Domowe sposoby na użądlenie pszczoły

Latem jesteśmy narażeni na ukąszenia różnych owadów, jednak do najbardziej bolesnych zalicza się użądlenie pszczoły. Mimo że te pracowite owady atakują człowieka niezwykle rzadko, warto wiedzieć, jak zachować się w tej sytuacji. Kluczowe jest też to, czy jesteśmy uczuleni na jad pszczeli. W jaki sposób rozpoznać alergię na pszczeli jad? Jak usunąć żądło i złagodzić ból po użądleniu pszczoły? Poznaj skuteczne domowe sposoby, dzięki którym szybciej pokonasz świąd i pieczenie skóry.

Co robić, gdy użądli nas pszczoła?
Co robić, gdy użądli nas pszczoła? ©123RF/PICSEL
Użądlenie może wywołać wstrząs. Jak odróżnić te owady?Interia.tv

Jak rozpoznać alergię na jad pszczeli?

Alergia na jad
©123RF/PICSEL

W miejscu użądlenia szybko pojawia się obrzęk i zaczerwienienie skóry, a także ból i pieczenie. To normalna reakcja na pszczeli jad. U osób uczulonych w pierwszej fazie występuje ostra pokrzywka, świąd skóry i ogólne złe samopoczucie. Z czasem pojawia się obrzęk naczynioruchowy, mogą wystąpić nudności i ucisk w klatce piersiowej. W skrajnych przypadkach dochodzi do duszności, a następnie wstrząsu anafilaktycznego, który jest zagrożeniem dla życia. Dlatego już pierwsze niepokojące objawy powinny nas skłonić do wezwania karetki pogotowia. Osoby świadome alergii powinny zawsze mieć przy sobie adrenalinę w zastrzyku, hydrokortyzon i leki antyhistaminowe.

Jak usunąć żądło pszczoły?

Jak usunąć żądło?
©123RF/PICSEL

W przypadku osób, które nie są uczulone na jad pszczeli, wystarczy skupić się na łagodzeniu objawów użądlenia. W pierwszej kolejności należy usunąć żądło – najlepiej zrobić to w ciągu 30 sekund od ataku owada. W tym celu powinno się je delikatnie podważyć płaskim przedmiotem, na przykład pilniczkiem do paznokci. Częstym błędem jest wyjmowanie żądła za pomocą pęsety – w ten sposób możemy ucisnąć zbiorniczek jadowy i wstrzyknąć do organizmu jeszcze więcej toksyny. Ranę na skórze należy przemyć wodą z mydłem, a następnie przyłożyć zimny okład (na co najmniej pół godziny).

Domowe sposoby na użądlenie pszczoły

Użyj czosnku
©123RF/PICSEL

Swędzenie i obrzęk skóry po użądleniu pszczoły zmniejszymy za pomocą domowych metod. Jad zneutralizują na przykład okłady z octu lub soku z cytryny. Ulgę przyniesie też pasta z sody oczyszczonej, wody i amoniaku, a także zmielony ząbek czosnku przyłożony do rany. Podobne działanie przyniesie plasterek cebuli. Warto pamiętać, że użądlenie w okolicy jamy ustnej, gardła czy szyi może być niebezpieczne nawet dla osób, które nie są uczulone na jad. Opuchlizna może uniemożliwić oddychanie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas