Drugoplanowe bohaterki

Książka "Żony opozycjonistów" autorstwa Anny Poppek przedstawia sylwetki niezwykłych kobiet żyjących w czasach peerelowskiej opozycji.

Żony opozycjonistów
Żony opozycjonistówWydawnictwo G+J

Danuta Wałęsa, Maria Kaczyńska, Anna Komorowska, Marta Zahorska-Bugaj, Grażyna Kuroń, Ludwika Wujec, Zofia Romaszewska, Alina Pienkowska, Maria Lipska, Zdzisława Ziembińska - to dziesięć wspaniałych, silnych kobiet. Drugoplanowe bohaterki, bez których losy Polski potoczyłyby się zupełnie inaczej. Pozostawały w cieniu swoich mężów, którzy robili kariery polityczne. Będąc wiernymi swoim mężom i ideałom, wiele z nich zapłaciło za to wysoką cenę.

Pochodziły z różnych środowisk, różniły się także wykształceniem, podejściem do wiary i tradycji, odmiennie też ułożyły się ich losy, bo nie wszystkie doczekały wolnej Polski. Aresztowania, rewizje i obelgi ze strony służb bezpieczeństwa i wszystkie dramatyczne wydarzenia tamtych czasów bardzo wpływały na ich życie rodzinne. Jednak wszystkie umiały dać sobie z tym radę. Po pierwsze sił dodawała im miłość do mężów, a po drugie wiara, że to, co robią, jest słuszne, i że biorą udział w wielkiej sprawie.

W czasach PRL-u wielu Polaków nie wierzyło w upadek Związku Radzieckiego, jednak bohaterki książki razem ze swoimi mężami próbowały coś zmienić, bo ważny był honor i patriotyzm. Jest jednak coś, co rekompensowało im trudne życie. Były to przyjaźnie i solidarność z osobami, które tak samo myślały i czuły.

"Żony opozycjonistów" to dziesięć historii kobiet, którym przyszło żyć w trudnych czasach, które każdego dnia musiały walczyć o swoją rodzinę. PRL-owska opozycja widziana ich oczami wygląda zupełnie inaczej, niż we wspomnieniach ich mężów. Anna Poppek poprzez przedstawienie sylwetek niezwykłych i wspaniałych kobiet udowadnia, że były one cichymi bohaterkami tamtych czasów.

Wydawnictwo G+J
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas