144 Kodeksu Cywilnego, właściciel nieruchomości ma obowiązek powstrzymać się od działań, które zakłócają korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę. Jeśli więc nasze drzewo rzeczywiście uniemożliwia sąsiadowi normalne użytkowanie działki, może on wnieść pozew o zaniechanie immisji. Sąd rozstrzygnie sprawę, a w przypadku uzasadnienia roszczeń, będziemy zobowiązani do usunięcia drzewa.

Konflikty sąsiedzkie dotyczące roślinności mogą być trudne do rozwiązania, jednak warto pamiętać, że istnieją środki prawne, które mogą pomóc w uregulowaniu sytuacji. Najlepiej jest jednak rozwiązywać takie problemy w sposób pokojowy, poprzez dialog i współpracę z sąsiadem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas