Bez wysiłku wypełnisz ogród kwiatami. Banalna uprawa tawuły japońskiej

Opracowanie Anna Gburek

Tawuła japońska jest krzewem wieloletnim o niskich wymaganiach uprawowych. Na jej walory dekoracyjne mają wpływ nie tylko okazałe, baldachogronowe kwiaty w odcieniu różowym, czerwonym lub białym, ale także liście zmieniające swój kolor wraz z kolejnym etapem wegetacji. W jaki sposób wkomponować tawułę japońską w roślinność ogrodową i z czym ją łączyć? Jakie wymagania ma tawuła japońska. Sprawdź, najpiękniejsze odmiany i zasady uprawy tawuły japońskiej.

Ogród pełen kwiatów bez większego wysiłku. Zasadź tawułę japońską w swoim ogrodzie
Ogród pełen kwiatów bez większego wysiłku. Zasadź tawułę japońską w swoim ogrodzie123RF/PICSEL

Jak wygląda tawuła japońska?

Tawuła japońska jest krzewem pochodzącym z Japonii. Wyróżnia się rozłożystym, wzniosłym pokrojem. Jej kształt możesz dowolnie formować przez cięcie. Krzew ten cechuje się dużymi walorami dekoracyjnymi nie tylko ze względu na piękne różowe lub białe kwiaty, ale także liście.

Wczesną wiosną na krzewie pojawiają się miedziano zaczerwienione liście, które z czasem przybierają kolor żółty, jasnozielony, aby na jesień znów zabarwić się na ciepłe odcienie czerwieni i brązu. Krzew ten zrzuca liście na zimę, jednak utrzymuje je dość długo na gałązkach, dzięki czemu przez długi czas stanowi piękną ozdobę ogrodu.

Dekoracyjne są także kwiaty tawuły japońskiej. W zależności od odmiany mogą mieć kolor jasnoróżowy, czerwony lub biały. Ułożone są w spłaszczone baldachogrona. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia.

Jak duża jest tawuła japońska? Wysokość krzewu wynosi maksymalnie 1,5 m. Warto jednak zaznaczyć, że może rozkrzewić się nawet na 3 metry szerokości. Choć jest to niewielki krzew, to jednak znajduje wiele zastosowań w ogrodach i na miejskich skwerach.

Czy tawuła jest wieloletnia? Tawuła japońska tak, jak inne gatunki tawuł są krzewami wieloletnimi. Ponadto są łatwe w uprawie i w pełni odporne na mróz.

Jak wygląda tawuła japońska?

Tawuły są bardzo popularnymi krzewami w ogrodach. Istnieje ponad 100 gatunków tej rośliny. Jedną z nich jest właśnie tawuła japońska, wśród której można wymienić kilka odmian. Krzew ten jest łatwy w krzyżowaniu, dzięki czemu powstają coraz to nowe odmiany. Na jakie odmiany tawuły japońskiej warto zwrócić uwagę?

Tawuła japońska goldflame - to jedna z najpopularniejszych odmian tej rośliny. Jest piękną i wielokolorową ozdobą ogrodu. Należy do odmian żółtolistnych. Wyróżnia się tym, że wczesną wiosną młode pędy zabarwiają się na czerwony kolor. Dopiero z upływem czasu obsypuje się żółto-zielonymi liśćmi, by pod koniec sezonu wegetacyjnego znów przybrać kolor czerwony. Kwitnie na różowo.

  • Tawuła japońska firelight - odmiana firelight ma żółtozielone liście, a młode przyrosty podobnie jak w odmianie goldflame zabarwiają się na pomarańczowoczerwony kolor. Jesienią liście mają ognistoczerwoną barwę. Kwitnie na kolor purpuroworóżowy.  
  • Tawuła japońska crispa - ma charakterystyczne, nietypowo postrzępione, ciemnozielone liście. Kwitnie na różowo. Jej kwiaty są zebrane w puszyste baldachogrona. Jest odmianą niską o zwartym pokroju.  
  • Tawuła japońska dart's red - osiąga maksymalnie 80 cm wysokości. Ma zielone liście, drobne i eliptyczne, ostro zakończone. Jesienią liście przebarwiają się na czerwony kolor. Kwitnie na kolor rubinowoczerwony.  
  • Tawuła japońska magic carpet - jest to jedna z najniższych odmian tawuł. Osiąga maksymalnie 50 cm wysokości, jednak silnie rozkrzewia się na boki. Ma drobne, eilptyczne liście o żółtym wybarwieniu. Kwitnie na ciemnoróżowy kolor.  
  • Zastanawiasz się nad posadzeniem tawuły japońskiej? Odmiany tej rośliny są tak różnorodne, że z pewnością znajdziesz krzew idealny do swojej aranżacji ogrodu. Co najważniejsze, niezależnie od odmiany tawuła japońska jest bardzo łatwa w uprawie.

    Tawuła "White Gold"
    Tawuła "White Gold"123RF/PICSEL

    Uprawa tawuły japońskiej. Jakie wymagania ma tawuła?

    Tawuła japońska ma małe wymagania uprawowe, co z pewnością ucieszy wielu domorosłych ogrodników. Przyjmuje się niemal na każdej glebie, choć najobficiej kwitnie na ziemi próchniczej, żyznej i przepuszczalnej. Planując miejsce na tawułę w swoim ogrodzie, warto wybrać dla niej stanowisko słoneczne. Kiedy sadzić tawułę japońską? Najlepszym okresem ku temu jest marzec lub wrzesień. Oba terminy pozwolą dobrze zakorzenić się roślinie.

    Uprawa tawuły japońskiej jest łatwa ze względu na odporność na mróz. Nie wymaga przykrywania na zimę. Ponadto roślina wytrzyma okresowe susze. A co z chorobami? Tawuła japońska również na nie jest odporna. Najczęściej występującymi chorobami są mączniak prawdziwy i rdza. Wśród szkodników najczęściej atakują ją mszyce czy wzdymacz tawułowy.

    Tawułę japońską warto na wiosnę podsypać kompostem. W okresie intensywnego kwitnienia można wspomóc ją nawozami do krzewów kwitnących.

    Jak szybko rośnie tawuła japońska?

    Jeśli zależy ci na szybkiej aranżacji ogrodu, tawuła japońska będzie świetnym wyborem. Roślina ta bardzo szybko rośnie. Co roku przyrasta nawet 20 cm, choć w dużej mierze zależy to od odmiany czy sposobu cięcia. Jeśli chcesz, aby krzew miał okazalsze rozmiary, pozwól jej rosnąć i przycinaj minimalną długość pędów.

    Jak i kiedy przycinać tawułę japońską?

    Przycinanie tawuły japońskiej jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Należy to robić wczesną wiosną w marcu. Dzięki cięciu krzew ładnie się rozkrzewia i obficie kwitnie. Warto także wiedzieć, że roślina ta kwitnie na pędach jednorocznych. Z tego powodu nawet mocne cięcie na wysokość 15-30 cm pozwoli ci cieszyć się obficie kwitnącym i pięknym krzewem.

    W marcu warto wyciąć stare pędy, które rozpoznasz po kolorze kory. Usuń także pędy martwe, suche i zniszczone przez mróz. Następnie możesz dokonać cięcia formującego. Tawuła japońska świetnie sprawdza się jako krzew soliterowy uformowany w kopułkę, jak i część żywopłotu. Wówczas można przyciąć ją na kształt sześcianu.

    Kiedy jeszcze przycinać tawułę japońską? Warto robić to także latem. Wówczas usuwa się jedynie przekwitłe kwiatostany. Dzięki temu zabiegowi roślina jeszcze w tym samym sezonie ponownie zakwitnie.

    Tawuła japońska - z czym łączyć tę roślinę?

    Tawuła japońska świetnie nadaje się do ogrodu i na skwery miejskie. Doskonale prezentuje się jako krzew soliterowy. Tworzy niskie żywopłoty czy obramowania rabat. Aranżacji ogrodowych z wykorzystaniem tawuły japońskiej jest jednak znacznie więcej.

    Krzew ten może wchodzić w skład kaskadowej kompozycji z innymi krzewami. Najlepiej wykorzystać go do zagospodarowania średniego pietra. Z czym łączyć tawułę japońską? Pięknym tłem będą dla niej wysokie krzewy o kontrastowych liściach np. bez, lilak czy kosodrzewina.

    Niskie odmiany można wykorzystać w szeregowych rabatach. Wówczas tawuła japońska dobrze komponuje się z lawendą, juką karolińską czy rozchodnikiem okazałym. Z kolei łącząc tawułę z innymi krzewami o podobnej wysokości, stworzysz piękne i okazałe kompozycje dywanowe.

    Tawuła japońska - cena

    Tawuła japońska jest krzewem nie tylko łatwym w uprawie o dużych walorach dekoracyjnych, ale także stosunkowo tanim. Cena sadzonki tawuły japońskiej zależy od wieku i odmiany. Waha się w przedziale od 7 zł do 25 zł.

    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
    Dołącz do nas