Dlaczego warto mieć psa? Zaskakujące korzyści

Nie trzeba nikogo przekonywać, że pies uznawany jest za najlepszego przyjaciela człowieka. Czworonogi darzą swoich właścicieli bezwarunkową miłością, co często sprawia, że są rozpieszczane do granic możliwości. Pies w domu to nie tylko kompan codziennego życia, ale obowiązek, z którym wiąże się ogromna odpowiedzialność. Poza tym okazuje się, że posiadanie w domu psa korzystnie wpływa na człowieka. To nie tylko nauka systematyczności, ale także profity, o których wiele osób nie ma pojęcia. O tym, dlaczego warto mieć psa, przeczytasz poniżej.

Psy uwielbiają harce na świeżym powietrzu
Psy uwielbiają harce na świeżym powietrzu123RF/PICSEL
Psy uwielbiają harce na świeżym powietrzu
Psy uwielbiają harce na świeżym powietrzu123RF/PICSEL
Pies - spełnienie marzeń i przyjaciel do wszystkiegoInteria.tv

Dlaczego ludzie nie chcą mieć psa w domu?

Pies uznawany jest za prawdziwego przyjaciela człowieka
Pies uznawany jest za prawdziwego przyjaciela człowieka 123RF/PICSEL

Decyzja o posiadaniu psa nie powinna być spontaniczna. Przyjęcie czworonoga pod swój dach musi być poprzedzone wnikliwą analizą sytuacji, np. mieszkaniowej, czasowej, a także chęci, które możemy poświęcić mu pupilowi. Oczywiście, nie każdy może pozwolić sobie na psa, np. wtedy, gdy często nie ma nas w domu lub posiadamy inne zwierzęta, które mogą wchodzić w konflikt z czworonogiem. Poza tym często mamy obawy przed przygarnięciem psa: dotyczą one przede wszystkim tego, że pies może niszczyć wyposażenie domu. Aby tego uniknąć, wystarczy odrobina siły i chęci, a posiadanie pupila w domu będzie wyłącznie przyjemnością.

Kompan i towarzysz

Jeśli doskwiera nam samotność i nie mamy doświadczenia w relacjach interpersonalnych, pies może być lekiem na samotność. Przede wszystkim dlatego, że czworonóg to nasz częsty naszym powiernik, który zawsze słucha swojego właściciela z atencją i oddaniem. Poza tym z pupilem trzeba wychodzić na spacery, aby mógł się załatwić. Do doskonała okazja do tego, aby zacieśnić relacje z sąsiadami, a być może - poznać kogoś interesującego w pobliżu.

Pies na zdrowie!

Pies może pomóc w rozwoju kilkulatka
Pies może pomóc w rozwoju kilkulatka123RF/PICSEL

Posiadanie psa poprawia ogólną kondycję fizyczną. Jeśli na co dzień jesteśmy domatorami i nie mamy zbyt wielu okazji (albo chęci) do ćwiczeń, codzienne i regularne spacery zwiększają wydolność naszych narządów  (np. serca i płuc), poprawiają krążenie, a także mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca czy dolegliwości reumatycznych. Poza tym niewielki, ale regularny wysiłek fizyczny, może przyczynić się do zrzucenia zbędnych kilogramów oraz ułatwić utrzymanie szczupłej i zdrowej sylwetki.

Pokonaj stres

Obecność pupila może sprzyjać redukcji stresu. Przecież nie ma nic przyjemniejszego, gdy po męczącym dniu w pracy można wtulić się w miękkie psie futro. Poza tym pieszczoty ze zwierzakiem pozwalają zapomnieć o porażkach i niepowodzeniach, co pozwala odsunąć (choć na chwilę) negatywne emocje oraz pomóc wyregulować ciśnienie tętnicze krwi. Dodatkowo psie gesty, takie jak dopominanie się o pieszczoty lub lizanie, mogą podnieść poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia w organizmie.

Idealna nauka dla dziecka

Pies uczy systematyczności i odpowiedzialności
Pies uczy systematyczności i odpowiedzialności123RF/PICSEL

Posiadanie psa może być bardzo cenną lekcją dla dziecka. Przydzielając latorośli obowiązki, uczy się systematyczności, konsekwencji oraz odpowiedzialności. Poza tym obecność czworonoga pomaga budować empatię oraz wrażliwość na losy ludzi czy zwierząt. To także sposób, aby dotychczas zamknięty kilkulatek miał możliwość otworzenia się, wyrażania swoich emocji, a także wykazania się w wywiązywaniu się obowiązków.

Pies uczy organizacji czasu

Obecnie wiele osób, a szczególnie single, nie tylko narzekają na brak czasu, ale także mają problem z organizacją dnia. Może to być bardzo męczące, kiedy wciąż ulatują ważne informacje oraz trudniej zmobilizować się albo zaplanować niektóre czynności. Posiadanie psa wymusza na właścicielu przeorganizowanie całego swojego dotychczasowego trybu dnia. Trzeba znaleźć czas nie tylko na spacery, ale również wyznaczyć pory na karmienie, a także poświęcić czworonogowi czas na zabawy i tresurę.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas