Planujesz majówkę? Krynica-Zdrój zachwyca atrakcjami

Zmęczeni szaro-burą aurą powoli zaczynamy planować majówkę. Aby spędzić czas w otoczeniu pięknej przyrody, skorzystać z oferty uroczych restauracji i kawiarni, nie trzeba wyjeżdżać z Polski. W naszym kraju aż roi się od urzekających miast i miasteczek. Jednym z nich jest bez wątpienia Krynica-Zdrój, nazywana także „perłą polskich uzdrowisk”.

Jaworzyna Krynicka to najwyższy szczyt w Paśmie Jaworzyny. Można dostać się na niego kolejką gondolową
Jaworzyna Krynicka to najwyższy szczyt w Paśmie Jaworzyny. Można dostać się na niego kolejką gondolowąMichal Wozniak/East NewsEast News

Początek maja służy wypoczynkowi. Pierwsze ciepłe promienie słońca sprawiają, że chętnie wyjeżdżamy, by odpocząć z dala od wielkomiejskiego hałasu. Małe urokliwe miasteczka w Polsce idealnie nadają się na majówkę. Jednym z nich jest bez wątpienia położona na południu Polski Krynica-Zdrój - perła  Beskidu Sądeckiego.

Krynica-Zdrój to miejsce, które słynie z lecznictwa uzdrowiskowego. Już  na przełomie XVIII i XIX wieku ludzie podróżowali tu, by ukoić zmysły,  korzystając z  właściwości tamtejszych zdrowotnych wód mineralnych. Jednak Krynica-Zdrój to nie tylko lecznicze źródła, to miasto pełne jest także atrakcji, które przypadną do gustu osobom kochającym aktywność fizyczną oraz rodzinom z małymi dziećmi.

Krynica-Zdrój: miasteczko, które nieustannie się rozwija

Krynica-Zdrój to miasto położone na południu Małopolski, które słynie między innymi z malowniczych widoków. Miłośnicy górskich wycieczek będą czuli się tu jak w raju! Mogą bowiem spacerować, patrząc na rozpościerające się pagórki porośnięte lasami.

"Perła polskich uzdrowisk" zawdzięcza niesłabnącą popularność nie tylko pięknej przyrodzie i zapierającym dech w piersiach krajobrazom. Wiele osób wybiera to miejsce, ze względu na  niezwykle urokliwą drewnianą zabudowę. Krynicę-Zdrój przepełniają starannie wykonane wille, zbudowane w charakterystycznym dla tamtejszych terenów stylu. Najstarsze z nich mają ponad 150 lat! Zachwycają bogato rzeźbionymi fasadami, frontowymi gankami i obszernymi balkonami.

Co znajduje się w willach? Wiele z nich obecnie pełni funkcje muzeów. Krynica-Zdrój słynie bowiem również z rozbudowanej oferty kulturalnej. Co roku organizowany jest  tu Festiwal im. Jana Kiepury.  Na przełomie sierpnia i września do miasteczka przyjeżdża około 1000 solistów i artystów z całego świata, w tym między innymi teatry muzyczne, teatry rozrywki i pantomimy. Koncertów na tamtejszym deptaku wysłuchują tłumy. Każdorazowo jest to około 20 000 osób.

Krynica-Zdrój to wyjątkowo urokliwe miasto
Krynica-Zdrój to wyjątkowo urokliwe miasto Michal Wozniak/East NewsEast News

Krynica-Zdrój jeszcze jakiś czas temu kojarzyła się z uzdrowiskiem idealnym dla seniorów. Obecnie - chociaż emeryci nadal kochają to miejsce - przyjeżdżają tu na weekend lub na wakacje także rodziny z dziećmi. Co ma do zaoferowania przyjezdnym Krynica-Zdrój?

Z jakich atrakcji słynie Krynica-Zdrój?

Góra Parkowa i Park Zdrojowy

Góra Parkowa to jedna z najbardziej znanych atrakcji Krynicy-Zdroju. Na szczyt wznoszący się na wysokość 742 m n.p.m., można dotrzeć kilkoma sposobami. Jednym z najpopularniejszych jest linowo-terenowa kolejka. Jadąc pomiędzy wysokimi lasami, można podziwiać piękne widoki, z których słynie ta okolica.

Górę Parkową można zdobyć jednak także pieszo. Na szczyt wiodą bowiem dwa szlaki turystyczne, ścieżki oraz trasy rowerowe. Miłośnicy aktywnego wypoczynku będą więc zadowoleni!

Na Górę Parkową prowadzi kolejka
Na Górę Parkową prowadzi kolejkaMONKPRESS/East NewsEast News

Jakie atrakcje czekają na turystów na Górze Parkowej? Na szczycie zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą coś dla siebie. Górę Parkową przepełniają  atrakcję dla  najmłodszych - place zabaw i kręte zjeżdżalnie. Można znaleźć tam również urokliwe knajpki z miejscowymi specjałami. Ponadto z Góry Parkowej rozpościera się piękny widok na Góry Leluchowskie.

Deptak

Spacer po krynickim deptaku to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Krynicy-Zdrój. Bulwary Dietla zazwyczaj wypełniają turyści. W okolicy nie brakuje straganów, w których można zaopatrzyć się w pamiątki oraz restauracji, w których można się posilić.

Spacerując po deptaku, można zobaczyć także perły tamtejszej architektury: Stary Dom Zdrojowy, łazienki Borowinowe i Stare Łazienki Mineralne. Weekendami deptak wypełniają także uliczni artyści - muzycy i iluzjoniści.

Spacerując po deptaku, można zobaczyć także perły tamtejszej architektury
Spacerując po deptaku, można zobaczyć także perły tamtejszej architekturyMichal Wozniak/East NewsEast News

Pijalnia Wód Mineralnych

Krynica-Zdrój słynie z  pijalni wody mineralnych. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się Pijalnia Główna, która znajduje się w centrum urokliwego miasteczka. Dostępne są w niej naturalne wody lecznicze oraz naturalna woda mineralna Kryniczanka. Czym jeszcze obiekt przyciąga turystów? "W Pijalni Głównej znajdziemy prawdziwą egzotyczną dżunglę a w niej takie rośliny jak monstery, palmy, bananowce, paprocie czy fikusy. Można się tu poczuć jak w ogrodzie botanicznym" - możemy przeczytać na stronie Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju.

Nieopodal znajdują się także: Pijalnia Mieczysław i Pijalnia Jan, nieco dalej od centrum mieści się natomiast Pijalnia Słotwinka.

Pijalnia Wod Mineralnych Jan w Krynicy-Zdroju
Pijalnia Wod Mineralnych Jan w Krynicy-ZdrojuAlbin Marciniak/East NewsEast News

Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju

Place zabaw zlokalizowane na Górze Parkowej to niejedyne atrakcje, które Krynica-Zdrój oferuje maluchom. W piwnicach Nowych Łazienek Mineralnych znajduje się bowiem Muzeum Zabawek (to filia muzeum z Kudowy-Zdroju). Na stronie internetowej obiektu możemy przeczytać, że muzeum "jest prowadzone przez małżeństwo pasjonatów, którzy kontynuując rodzinną tradycję dbają o dziedzictwo kulturowe, jakim jest zabawka."

W Krynickim muzeum znajduje się ponad 3 tysiące światowej klasy eksponatów. "Na około trzystu metrach kwadratowych znajdziesz zabawki z niemal wszystkich epok - od starożytności aż po lata 80. XX wieku" - zachęcają właściciele. I dodają, że w tym niezwykłym miejscu "każdy odnajdzie dla siebie coś intrygującego".

Jaworzyna Krynicka

Jaworzyna Krynicka to najwyższy szczyt w Paśmie Jaworzyny, który wznosi się na wysokości 1114 m n.p.m. Miłośnicy górskich wędrówek chętnie przejeżdżają tu zarówno zimą, jak i latem. Jaworzyna Krynicka jest zalesiona, więc wspinając się na nią, można podziwiać piękno tamtejszej przyrody. Na szczyt prowadzą szalki: czerwony, zielony i żółty.

Ze szczytu Jaworzyny Krynickiej rozpościera się piękny widok!
Ze szczytu Jaworzyny Krynickiej rozpościera się piękny widok!Michal Wozniak/East NewsEast News

***
Zobacz również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas