Domowe sposoby na artretyzm u zwierząt
Problemy ze stawami nie są tylko problemem ludzi. Zwierzęta odczuwają te same objawy choroby zwyrodnieniowej co my. Wbrew pozorom, nie tylko starsze zwierzęta cierpią z tego powodu. Przyczyn jest wiele. Najczęstszą jest jednak zanik chrząstki ochronnej, spowodowany wiekiem psa czy kora. Niektóre rasy są genetycznie obciążone tym zniekształceniem. Jeżeli twój pies należy do rasy zagrożonej dysplazją stawu biodrowego, koniecznie zacznij jak najwcześniej dbać o jego zdrowie (kontroluj stan stawów i skonsultuj z lekarzem możliwość podania suplementów diety wzmacniających stawy). Dodatkowym czynnikiem wpływającym na rozwój choroby jest otyłość zwierzęcia. Dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłową wagę twojego pupila.
Objawy zapalenia stawów
Zapalenie stawów najczęściej powoduje ból. Zwierze może cierpieć niezwykle mocno. Dlatego podczas próby dotykania kończyn może uciekać lub nie pozwoli ci się dotknąć. Innym objawem jest kulenie. Jeżeli zauważysz, że w trakcie spaceru twój czworonożny przyjaciel zaczął utykać lub ma problemy ze wstawaniem i chodzeniem po schodach, to znak, że problem dotyczy twojego zwierzęcia. Możesz zauważyć również zmiany w zachowaniu, niechęć do wskakiwania na ulubiony fotel, zmniejszona aktywność i chęć do zabawy czy ogólne osowienie.
Jeżeli zauważysz choć jeden objaw, koniecznie zgłoś się do lekarza weterynarii. Konieczne będzie zbadanie zwierzaka i wystawienie odpowiedniej diagnozy. Dzięki temu szybko można rozpocząć leczenie i w ten sposób oszczędzić zwierzęciu cierpienia.
Jak zapobiec problemowi?
Nie zawsze można zapobiec problemom ze stawami u twojego pupila. Jeżeli należy on do rasy z dziedzicznym zagrożeniem tą chorobą, prawdopodobieństwo schorzenia jest dosyć wysokie. Nie znaczy to, że należy bezczynnie siedzieć i czekać. Można znacznie opóźnić chorobę i złagodzić jej skutki.
Zapewnij swojemu przyjacielowi wygodę
Jeżeli zauważysz, że ma problem z dostaniem się na swoje łóżko, pomóż mu w tym. Zainstaluj podest, lub obniż posłanie. Zapewnij mu miękką warstwę na łóżku, która zamortyzuje stawy i pozwoli wygodnie się wyspać. Możesz kupić mu specjalny materac, który będzie na tyle miękki, że zapewni wygodę, a jednocześnie odpowiednie zabezpieczenie stawów.
Zimno nie pomaga twojemu zwierzęciu
Jedynie wzmacnia objawy zapalenia stawów. Dlatego zapewnij mu ciepło. Jest to równie ważne jak miękkie posłanie. Zauważysz, że ból jest silniejszy gdy zwierzak przebywa w zimnym pomieszczeniu, a słabnie gdy pupil nie marznie.
Ćwicz ze swoim pupilem
Odpowiednia dawka ruchu pomoże wzmocnić mięśnie i złagodzić objawy artretyzmu. Jeden długi spacer nie jest jednak dobrym rozwiązaniem. Lepiej sprawdzi się kilka, ale krótkich. Możesz również pobiegać z psem. Wystarczy ruch we własnym ogrodzie. Daj mu się gonić i zachęcaj do zabawy rzucając piłkę na małe odległości. Nie pozwól jednak aby skakał i stawał na tylnych łapach. Kiedy zauważysz ze piesek zaczyna utykać, to znak, że zabawę należy przerwać i dać mu odpocząć.
Codziennie delikatnie masuj bolesne miejsca, aby złagodzić ból
Najlepiej dwa razy dziennie przed snem i zaraz po przebudzeniu. Zapewnij również ustawienie misek z wodą i jedzeniem na odpowiedniej wysokości. Niech znajdują się nieco poniżej poziomu głowy zwierzęcia. Jeżeli będą zbyt nisko, to dodatkowo obciążał plecy.
Pomóż wchodzić na schody
Schody są dużym obciążeniem dla schorowanych stawów. Najlepiej, aby psiak nie musiał ich pokonywać. Jeżeli nie ma takiej możliwości, zawsze asekuruj go podczas ich pokonywania. Naucz również korzystać z ramp i podestów, aby nie wyskakiwał na wysokie meble.
Zadbaj o paznokcie
U zdrowych psów paznokcie ścierają się w naturalny sposób. Dzięki temu nie ma obaw o ich długość. Kiedy pies zaczyna chorować, nacisk na łapy nie jest już równomierny, więc paznokcie mogą rosnąć bardzo długie. To z kolei zafunduje twojemu przyjacielowi dodatkową porcję bólu. Dlatego koniecznie przycinaj zbyt długie paznokcie swojego zwierzaka.
Środki medyczne
Istnieje wiele środków medycznych które mogą pomóc twojemu zwierzakowi. Skonsultuj się więc z lekarzem weterynarii, aby dobrać odpowiednie specyfiki i ich dawki. Warto spróbować leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Złagodzą cierpienie i pomogą odczuć ulgę. Na rynku istnieje również wiele specyfików, które wzmacniają proces odbudowy kości. Wszystkie mogą pomóc, jednak niosą ze sobą ryzyko skutków ubocznych. Dlatego koniecznie skonsultuj się z weterynarzem, aby dobrać odpowiednie leczenie.