Czym przyciąga turystów Portugalia?

Wprawdzie nie jest tak popularna wśród Polaków, jak chociażby Hiszpania czy Chorwacja, nie oznacza to jednak, że ma mniej do zaoferowania odwiedzającym ją turystom. Wprost przeciwnie - Portugalia jest idealnym miejscem do spędzenia „spóźnionych” wakacji z dala od tłumów, w otoczeniu fascynującej przyrody i zabytków, przy lampce wykwintnego porto, powstającego ze stu odmian winorośli, dojrzewających wzdłuż brzegów Douro. Sprawdź, które miejsca należy zobaczyć, by w pełni poznać uroki Kraju Wiecznej Wiosny nad Oceanem Atlantyckim.

Lizbona, stolica Portugalii, zachwyca kolorami i wąskimi uliczkami
Lizbona, stolica Portugalii, zachwyca kolorami i wąskimi uliczkami123RF/PICSEL

Południowa mekka plażowiczów

W Algarve  urlop można spędzić przez okrągły rok, nie martwiąc się zbytnio o pogodę. W szczycie sezonu, przypadającym na lipiec i sierpień temperatura oscyluje wokół 30°C, w pozostałych miesiącach rzadko spada poniżej 20°C (wyjątkiem jest nieco chłodniejszy styczeń i luty).

W regionie leżą dwa duże miasta Portugalii - Faro i Albufeira, ale największą popularnością cieszą się tutejsze plaże. Niemal 150 km południowego wybrzeża kraju to szerokie, piaszczyste plaże z porozrzucanymi gdzieniegdzie formacjami skalnymi i zachwycającymi klifami, które przez lata formowały ciepłe wody Atlantyku.

Algarve to również wymarzone miejsce dla entuzjastów aktywnego wypoczynku. Amatorzy sportów wodnych ściągają tu z całego świata - nie brakuje chętnych na uprawianie windsurfingu, kajakarstwa. Rewelacyjną infrastrukturę turystyczną zastana tu również miłośnicy rowerowych wycieczek czy golfa. Jeśli marzysz o szalonych imprezach do białego rana - zatrzymaj się w Lagos! Nie brakuje tu nocnych klubów i gwarnych pubów, w których życie towarzyskie tętni praktycznie przez okrągłą dobę.

Administracyjne i turystyczne serce Portugalii

Stolica i największe miasto w kraju. Wizytówką Lizbony są przede wszystkim kojarzone z pocztówek i fotogalerii charakterystyczne, żółte tramwaje, "wspinające" się po stromych i ciasnawych uliczkach. Najsłynniejszy jest oczywiście tramwaj nr 28, który od lat "oprowadza" turystów po najciekawszych dzielnicach w centrum stolicy - Chiado, Baixa i Alfama.

Podróże żółtym taborem to nie tylko okazja do odwiedzenia największych atrakcji, ale również szansa na podziwianie niżej usytuowanych części miasta (po drodze mijamy punkty widokowe, z których rozpościera się widok na m.in. zamek św. Jerzego czy malownicze wybrzeże Lizbony z tutejszą mariną. Podróż numerem 28 to również doskonały pomysł na odwiedzenie Panteonu Narodowego, Muzeum Dizajnu i Mody czy chociaż usytuowanego przy ostatnim punkcie trasy, osobliwego Cmentarzu Przyjemności.

Do najczęściej fotografowanych atrakcji Lizbony należy również wieża Belem, położona przy ujściu rzeki Tag do oceanu. Pierwotnie wieża pełniła rolę "strażnika" portugalskiego portu w Lizbonie, a także stanowiła punkt orientacyjny dla przybywających do kraju żeglarzy,  w dawnych czasach była również symbolem potęgi morskiej Portugalii i miejscem przetrzymywania więźniów politycznych. Dziś charakterystyczny dla tej części stolicy zabytek odwiedzają rokrocznie tysiące turystów, 35-metrowe dzieło w stylu manuelińskim, w którym - trzeba przyznać - artyści nie znali granic fantazji.

Madera - Perła Atlantyku

Największa wyspa archipelagu Makaronezji znana jest w szczególności z malowniczych i bardzo zróżnicowanych krajobrazów, łagodnego klimatu i bogatej fauny, której próżno szukać na lądowej części Portugalii. To tutaj prawie przez cały rok kwitną kwiaty, a klify, wodospady i nabrzeżne urwiska wręcz zapierają dech w piersi. Jeśli już nasycimy się pięknem natury, warto odwiedzić między innymi wioskę Santana, słynącą z tradycyjnych, charakterystycznych budynków i domów mieszkalnych w kształcie litery A czy wspiąć się na najwyższy szczyt wyspy - Pico do Arieiro, znajdujący się 1810 m n.p.m.

Będąc na Maderze nie wolno odkładać wizyty w Mercado dos Lavradores - najsłynniejszego targu na wyspie, gdzie spróbujemy krzyżówek popularnych owoców lub skosztujemy świeżo sprowadzonych owoców morza. Nie lada atrakcją będzie spacer po częściowo przeszklonej platformie na najwyższym klifie w Europie Cabo Girao (589 m n.p.m) - rozpościerający się z niego widok jest absolutnie wart odwiedzenia tej części Madery.

Obowiązkowe punkty pobytu w Portugalii

Odwiedź największe w Europie oceanarium. Można w nich podziwiać przeszło 25 tysięcy gatunków istnień morskich z całego świata. Spacer w towarzystwie płaszczek czy rekinów to bardzo emocjonująca wędrówka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Nie lada atrakcją jest również Elevador de Santa Justa - potężna winda-symbol stolicy Portugalii, łącząca dzielnicę Baixe z dzielnicą Chiado, z której korzystają zarówno turyści, jak i miejscowi. Podziwianie panoramy Lizbony z platformy znajdującej się przy górnym "przystanku" windy to obowiązkowy punkt zwiedzania stolicy Portugalii.

Degustacja porto, wina pochodzącego z najstarszych winiarni w Europie, w regionie Douro. Występuje w wielu gatunkach, dlatego przy wyborze rodzaju odpowiadającego naszym gustom łatwo się pogubić.

Możemy pomóc sobie oznaczeniami na etykietach - Ruby (słodkie, czerwone) należy do najtańszej odmiany trunku, Tawny leżakuje średnio od 3 do 5 lat, trudno ocenić stopień jego smaku (w zależności od jego dojrzewania. Prawdziwą perełką jest z kolei Vintage - najdroższy trunek dla koneserów - przed degustacją wskazane jest długie leżakowanie w piwniczkach, dzięki czemu uzyskuje wyjątkowy, wyrafinowany smak.

Spróbuj portugalskiej kuchni, a w szczególności grillowanych sardynek podawanych ze słodkimi ziemniakami (uwaga - gabaryty ryb nie maja nic wspólnego ze znanymi, zapuszkowanymi sardynkami w Polsce), dorsza przygotowywanego na tysiące sposobów czy caldo verde - zupy na bazie jarmużu, kapusty, chorizo i cebuli. Nieoceniony smak mają również portugalskie pomarańcze - znacznie różnią się od tych, napotykanych w rodzimych warzywniakach.

Jakie pamiątki warto przywieźć z podróży i jakich dań warto spróbować?

"Portugalia jest największym producentem korka, a w każdym mieście możemy znaleźć wiele sklepów oferujących przeróżne produkty wykonane z tego materiału. Podkładki pod napoje, bransoletki, rzeczy codziennego użytku, magnesy na lodówkę a nawet sukienki ślubne! Wybór asortymentu jest naprawdę bogaty. Będąc w Lizbonie trzeba skosztować (i zabrać ze sobą zapas do domu) wspaniałych ciastek Pastéis de Belém. Smak tego prostego deseru jest wręcz nie do opisania i na pewno na długo zostanie w pamięci każdego, kto będzie miał szansę go spróbować. Nie można zapomnieć również o portugalskich winach. Do wyboru mamy oczywiście słynne Porto w wielu różnych odmianach, kosztujące od kilku do nawet kilkuset euro za butelkę,  mocne, czerwone wino z Madery (mające nawet 22% alkoholu) oraz bardzo charakterystyczne wino dla tego regionu - młode, lekko musujące, wspaniałe na co dzień Vino Verde. Każda z tych pamiątek wspaniale odda klimat tego przepięknego i ciekawego kraju." - mówi Piotr Wilk, specjalista biura podróży Rainbow.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas